Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +2 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Draugi ir kā eņģeļi

Vispirms Lība Zukule Vecbebros mūs aizved pie piemiņas akmens represētajiem - šī vieta viņai dārga, jo pati ir represētā. Tad izstaigājam Bebru pamatskolu, bērnudārzu Bitīte, ielūkojamies tēlnieka Voldemāra Jākobsona memoriālajā muzejā Galdiņi. Apskatām Vecbebru baznīcu. Tās visas Lībai ir mīļas vietas, kur «viņa pielikusi savu roku», kā saka Vecbebros satiktie ļaudis.

Apciemojam arī Lības draudzeni bitenieci Daci Nebēdnieci, ar kuru Lība ilgus gadus spēlējusi volejbolu un ar kuru kopā braukusi uz Karēliju bitenieku darīšanās. Dace atceroties smej, kā drošsirdīgā Lība Karēlijā uzskrējusi virsū īstam lācim, un savu draudzeni raksturo kā uzņēmīgu, nepagurstošu sievieti: «Nezinu, kad viņa guļ un kad apstājas.» Ne velti Lība Zukule 2011. gadā kļuvusi par Kokneses goda pilsoni. Pati Lība, stāstot par savu veikumu, gan ir pieticīga: «Bez visiem šiem ļaudīm Vecbebros es nebūtu nekas. Bebru pagasts ir mana mīļākā vieta šajā pasaulē.»

Būšu brigadiere!

Pārskatot neskaitāmos sertifikātus, piešķirtus par papildu izglītošanos, tāpat arī pateicības par ieguldījumu pagasta attīstībā un Likteņdārza tapšanā, par sporta svētku un sacensību organizēšanu, kā arī par aktīvu līdzdalību brīvprātīgajā darbā Latvijas Samariešu apvienībā un Sarkanajā Krustā, taujāju - pa kuru laiku Lība to visu pagūst?

Taču atbildes vietā uz šo jautājumu viņa sāk stāstīt par Austras kundzi, kura ik dienu jāapciemo, jo pati saviem spēkiem vecā kundze vairs nespēj iziet no mājas. Par Kokneses novada represēto nodaļas plānotajām aktivitātēm - Lība ir šīs nodaļas izpilddirektore jau piecus gadus. Par nākamajām volejbola sacensībām, ko Lība parasti organizē ar savu dēlu. Par datorklasi, kas Vecbebros noteikti jāiekārto. Vai Lībai pašai mājās ir dators? Nē, viņa saka. Un kam viņai tas, jo diena sākas jau pussešos no rīta un beidzas ap pulksten 23, kad atliekot vien iekrist gultā un aizmigt. Ieradums agri celties Lībai vēl no tiem laikiem, kad viņa braukājusi ar piena mašīnu, savākusi pienu. «Traktorista tiesības arī man ir,» piebilst Lība. Sava automašīna Lībai arī ir, bet ikdienā Lībai labāk patīkot braukt ar divriteni. Viņa joprojām spēlē volejbolu. «Domājat, man nekas nesāp? Sāp tāpat kā daudziem šajā vecumā, taču es tajās sāpītēs neklausos,» atzīstas Lība.

Par vecumu taujāt Lībai būtu nepieklājīgi, jo viņā ir tik daudz enerģijas, ka no tās varētu ražot elektrību. Un tik daudz plānu, ka, šādā ritenī griežoties, vecums var nepagūt līdzi Zukules tempam. Jau bērnībā Seces pagastā, kad pēc izsūtījuma 1957. gadā ģimene atgriezusies no Omskas apgabala Tjukaļinskas rajona (Lība ir dzimusi tur - red.), Lības krusttēvs sapratis - šis meitēns nevar būt strādnieks, jālaiž par brigadieri. Lība krusttēvam arī apsolījusi - viņa būs brigadiere! Tas ir Lības talants - organizēt. Bet lielākā kaislība - volejbols. Tagad Lība organizē sacensības vieglatlētikā, diska mešanā, dambretē, šķēpa mešanā, bet visvairāk gandarījuma esot par šī gada augustā paveikto - kopā ar dēlu noorganizējuši Jāņa Krievāra piemiņas kausa izcīņu volejbolā. Šis vīrs Lībai vienmēr bijis autoritāte, turklāt, pateicoties Krievāram, Lība nokļuvusi Vecbebros.

