Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Policija biedē lietotājus

19. februārī Rīgas Pašvaldības policija (RPP) prezentēja viedtālruņu lietotni, kura rīdziniekiem ļauj augšupielādēt video un fotoattēlus no piefiksētajiem noziegumiem. Iepazīstinot ar jauno lietotni, RPP uzsvēra, ka «mobilā aplikācija izveidota, lai uzlabotu komunikāciju iedzīvotāju un Rīgas pašvaldības policijas starpā», un pauda cerību par aktīvu sabiedrības iesaisti kārtības nodrošināšanā. Šī ir jau otrā lietotne, kuras mērķis ir uzlabot iedzīvotāju saziņu ar atbildīgajiem dienestiem, - janvārī ar tādu nāca klajā arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests.

Lietotne izspiego

Tomēr, par spīti labajiem mērķiem, īsi pēc lietotnes publiskās prezentācijas sociālajos tīklos RPP lietotne tika nodēvēta par «stukaču rīku» un internetā izplatījās ziņa par potenciāli satraucošu lietošanas nosacījumu 25. punktu, kur minēts, ka RPP saņem un saglabā informāciju no lietotāja izmantotā interneta pārlūka (tostarp IP adresi, sīkfailus). Vienkāršoti sakot - RPP, izmantojot aplikāciju, piekļūst visam, ko lietotājs apskata internetā. Vairāki potenciālie lietotāji pauda sašutumu un paziņoja, ka aplikāciju ir izdzēsuši.

Arī Dienas aptaujātie digitālo mediju eksperti norāda, ka šādas informācijas vākšana ir absolūti nepieņemama. Sociālo mediju projektu vadītājs Vilhelms Meisters vēl piebilda, ka policijas vēlme ievākt šādus datus ir krietni satraucošāka nekā tad, ja to dara mārketinga nolūkiem. Turklāt, ja lietotne patiešām ievāktu šādus datus, RPP, iespējams, pārkāptu Fizisko personu datu aizsardzības likumu un personas tiesības uz privātumu, Dienai skaidroja advokātu biroja Borenius privātuma tiesību eksperte Linda Bīriņa. «Jebkurai personas datu apstrādei (tostarp datu ievākšanai, glabāšanai, izmantošanai) ir jābūt atbilstoši paredzētajam mērķim un tam nepieciešamajā apjomā. Pat tad, ja persona ir devusi savu piekrišanu, bet konkrētie dati nav nepieciešami aplikācijas funkcionalitātei vai mērķiem, kas skaidri definēti lietošanas noteikumos, šāda datu ievākšana nebūtu pieļaujama,» uzsver juriste. Arī tehnoloģiju eksperts Jānis Palkavnieks norāda, ka konkrētās lietotnes darbībai šādi dati nav vajadzīgi.

Kļūda kopējot

Lietotnes izstrādātāji RATE Business Solutions, izdzirdot jautājumu par šādu datu ievākšanu, pauda pārsteigumu. Uzņēmuma pārstāvis Edijs Stikuts Dienai skaidroja, ka šādas funkcijas produktā nav iekļautas.

Savukārt RPP sabiedrisko attiecību pārstāve Inese Krieviņa uzsver, ka pārpratums radies, jo «sākotnēji aplikācijas lietošanas noteikumi tika veidoti, par pamatu ņemot tipveida mobilās mājaslapas lietošanas noteikumus». No tā secināms, ka RPP bija kļūdījusies, uzskatot, ka starp viedtālruņa lietotnes un mobilās vietnes lietošanas nosacījumiem nav atšķirības.

Pēc Dienas uzdotajiem jautājumiem gan pāris stundu laikā kļūdas tika izlabotas. I. Krieviņa uzsvēra, ka lietotne līdz šim arī nav uzkrājusi nekādus datus par pārlūka vēsturi.

Ar lietotnēm jāuzmanās

Līdzīga kļūme 2012. gadā bija gadījusies arī digitālo tehnoloģiju milzim Google. Nosacījumos bija rakstīts, ka visa informācija, kas tiek ievadīta vai radīta, izmantojot interneta pārlūku Chrome, pieder Google, tas nozīmē - arī interneta banku paroles un e-pasti.

Interesējoties, vai interneta pārlūka informāciju aizsargā tiesības uz privātumu, Diena vērsās gan Tiesībsarga birojā, gan Datu valsts inspekcijā (DVI), taču iestādēs skaidro, ka lietotājs apstiprina nosacījumus un pats uzņemas atbildību par sekām. Diskutēt varētu tikai par to, vai šie dati nepieciešami lietotnes funkcionēšanai.

Pirms pāris gadiem bija skandāls arī par Instagram noteikumiem, kas noteica, ka, augšupielādējot attēlu, lietotājs zaudē savas autortiesības. Vēlāk gan atklājās, ka noteikumi nepareizi interpretēti. Tomēr šie piemēri, kā arī Tiesībsarga biroja un DVI skaidrojumi uzskatāmi parāda, ka neuzmanīgi lietotāji pakļauj sevi riskam. «Lietotājs pats vienmēr ir atbildīgs par to, ko uzstāda telefonā, un viņam pašam vienmēr jāizvērtē, kādas aplikācijas lietot,» piekrīt arī informācijas tehnoloģiju blogeris Kristaps Skutelis.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?