Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +2 °C
Daļēji saulains
Piektdiena, 24. janvāris
Krišs, Eglons, Ksenija, Egle

Bauskas novadā norisināsies XXVI Starptautisko masku tradīciju festivāls

Jau pavisam drīz - no 14. līdz 16. februārim - Bauskas novadā notiks XXVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls, pulcējot aptuveni 25 masku grupas no Latvijas un tuvējām ārzemēm

Festivāla laikā Bauskā, Īslīcē, Vecumniekos un citos novada pagastos ikvienam būs iespēja izbaudīt piesātinātu un daudzveidīgu programmu: norisināsies radošās darbnīcas, izrādes, konferences un tradicionālie masku gājieni. Šis aizraujošais pasākums piedāvās unikālu iespēju iepazīt bagātīgās masku tradīcijas, kas sakņojas Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un citu tautu kultūrā.

“Latviešu tradicionālajā kultūrā maskām un maskošanās tradīcijām ir liela un nozīmīga vieta. Cik savdabīgi un atšķirīgi ir saglabājušies mūsu tautas tērpi dažādos novados, tikpat dažādi ir arī maskošanās paņēmieni, veidi un arī pašu maskoto ļaužu nosaukumi. Teicēju liecībās fiksēti vairāk nekā 70 dažādi masku grupu nosaukumi,” skaidro viens no starptautiskā masku festivāla organizatoriem, Latvijas Folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts.

Festivāla apmeklētājiem būs iespēja vienuviet sastapt dažādas masku grupas no visiem Latvijas reģioniem: Kurzemes ķekatas un mežvilkus, Vidzemes dieviņus, maskus, čigānus, bārbaņus, vecīšus un Mārtiņbērnus, Latgales Zīmyssvātku čyguonus, Zemgales budēļus, pelnu āžus un citas.

 

Programma

Masku tēli pilsētvidē

Kā festivāla priekšvēstnesis tiek plānotas masku tēlu ekspozīcijas, kas jau no februāra sākuma būs redzamas Bauskas pilsētā, aicinot iedzīvotājus un viesus izzināt masku simboliku un tautas tradīcijas. “Ja pilsētā pēkšņi sastapsiet kādu budēli, čigānu vai ķekatnieku, tad ziniet, ka Starptautiskais masku tradīciju festivāls strauji tuvojas,” teic Andris Kapusts.

Piektdiena, 14. februāris

Vakara programmā no plkst. 18.00 līdz 20.00 norisināsies masku gatavošanas meistardarbnīca Bauskas Kultūras centrā, kur interesenti varēs izveidot savu masku pieredzējušu meistaru vadībā. No plkst. 20.00 līdz 22.00 notiks masku grupu sadancošana.

Sestdiena, 15. februāris

Diena sāksies ar masku gājieniem. Laika posmā no plkst. 12.00 līdz 14.00 maskotie tēli apciemos Iecavas, Stelpes un Svitenes mājsaimniecības, kā arī viesosies Viļa Plūdoņa muzejā Lejenieki, nesot prieku un dzīvīgumu vietējai sabiedrībai.

Pēcpusdienā no plkst. 15.00 līdz 17.00 Bauskas Kultūras centrā notiks masku tradīciju konference, kurā folkloras pētnieki dalīsies zināšanās par masku vēsturi un nozīmi.

Vakarpusē no plkst. 18.00 līdz 19.30 Bauskas Rātslaukumā notiks krāšņa masku tēlu izrāžu parāde. Vēlāk, plkst. 20.00, Īslīces kultūras namā pulcēsies masku grupas, lai turpinātu svinības, kuras plkst. 22.00 noslēgsies ar individuālo masku skati.

Svētdiena, 16. februāris

Noslēguma dienā Vecumnieku tautas namā no plkst. 10.30 līdz 11.30 notiks vēl viena masku tradīciju konference, kurai no plkst. 12.00 līdz 12.30 sekos masku gājiens. Festivāls noslēgsies ar Meteņa dzīšanas rituālu, jautrām svinībām un putras vārīšanu Vecumnieku estrādē no plkst. 12.30 līdz 15.00.

 

XXVI festivālā piedalīsies masku grupas no dažādām Latvijas pilsētām un novadiem, kā arī viesi no Lietuvas un Igaunijas, kas piešķirs pasākumam starptautisku nokrāsu. Festivālu organizē Latvijas Folkloras biedrība sadarbībā ar Bauskas novada pašvaldību, un to atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds.

Festivāls piedāvā unikālu iespēju ne vien izjust autentisku folkloru un tradīcijas, bet arī piedalīties radošās un izzinošās aktivitātēs. Šis pasākums ir īsta dārgumu lāde kultūras mīļotājiem un tiem, kas vēlas izzināt masku tradīcijas Baltijā.

Maskošanās tradīcija ir viena no iespaidīgākajām un interesantākajām tradicionālās kultūras izpausmēm. Maskotie tēli gadalaika tumšajā pusē un gadskārtu mijās ir sastopami ļoti daudzās valstīs. Lai saglabātu, izzinātu un atjaunotu autentisko maskošanās tradīciju, kā arī to popularizētu un attīstītu mūsdienās, starptautiskais masku tradīciju festivāls Latvijā notiek kopš 1999. gada. Katru gadu norises vieta ir cita, un šoreiz pienākusi kārta Bauskas novadam.

Arī 2015. gadā festivāls norisinājās Vecumniekos, kur Meteņdienas maskošanās tradīciju uztur Bārbeles pagasta folkloras kopas Tīrums vadītāja Irita Vimba ar domubiedriem. “Meteņdienas gājiena maskotais tēls budēlis ir auglības simbols. Tēla nosaukumā ir ietverta būtība – ‘’budīt’’, kas nozīmē ‘’veicināt’’, ‘’modināt’’, ‘’aktivizēt’’, ‘’ievibrēt’’, lai varētu iesākties nākamais gada rits. Gada laikrites izdošanās ir ļoti nozīmīga ikvienam, kas audzē ražu, kopj lopus, vēlas ģimenes saticību, bagātību un harmoniju,” skaidro tradīcijas kopēja.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja