Šķiet, šis pavasaris kaut kādā ziņā ir tieši par to: no vienas puses, gribas pašam sevi un arī visus apkārt sapurināt, iedvešot pārliecību, ka turēties ir iespējams, no otras – arvien no jauna uzplaiksnī vājuma un bezcerības brīži. Tad jautājums par to, pie kā ir vērts un pie kā vispār vairs iespējams turēties, nebeidz riņķot galvā un neliek mierā.
Un tad nāk Gerds Lapoška un sarunā ar SestDienu saka: "Apzinājos tieši to, ka visu var sevī atrast, jo cilvēks ir pilns ar visu ko." Viss mūsos tiešām ir, atliek tikai krāt, viņš vēl piebilst, runājot par teātri un lomām, taču tik ļoti precīzi tas iederas arī pārējā pasaulē. Amerikai vispirms pašai jāsaprot savi līderi, Eiropai pašai jāatrod spēks sevi aizsargāt... Laikam jau visa mūsdienu pasaule ir par apzināšanos, ka tas turēšanās, tas līdzsvara punkts nekur citur kā vien sevī nav atrodams.
Taču pavasaris ir pienācis, un kaut uz mirkli negribas domāt par visu grūto un skarbo – tā vietā gribas kaut uz brīdi pazust ķiršziedu gaisīgajās kupenās, skatīties, kā dīgst un plaukst, elpot pavasara vēl līdz galam neiesilušo gaisu un izlikties, ka tas līdzsvars jau ir atrasts. Ka spēks arī pašam sevī vairs nav jāmeklē – ka tas jau atrasts.
"Patiesībā es gribu ļaut skatītājiem justies tā, kā viņi vēlas justies," saka Gerds Lapoška, bet sarunas beigās vēl uzsver: "Jautājums izrādē paliek atvērts: kā dzīvot? Neviens cita vietā nevar dot atbildi, un tā ir katra paša izpratne, tāpat kā laimes un ticības izpratne. Rainim ir brīnišķīgs citāts: es savs, tu savs."
Pie tā tad šoreiz arī paliksim.
Šīs nedēļas, 4.-10. aprīļa, žurnālā SestDiena lasiet:
SestDienas SALONS. Kaislība un interese
Aktieris un režisors Gerds Lapoška par vizītkartes sveicienu kabatā, savām tēmām teātrī un atteikšanos no kļūdu un nepilnību sarakstiem
PASAULĒ. Trampa trumpis Masks
Pasaules bagātākais cilvēks, tehnoloģiju miljardieris Elons Masks turpina būt uzmanības centrā, un nu jau arī daudzi Trampa atbalstītāji ne tuvu nav sajūsmā par viņa darbību. Kamdēļ tā, kas ir atklātie, kas – slēptie Maska pretinieki, un kādi ir iespējamie viņa darbības nākotnes scenāriji?
PRIEKŠĀ. Kā mazi, unikāli pieminekļi
Līdz pat novembrim Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā skatāma izstāde Memento mortuorum – atceries mirušos, kurā apskatāmas aptuveni 150 medaļas no 5000 medaļu lielā muzeja krājuma. Kolekcija veidojusies aptuveni 200 gadus, un katrai no medaļām ir savs unikāls stāsts, uzsver izstādes autore Justīne Fišere, muzeja Numismātikas un dārgmetālu nodaļas vēsturniece
TĒMA. Ziedēs par spīti salnām
Aizvadītā ziema bija neparasti silta, taču pavasaris ar atnākšanu nesteidzas – jaukas, saulainas dienas mijas ar vēsām, naktīs vietām gaisa temperatūra vēl noslīd zem nulles. Tomēr zaļo īkšķīšu īpašniekiem mierā nosēdēt grūti – gribas sēt un stādīt, lai pumpuri plaukst un krāsas priecē
CEĻOJUMS TRADĪCIJĀS. Sakuras pilnos ziedos
Dažādās pasaules malās ir atšķirīgi simboli, kas definē gadalaiku maiņu. Latvijā par pavasara vēstnešiem visbiežāk tiek uzskatīti atgriezušies gājputni. Bet Japānā par atmošanās sezonas sākumu liecina sakuras jeb Japānas ķiršu ziedēšana, kas pašlaik sasniedz kulmināciju arī valsts centrālajā daļā. Japāņiem un arī ieinteresētajiem ārzemju tūristiem šis ir hanami laiks – tas nozīmē ziedu vērošanu, rīkojot piknikus zem ziedošajām sakurām
LAIKA MAŠĪNA. Brokastu pārslu karalis
Pirms 165 gadiem pasaulē nāca Viljams Kīts Kelogs, kura vēlāk izveidotais uzņēmums Kellogg Company kļuva par ASV lielāko un populārāko brokastu pārslu ražotāju. Bet kā tas viss sākās?
IZPĒTĪTS. Lēna lejupslīde, tad straujš sabrukums
Zinātnieki identificējuši, kā attiecības nonāk līdz robežai, aiz kuras tās vairs nav salabojamas