Amerikas Savienoto Valstu politiskajā apritē, pateicoties (šo vārdu var likt arī pēdiņās) jaunizveidotā ASV Valdības efektivitātes departamenta jeb DOGE vadītāja tehnoloģiju miljardiera Īlona Maska pretinieku aktivitātēm, atkal ir parādījies termins iekšzemes terorisms. Šādi ASV amatpersonas sākušas dēvēt savu politisko pretinieku – demokrātu – radikālāko atbalstītāju vēršanos pret Maskam piederošo elektromobiļu ražotāju Tesla un šo auto īpašniekiem. Marta pirmajā pusē pagaidām nenoskaidroti ļaudis vienā no Tesla saloniem Teksasas pavalstī ievietoja pašizgatavotus spridzekļus, kuru eksplodēšana tik tiešām varēja novest pie cilvēku upuriem. Drošības dienestiem gan to izdevās novērst.
Tādas aktivitātes kā teslu bojāšana un dedzināšana, piketi un citas protesta akcijas pie Tesla saloniem un rūpnīcām, līdzšinējo teslu īpašnieku atteikšanās no savām automašīnām u. tml. ASV turpinās jau kopš šā gada janvāra. Oficiāli tās tiek uzskatītas par spontānām sašutuma izpausmēm, bet pats miljardieris un arī daudzi republikāņi nešaubās, ka tā ir organizēta, pret Masku vērsta kampaņa.
Tomēr Tesla nedienas ir tikai aisberga redzamā daļa. Masks šobrīd atrodas ASV politikas epicentrā, un attiecīgi arī ienaidnieku viņam ir krietni vairāk nekā tikai demokrātu klusībā atbalstītie kreisie radikāļi.
NODEVĒJS UN RENEGĀTS
Demokrātu un viņu atbalstītāju naids pret Masku ir pilnībā saprotams. Vēl samērā nesen Masks atklāti simpatizēja demokrātiem un viena no saviem galvenajiem pamatdarbības virzieniem – elektromobiļu ražošanas dēļ – pat bija kļuvis ārkārtīgi populārs tieši šīs partijas atbalstītāju vidū. Var teikt, ka tas pat ir zināms paradokss, uz kuru norādījis pats Masks, – republikāņu atbalstītāju vidū cīņa par vidi un elektroauto attīstība nekad nav bijusi populāra, kā dēļ vairākums teslu īpašnieku ir pārliecināti demokrātu un zaļo ideju atbalstītāji. Un tieši daudziem no viņiem tagad nākas ciest no saviem radikāli noskaņotajiem domubiedriem.
Pēc atklātas pāriešanas republikāņu jeb trampistu nometnē un kļūšanas par vienu no redzamākajiem un nozīmīgākajiem cilvēkiem Balto namu atguvušā prezidenta Donalda Trampa administrācijā Masks demokrātu acīs tagad kļuvis par galveno nodevēju. Pat neraugoties uz to, ka viņš nekad nav bijis Demokrātiskās partijas biedrs un nekādu uzticības zvērestu demokrātiem it kā arī šobrīd nav devis (atšķirībā no tādiem redzamiem Trampa nometnē pārgājušajiem politiķiem kā Roberts Kenedijs jaunākais vai Talsija Gabarda).
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 4. - 10. aprīļa numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!