Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (JVLMA) Mūsdienu mūzikas festivāls deciBels, kas pirmdien pārsteidza garāmgājējus tieši uz ielas, turpināsies visu šo nedēļu līdz 4. aprīlim, ik koncertā sniedzot citādu, līdz šim vēl nepiedzīvotu klausīšanās pieredzi un aicinot izbaudīt laikmetīgās mūzikas krāšņo daudzveidību. Kā ierasts, programmā būs arī vairākas bezmaksas lekcijas un meistarklases!
Bez putekļiem
Festivāls intriģē ne tikai ar interesantu ārvalstu viesu piedalīšanos, bet arī ar to, ka tajā izskanēs trīspadsmit latviešu komponistu jaundarbi. Tie sacerēti pēc festivāla deciBels pasūtījuma, turklāt pirmatskaņojumus gatavo arī ārzemju viesmūziķi.
Tā, piemēram, festivāla galvenais viesis – somu mūsdienu mūzikas ansamblis Defunensemble – līdzās somu komponistu un Reivena Čakona kompozīcijām pirmatskaņos JVLMA studenšu Lindas Dambergas Sekhmet flautai, klarnetei, čellam, klavierēm un elektronikai un Laumas Kazakas Hide and Seek flautai, klarnetei, čellam un elektronikai. Lauma Kazaka, iedvesmojoties no Tagores vārsmām un latviešu tautasdziesmas, apcer simboliku ap dūmiem, seskiem un krupjiem, bet Linda Damberga vij vīzijas no senēģiptiešu mitoloģijas. Defunensemble kodolu veido spilgtākās Somijas laikmetīgās mūzikas personības, kas par savu misiju uzskata "sistemātisku ieniršanu elektroakustiskās mūzikas pasaulē" un tiecas pēc arvien jauniem konceptuāliem risinājumiem. Viņu koncertos "jebkādi putekļaini apgalvojumi par klasisko mūziku tiek ātri vien aizmirsti". Šis koncerts notiks JVLMA Lielajā zālē 2. aprīlī plkst. 19.
Dari pats!
JVLMA Mūsdienu mūzikas festivāls deciBels šopavasar ir uzsācis sadarbību ar Rīgas cirku. Īpaši šim koncertam sitaminstrumentālista, JVLMA Sitaminstrumentu katedras vadītāja Guntara Freiberga un grieķu komponista, Aristoteļa universitātes Mūzikas fakultātes lektora Dimitra Maronida vadītā meistardarbnīcā ir radīti skaņurīki no dažādiem sadzīves priekšmetiem, ko izgatavojuši JVLMA Kompozīcijas katedras studenti.
Vislielākais izaicinājums jaunajiem komponistiem būs koncerts Jaunas skaņu pasaules: DIY perkusiju ansamblis (3. aprīlī plkst. 19 Rīgas cirka atjaunotajā arēnā), kuram JVLMA Kompozīcijas katedras studenti radījuši ne tikai jaunus skaņdarbus, bet arī no stikla, koka vai metāla, kā arī no dažādiem sadzīves priekšmetiem un materiāliem izgatavotus mūzikas instrumentus. Programmas devīze ir Do it yourself ! (Dari pats!), un to izpildīs sitaminstrumentālisti Guntars Freibergs, Arnis Stepiņš, Sonja Misiņa un Toms Kozlovskis. Gaismu māksliniece – Nikola Suhareva. Pārsteigumu šajā vakarā netrūks. Piemēram, Dāvis Vilks radījis kompozīciju The Chase cepampannai, metāla spaiņiem, metāla caurulēm un basa bungām. Dāvis Vilks šobrīd studē kompozīciju JVLMA pie docentiem Jāņa Petraškeviča un Artura Maskata, bet par savu jaundarbu saka tā: "Uz šo skaņdarbu var skatīties kā uz dzīšanos pakaļ kādam vai kā kāds dzenas pakaļ tev. Jebkurā gadījumā dzīšanās laikā ir maz atelpas."
Meditatīvu atelpu piedāvās Sintijas Onužānes Nospiedumi marimbai un instrumentam, kas radīts no metāla caurulēm, bundžām, citiem sadzīves priekšmetiem un pat auto detaļām. Ikviens no mums dzīvē rada paliekošus nospiedumus, kas skaņdarba septiņos posmos tiks atstāti dažādos materiālos – plastmasā, stiklā, koksnē, metālā, smiltīs, rūsā un putekļos.