Labākā šķēpmetēja

Skolas laikā Lība bijusi liela sportiste, savā vecuma grupā Latvijā labākā šķēpmetēja. «Volejbolu apguvu pulciņā, tas ļoti iepatikās. Krievārs tolaik Koknesē organizēja sporta svētkus. Atceros, reiz pa dienu mājās strādājām pie siena, skatos, pagalmā iebrauc motocikls ar blakusvāģi - Krievārs atsūtījis man pakaļ, esot jābrauc - nav kas komandā spēlē. Domāju, kā lai tēvam atprasos? Mamma saka: «Tēvam neteiksim neko, galvenais, vakarā, kad gulēt jāiet, esi mājās.» Citas meitenes palika ballēties, es braucu mājās,» stāsta Lība. Pēc vidusskolas šķita pašsaprotami turpmāko dzīvi saistīt ar sportu. Kad Lība Cēsīs pabeidza pedagoģisko klasi kā fizkultūras skolotāja, viņa atgriezās strādāt Secē. Kad Krievārs uzzinājis, ka vecais fizkultūras skolotājs - tēlnieks un boksa čempions Voldemārs Jākobsons vecuma dēļ Bebru skolā vairs nestrādās, pārvilinājis Lību uz Bebriem. Lība atceras, kā Jākobsons sēdējis uz soliņa zem liela lietussarga un inspicējis, kā viņa vada fizkultūras stundas. Taču ilgi par fizkultūras skolotāju strādāt Lībai nav iznācis - grūtniecības septītajā mēnesī Lībai plīsa aklā zarna. Laime, ka abas ar meitiņu palika dzīvas, tiesa, slimnīcās Lība pēc tam pavadīja gadu. Pēc izveseļošanās Lība kļuva par saimniecības daļas vadītāju pagasta bērnudārzā, kur nostrādāja 22 gadus.

Prieks darīt labu

Nav precīzi nosakāms mirklis, kad Lība saprata - palīdzēt citiem ir bauda un gandarījums. Un pamudinājums, kaut arī pēc 50 gadu vecuma, tomēr sākt studēt. «Domāju - tādā vecumā mācīties?! Tomēr vecums nav šķērslis,» tagad uzskata Lība. 2004. gadā viņa saņēma ieteikumu no pagasta, iestājās augstskolā Attīstība un pēc pieciem gadiem ieguva bakalaura grādu sociālajā darbā. «Es gribēju pārmaiņas. Un pēc tam biju priecīga, ka saņēmos un ieguvu diplomu,» teic Lība. Paralēli studijām viņa strādājusi bērnunamā Dzeguzīte par audzinātāju un Bebru pagasta padomē par sociālo darbinieci. Kopš 2009. gada ir pilntiesīga pensionāre. Bet kā brīvprātīgā darbojas Latvijas Sarkanajā Krustā un Bebros vada darbu Sociālās palīdzības istabā. «Tas man sagādā prieku - darīt cilvēkiem labu,» atzīst Lība un piebilst: «Te neviens no mums algu nesaņem, visi darbojamies kā brīvprātīgie. Paldies pagastam, ka mums piešķīra istabu un varam darboties. Pie mums nāk ļoti daudz cilvēku.»

Taujāju - vai, šādi darbojoties, cilvēks reiz neizdeg? «Izdegt var. Un es degu par savu pagastu,» saka Lība. Tad apņēmīgi piebilst: «Bet es neizdegšu!» Viņa ir pārliecinājusies - katrā cilvēkā ir viņa spēks un vēl mazliet. Un šis mazliet ir griba, kurai ir neaptverams spēks... Lībai ir kāds sapnis: «Kad izveidos Likteņdārzu un tur būs muzejs, es gribētu strādāt muzejā. Nav runa par algu - es tur gribētu strādāt tāpat.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Lība Zukule

Dzimusi 1951. gada 7. janvārī Omskas apgabalā
Pabeigusi Kokneses vidusskolu, Cēsu vidusskolas pedagoģisko klasi
Fizkultūras skolotāja Seces un Bebru astoņgadīgajās skolās, sporta metodiķe Vecbebru tehnikumā
Bebru bērnudārzā Bitīte par saimniecības daļas vadītāju nostrādājusi 22 gadus.
No 2004. gada - Bebru pagasta padomes kultūras darba organizatore, sociālā darbiniece
No 2009. gada Latvijas Sarkanā Krusta brīvprātīgā darbiniece
Augstskolā Attīstība ieguvusi bakalaura grādu sociālajā darbā
Ir dēls, meita, divas mazmeitas

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?