Itāļu čellists un komponists Džovanni Sollima ir klasiskās mūzikas mākslinieks ar rokzvaigznes statusu – viņu mēdz saukt par klasiskās mūzikas Džimiju Hendriksu, savukārt itāļu orķestris Il Pomo d'Oro iemantojis pasaules līmeņa atzinību ar interpretācijām, kam piemīt neikdienišķs artistiskums, reljefa artikulācija un zeltains dienvidzemju mirdzums.
Šī spožā muzikālā savienība klausītājiem piedāvās programmu, kas veltīta Vēnēcijai – pilsētai, kur savulaik līdzās dzīvoja dažādas kopienas no visas Vidusjūras, no ziemeļu zemēm līdz pat Levantei. Šis raibums mūsdienās ir zudis, un uz pagātni norāda vairs tikai toponīmi: Grieķu bulvāris, Slāvu krastmala, Albāņu skvērs, Turku prečunams, Horvātu ieliņa, Mauru iela, Vācu laukums, Armēņu pasāža. Taču tā ir bijusi auglīga augsne mākslas uzplaukumam.
Džovanni Sollima ietekmējies gan no vēstures un filozofijas, gan literatūras un mākslas. Viņa skaņdarbi piemin gan senus filozofus, kā Empedoklu, gan māksliniekus un rakstniekus, piemēram, Da Vinči, Pazolīni, Freidu, Vorholu, Mikelandželo un citus, un pat reaģē uz mūsdienu notikumiem, piemēram, mafijas noziegumiem Itālijā.
Viņš tic, ka jebkurš skaņdarbs, kas nāk no pagātnes, atdzimst atskaņojuma un klausīšanās tagadnē. Tieši tādēļ Sollima izvēlējies notraukt putekļus Venēcijas muzikālajam mantojumam un atjaunot to, kas zudis. Šajā koncertprogrammā izskanēs Džuzepes Tartīni gondoljieru dziesma, Sollimas orģināldarbi un aranžijas Kipras tautasdeju un arbarešu tautas melodijām.
Taču pavisam īpaša būs iespēja pieredzēt Vivaldi opusu – Concerto perduto (Pazaudētais koncerts) čellam, stīgām un basso continuo RV 787 un čellkoncerta Per Teresa (Terēzei) RV 788 – fragmentu iedzīvināšanu. No abiem šiem darbiem palikusi viena vienīga alta partija un Sollima to papildinājis, radot unikālus skaņdarbus čellam un orķestrim, kur barokālā pagātne satiekas ar mūsdienu mūziku.
Džovanni Sollima ir starptautiski atzīts čellists un komponists, kura skaņdarbi tiek atskaņoti visā pasaulē. Sollima uzstājies ar ievērojamiem instrumentālistiem un diriģentiem gan pasaules labākajās koncertzālēs, gan neakadēmiskās koncertvietās. Amerikāņu ostinētā minimālisma klasiķi neapšaubāmi kalpojuši par paraugu Sollimas daiļradei, kurā dzirdamas arī klasiskās mūzikas, rokmūzikas un Vidusjūras melodiju atbalsis. Čellists pēta dažādus žanrus, izmantojot senus, elektriskus vai paša izgudrotus instrumentus, spēlējot Sahāras tuksnesī, zem ūdens un ar ledus čellu. Sollima spēlē Frančesko Rugēri (Francesco Ruggieri) 1676. gadā darinātu čellu Kremonā, Itālijā.
Il Pomo d'Oro dibināts 2012. gadā un novērtēts kā viens no vadošajiem baroka ansambļiem Eiropā. Iespaidīgs ir orķestra ierakstu skaits – 11 pastāvēšanas gadu laikā tapuši 44, no kuriem daudzi ieguvuši godalgas. Īpaši izceļamas ansambļa sadarbības ar augstas klases dziedātājiem visā pasaulē gan soloprogrammās, gan operu iestudējumos. Instrumentālās mūzikas jomā ansamblis īsteno projektus ar galveno diriģentu Maksimu Emeļjaņičevu (Maxim Emelyanychev) un Frančesko Korti (Francesco Corti) kā galveno viesdiriģentu un klavesīna solistu.
Ansambļa nesenāko panākumu sarakstā var minēt Hendeļa oratorijas Teodora koncertatskaņojumu ar jaunizveidoto kori Il Pomo d’Oro choir, iegūstot BBC mūzikas žurnāla kormūzikas balvu, kā arī nomināciju Grammy balvai 2025. gadā par Vāgnera Vēzendonkas dziesmu ierakstu ar operzvaigzni Džoisu DiDonato (Joyce DiDonato).
Koncertu Vivaldi. Venēcija. Džovanni Sollima ar Liepājas pašvaldības un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu organizē SIA Lielais Dzintars. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv un koncertzāles informācijas centrā.