Osvalda Zebra prozas grāmata - romāns _Dzīvs!_ - vēsta par mītu, par mīta dzimšanu un par cilvēku, kurš iet meklēt savas tautas dziesmas un stāstus, kas izrādās daudz stiprāki un ilgmūžīgāki par cilvēku pašu, jo - tie izrādās dzīvi! Šis vienlaikus ir un arī nav romāns par latviešu folkloras vācēju Frici Brīvzemnieku. Pamatā tas vēsta par mīta pārspēku un apmātību, kas rodas no ticēšanas māņiem.
“Osvalda Zebra romāns Dzīvs! pamatīgi skrāpē nost patinu no vienam jaunlatvietim nācijas kultūras atmiņā uzceltā pieminekļa. Galvenais varonis Fricis Treilands jeb Brīvzemnieks lasītāju priekšā no mērnieka svešā zemē top par savas tautas etnogrāfijas pētnieku un folkloras vācēju. Taču neesiet maldināti, romāns nav par tautasdziesmu pierakstīšanu. Dzīvs!, līdzīgi kā Umberto Eko Prāgas kapsēta, sevī savij kosmopolītisku laikmeta garu ar spiegu stāstiem un varoņa personības tapšanu. Romāna varoņi tiek ierauti aizraujošā piedzīvojumā, meklējot savas saknes, īstus un neīstus cilvēkus, kā arī pasaules sākuma mītus, un tā norises vietas mainās no Maskavas un Iekškrievijas guberņām līdz Kurzemes ciemiem un Daugavas ūdeņiem.
Fricis Brīvzemnieks romānā top dzīvs, tāpat kā dzīvas bija tautasdziesmas, kuras 19. gadsimta beigās viņš vāca,” Gustavs Strenga, kultūras vēsturnieks.
“Stāsts, kad tas ir uzrakstīts, kļūst savā negrozāmībā liktenīgs, jo tam jāpiepildās tieši tā, kā paredzēts. Tomēr ikkatrs lasītājs stāstu saprot citādi, pats savā vienīgajā iespējamajā veidā un lasīdams augšāmceļ tekstu, padarot to dzīvu - tikpat dzīvu kā zilsniedzīte uz grāmatas vāka. Ik pavasari tās īpaši krāšņi zied Lielajos kapos Rīgā, kur apglabāts Fricis Brīvzemnieks,” Osvalds Zebris.
Grāmatas māksliniece Sarmīte Māliņa.