Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Otrdiena, 7. janvāris
Rota, Juliāns, Zigmārs, Digmārs

Noslēpumainā Šartrēze

Vēl viens slavens un īpašs emulsijas liķieris ir franču Chartreuse – šartrēze, augu liķieris, kas tiek gatavots no vairāk nekā 130 dažādiem augiem, zālītēm un saknēm ar ārstnieciskām īpašībām. Recepte tiek rūpīgi sargāta – tā esot zināma tikai dažiem kartūziešu mūkiem (Orde de Chartreuse).

Kā radies šis liķieris

Liķieris Chartreuse sākotnēji radies Grenobles apkārtnē ārstnieciskos nolūkos. Viduslaiku un renesanses tradīcijā mūki bija ne tikai kopienas garīgie vadītāji, bet arī dziednieki un zinātnieki. Viņiem bija pienākums rūpēties par vietējās sabiedrības veselību – kartūziešu mūki, līdzīgi kā daudzi citi reliģiskie ordeņi, specializējās augu ārstnieciskajās īpašībās, viņiem bija zināšanas par augu izmantošanu veselības uzlabošanai. Tā liķieris kļuva par sabiedrības veselības veicinātāju, jo tolaik ārstnieciskās tinktūras un eliksīri bija augstu novērtēti.

Liķiera recepte tika uzskatīta par "eliksīru, kas nodrošina ilgu mūžu". Sākotnēji Elixir Végétal bija paredzēts kā līdzeklis pret kuņģa problēmām, gremošanas uzlabošanai, enerģijas atjaunošanai un ķermeņa stiprināšanai.

Liķiera gatavošana bija arī daļa no kartūziešu ordeņa pašapgādes sistēmas, ļaujot pelnīt līdzekļus klostera uzturēšanai.

Šartrēze un franču revolūcija

Franču revolūcijas laikā liķiera ražošana gandrīz tika iznīcināta. Leģenda vēsta, ka pēc kartūziešu īpašumu, tostarp klostera dokumentu, konfiskācijas liķiera recepte tika pārdota farmaceitam mesjē Liotāram. Viņš vai nu nespēja pilnībā to saprast vai arī neprata izmantot tās sarežģīto formulu, tāpēc mēģinājumi ražot Chartreuse bija neveiksmīgi.

Pēc mesjē Liotāra nāves viņa mantinieki recepti atdeva atpakaļ mūkiem – liķiera ražošana, sākotnēji nelielos apjomos, turpinājās slepenībā ārpus Francijas (Spānijā), kur mūki bija devušies trimdā.

1810. gadā gadā Napoleons Bonaparts izdeva dekrētu, kurš lika visiem ārstniecības līdzekļu ražotājiem iesniegt receptes valdībai. Mūki atsacījās atklāt Chartreuse recepti, tādējādi saglabājot tās noslēpumu. Paradoksālā kārtā šis dekrēts palīdzēja saglabāt liķiera ekskluzivitāti.

1816. gadā pēc Napoleona krišanas, kartūziešu mūkiem atļāva atgriezties La Grande Chartreuse klosterī. Viņi atsāka liķiera ražošanu, un tā popularitāte strauji pieauga, liķieri sāka eksportēt uz ārzemēm.

Zaļais un dzeltenais

Precīzas sastāvdaļas un proporcijas ir noslēpums. Tikai divi mūki jebkurā laikā zina precīzo recepti, un šīs zināšanas tiek nodotas no paaudzes paaudzē. Zināms, ka liķiera izgatavošanas process ietver destilāciju un ilgstošu izturēšanu ozolkoka mucās.

Ārstnieciskie augi tiek žāvēti, sasmalcināti un sagatavoti sajaukšanai – to izvēle, daudzums un proporcijas ir noslēpums. Augu maisījumu iemērc alkoholā, kas izvelk augu ēteriskās eļļas un aktīvās vielas. Pēc macerācijas šķidrums tiek destilēts vara destilācijas katlos. Iegūtajam bāzes alkoholam ir koncentrēta garša un augsts alkohola saturs.

Liķieris var būt divās krāsās. Populārāka ir zaļā Chartreuse – tai ir spilgti zaļa krāsa, kas dabīgā veidā iegūta no pievienotajiem augiem, augstāks alkohola saturs (55 tilp. %) un spēcīga, kompleksa garša ar piparmētras, kanēļa, anīsa un citrusa notīm.

Dzeltenā Chartreuse garšā ir maigāka, saldāka, ar ziedu, medus un vaniļas notīm. Dzintaraini dzeltenā nokrāsa arī iegūta dabīgā veidā no citiem pievienotajiem augiem. Dzeltenajai šartrēzei ir zemāks alkohola saturs (40 tilp. %).

Liķieris tiek nogatavināts ozolkoka mucās, kur tas iegūst dziļumu un garšas harmoniju. Nogatavināšanas laiks atkarīgs no Chartreuse veida. Dzēriens tiek pildīts īpašās pudelēs ar emblēmu, kas simbolizē kartūziešu ordeni.

Mūsdienās šo liķieri gatavo uzņēmumā Distillerie Chartreuse Aiguenoire, kura īpašnieki un pārraudzītāji joprojām ir kartūziešu ordeņa mūki. Tas atrodas kalnu reģionā netālu no Chartreuse klostera uz ziemeļiem no Grenobles.

Ražošanas apjomi tiek apzināti ierobežoti, lai saglabātu dzēriena ekskluzivitāti.

Kā baudīt liķieri

Chartreuse bieži tiek pasniegts kā digestīvs pēc maltītes. Dzelteno šartrēzi izmanto arī kokteiļos, piemēram, Last Word vai Bijou, Green Ghost, vai pievieno konditorejas izstrādājumiem.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Populārākās Jaungada apņemšanās

Lai arī izklausās nenopietni, nekā slikta domā jaunajā gadā sākt jaunu labāku dzīvi arī ēdiena izvēlē un ēšanas paradumu maiņā nav. Pat ja nesanāks labo apņemšanos noturēt ilgāk par 2–3 nedēļām, tas t...

Interesanti

Vairāk Interesanti


Receptes

Vairāk Receptes


Dzīvnieki

Vairāk Dzīvnieki


Notikumi

Vairāk Notikumi


Cits

Vairāk Cits


Tehnoloģijas

Vairāk Tehnoloģijas


Zirnis joko

Vairāk Zirnis joko