Pirms koncerta klausītājiem būs iespēja sagatavoties koncerta pieredzei, gūstot priekšstatu par Indijas klasisko mūziku pirmskoncerta sarunās.
Indija plaši pazīstama ar savu daudzpusīgo un dzīvi apliecinošo garīgo kultūru, kurai šajos platuma grādos esam pieskārušies caur meditācijas praksi, vēdiskajiem rakstiem. Taču arī indiešu klasiskā mūzika ir nozīmīgs kultūras atzars, kurā atklājas Indijas sirds un dvēsele.
Klausītājiem būs iespēja dzirdēt šo spirituālo mūziku Indijas klasiskās mūzikas meistaru izpildījumā. Liepājā viesosies Indijas prezidenta balvas laureāts, sitāras meistars Purbajans Čaterdžī (Purbayan Chatterjee), kurš skatuvi dalīs ar inovatīvo tablas spēlētāju Pavanu Sidamu (Pavan Sidam), Dienvidindijas situminstrumentu pārzinātāju Ganešu Murali (Ganesh Murali) un prasmīgo flautistu Ninadu Mulaokaru (Ninad Mulaokar).
Koncertprogrammā mūziķi atskaņos rāgas, kas tulkojumā no sanskrita nozīmē ‘nokrāsa’, ‘noskaņa’. Tas ir Indijas klasiskās mūzikas žanrs ar stingrām likumībām, reglamentētu uzbūvi, skaņkārtām, taču vienlaikus tā ir vistīrākā improvizāciju māksla, kur mūziķim izpaust savu spēlētprasmi, jo notīs rāgas nepieraksta. Indiešu guru – bambusa flautas bansuri, sāroda, sitāras, tablas, tampūras un citu instrumentu spēles meistari – šo prasmi nodod no paaudzes paaudzē saviem dēliem un pacietīgiem mācekļiem. Rāgu ir vairāki simti, un tās saistītas ar stihijām (uguns, ūdens, zeme), gadalaikiem, diennakts ciklu (rīts, vakars), mīlestību, līdzjūtību u. c.
Rāgām piedēvē dievišķu izcelsmi, maģisku un terapeitisku iedarbību. Mūziķi izvēlējušies iepazīstināt klausītājus ar nelielu daļu no tām. Tiks atskaņota vakara rāga Yaman, kas simbolizē mēnesi. Ar tautas melodiju motīviem bagātā Peel jeb Pilu rāga atspoguļos vairāku emociju kopumu – cerību, prieku un sirdssāpes. Bageshri vēstīs par ilgām pēc mīļotā atgriešanās mājās, šī rāga arī nomierina prātu. Skanēs arī par rīta rāgu karalieni dēvētā Bhairavi, kas vēsta par ierosmi atrast ticību dievišķajam vistumšākajos laikos.
Būs iespēja iepazīt arī Ziemeļindijas populārāko vokālās mūzikas stilu Thumri, kā arī garīgas kopienas pieredzes vadīto dziedāšanas stilu Bhajans, kas dzirdams templī, mājās, zem koka brīvā dabā, upes krasta tuvumā vai vēsturiski nozīmīgā vietā.
Lai pirms koncerta apmeklētājiem sniegtu plašāku ieskatu Indijas klasiskajā mūzikā, interesenti aicināti apmeklēt izglītojošu sarunu plkst. 17.00 koncertzāles 1. stāvā, kuru vadīs Akašs Sergejs Ancupovs, Latvijas Universitātes Starptautiskā Indijas studiju institūta pasniedzējs, Indijas klasiskās mūzikas skolas Sarasvati dibinātājs, mūziķis, sārodists no Senia Bangaš Gharānas, Ustāda Amdžāda Alī Hāna skolnieks.