Viņa bija viena no pirmajām sievietēm Eiropā, kurai XIX gadsimta sākumā izdevās radīt ļoti veiksmīgu biznesa modeli, – raksta žurnāls The Lancet. Tiso (pirms laulībām Grosholca) dzīve bija piedzīvojumu pilna. Vientuļās mātes atvasei, kurai citos apstākļos būtu lemts kalpones liktenis, laimīgas sakritības dēļ izdevās pie lieliska skolotāja apgūt labu arodu, kas vēlāk nodrošināja ne tikai pamata iztikas līdzekļus, bet arī bagātību un slavu. Viņa bija ierauta Lielās franču revolūcijas dzirnavās, par mata tiesu paglābās no nāves, bet pēcāk devās uz Angliju, kur arī pilnībā realizēja savu mākslinieces un uzņēmējas talantu, izveidojot leģendāro muzeju, ko angļi sauc pavisam vienkārši: Madame Tussauds. Kā norāda BBC History Magazine, vaska figūras muzeja nosaukumā pat nav pieminētas, jo tas ir tik pašsaprotami, cik vien var būt.
Pēc Tiso kundzes nāves 1850. gada 16. aprīlī daudzas britu avīzes uzskatīja par nepieciešamu šo vēsti publicēt pirmajā lappusē, jo 89 gadus vecā Marija bija nacionāla mēroga slavenība, kuras vārdu zināja pat tie, kuri nelasīja laikrakstus un neapmeklēja muzejus, norāda All About History. Leģenda vēsta, ka teju līdz pat pēdējām mūža dienām viņa centusies aktīvi līdzdarboties muzeja pārvaldīšanā (galvenie pienākumi gan bija uzticēti abiem dēliem). Kad citiem darbiem spēka pietrūcis, Tiso kundze uzņēmusies ieejas biļešu pārdevējas lomu, ar katru apmeklētāju, kurš to vēlējies, pārmijot kādu vārdu un reizēm pat sīkāk pastāstot par dzīvē pieredzēto un tā vai cita muzeja eksponāta tapšanas vēsturi.
Viņa radīja tolaik Londonā slavenāko tūrisma objektu, un žurnālā Punch publicētajā nekrologā bija rakstīts: "Mūsdienās nevienu nevar uzskatīt par īpaši populāru, ja viņa vaska figūra nav apskatāma kopā ar citu slavenību atveidojumiem Madame Tussauds iestādē Beikerstrītā. Atstāt spēcīgu un
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 11. - 16. aprīļa numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!