Latvju tradicionālā zemnieka vai dārznieka izpratnē sakuras jeb Japānas ziedošie ķirši (Prunus serrulata) nekādi īstie ķirši gan nav. Pavisam vienkārša iemesla dēļ – gardas ogas no tiem ievākt neizdosies. Tie uztverami kā skaistuma koki vai, kā paši japāņi nereti saka, – lielas puķes, kas reizi gadā aptuveni nedēļas vai desmit dienu garumā aplaimo cilvēkus ar saviem ziediem. Tiem var būt visdažādākās nokrāsas – no baltai līdz sārtai –, un tas atkarīgs no tā, kā attiecīgais stāds bijis kultivēts, ar ko tas krustots, jo Japānā ir izplatīti vairāk nekā 300 dažādi sakuru paveidi.
Gluži tāpat kā karogā Japānu simbolizē uzlecošā saule, arī sakuras zieds ir kļuvis par šīs valsts nacionālo simbolu, raksta History.com. Tradīcijai esot sena vēsture, kas aizsākusies vismaz pirms 1300 gadiem, bet, ļoti iespējams, tās saknes meklējamas vēl tālākā pagātnē. Zinātnieki gan sliecas domāt, ka ziedošo savvaļas ķiršu dzimtene nav Japāna, bet gan Himalaju kalnu nogāzes, no kurām putni sēklas pēcāk pārnesuši uz Uzlecošās saules zemi, raksta LiveScience.com. Sakuras sastopamas arī Ķīnā, Korejas pussalā un vēl citur Āzijas dienvidaustrumos, taču nekur tām nav tāda ikoniska statusa, kāds tas ir Japānā.
Tur ziedu vērošanai ir ne tikai ļoti nozīmīga simboliska nozīme, bet tā kļuvusi arī par veselu biznesa nozari, jo visi šim pasākumam gatavojas jau laikus – tiek rezervētas transporta biļetes un viesnīcas, notiek pieteikšanās organizētām ekskursijām, bet veikalnieki tikmēr gatavo hanami piknikiem atbilstošas pārtikas produktu kastītes un izliek pārdošanā daudzas citas lietas, kas tā vai citādi atgādina par sakuru ziedēšanas periodu.
Arī viesi no ārzemēm nereti mēdz plānot savus ceļojumus uz Japānu tā, lai tur nonāktu laikā no marta nogales līdz maija sākumam, kad ir intensīvais ziedēšanas laiks – dienvidos (Okinavas salā) tas ir agrāk, bet ziemeļos (Hokaido) vēlāk. Beidzamajos gados šos plānus gan jaukusi Covid-19 pandēmija un acīmredzamās klimata pārmaiņas, kuru dēļ sakuras uzzied aizvien agrāk un agrāk.
DZĪVE IR ĪSA
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 4. - 10. aprīļa numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!