Partitūra… veļasmašīnai
Edvards Kaļva, kurš studē kompozīciju pie asoc. prof. Krista Auznieka, Jauno skaņu pasauļu koncerta programmai piedāvā kompozīciju a biblically accurate washing machine has appeared before your ears…, kas radīta veļasmašīnai. Autors paskaidro: "Šīs skaņas un veļmašīnas ķermenis liek domāt par ikdienas ritumu, par mazo pienākumu nemitīgo pildīšanu, par nespēju saņemties. Jo tu vairāk drēbes mazgā, jo tev vairāk pēc tam jāizkar... Mēs sanāksim rituālā, piesaucot veļmašīnas gariņu no citas dimensijas, un klausīsimies, kādas dzīves gudrības tā mums spēs izgaismot."
Jaunzēlandiešu izcelsmes komponista Džona Psathasa jaunradi pārstāv opuss Atalanta. Psathass savā ražīgajā karjerā paguvis gan sadarboties ar rakstnieku Salmanu Rušdi, gan rakstīt mūziku 2004. gada olimpisko spēļu ceremonijai Atēnās, bet par opusu Atalanta atklāj: tas tapis astoņās dienās, kas bijušas "neprātīgākās, mežonīgākās un kofeīna piesātinātākās dienas viņa mūžā", taču acīmredzot tas ir atmaksājies, jo skaņdarbs kļuvis par veiksmīgāko komponista darbu pēdējo divdesmit gadu laikā.
Melanholija, koksne un džezs
Koncertā Melanholija (1. aprīlī plkst. 19 JVLMA Lielajā zālē) pianistes Hertas Hansenas, čellista Ērika Kiršfelda un vijolnieka Sanda Šteinberga sniegumā varēs piedzīvot gan jaunās komponistes Marinas Annas Timofejevas jaundarbu klavierēm Energy, gan latviešu mūzikas vecmeistara Paula Dambja Trio nr. 2 vijolei, čellam un klavierēm pirmatskaņojumu. Programmā arī Maijas Einfeldes, Eiropas un Amerikas avangarda lielmeistaru Jaņa Ksenaka, Džonatana Hārvija un Salvatores Šarīno meistardarbi čellam un klavierēm. Īpašu krāsu ienesīs Ērika Ešenvalda un Dimitra Maronida elektroakustiskās kompozīcijas. Mūziku ar gaismu scenogrāfiju papildinās gaismu mākslinieki Ivars Vācers un Aija Ķibere.
Rīgas cirka zālē Zirgu stallis 3. aprīlī plkst. 18 izskanēs oriģināls austriešu skaņu mākslinieka Andreasa Troboloviča skaņdarbs Koksne, kurā stīgu kvartets Sinfonietta Rīga saspēlēsies ar no koka stumbra izzāģētām ripām. Andreass Trobolovičs uzkonstruējis "koka plašu atskaņotājus" – ierīces, kas ar smalkām koka adatām nolasa informāciju no rotējošām koka ripām un ļauj sadzirdēt tur paslēptās skaņu un poliritmu ainavas.
Viskuplākais kompozīciju pienesums sagaidāms džeza lauciņā, kur Starptautiskā bigbendā studenti no Hamburgas, Barselonas, Sjēnas un Ferrāras augstskolām atskaņojos latviešu džeza komponistu Kārļa Vanaga, Madara Kalniņa, Edgara Cīruļa, Annas Vibes-Gorkušas, Svena Vilsona un Montas Tupčijenko jaundarbus. Tos klausīties jādodas uz Tallinas kvartāla koncertzāli Angārs 4. aprīlī plkst. 19.
Pirms katra koncerta būs īsā ievadlekcija. 1. aprīlī to sniegs jaunais komponists Ernests Valts Circenis, 2. aprīlī muzikologs Dāvis Eņģelis, 3. aprīlī komponiste, muzikoloģe un rakstniece Gundega Šmite, savukārt 4. aprīlī – džeza mūzikas pētnieks, mūziķis un profesors Indriķis Veitners.
Vairāk informācijas www. facebook.com/festivaldecibels.