Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +2 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Patēriņa cenas jūlijā Latvijā samazinājušās par 0,8%; gada inflācija sarukusi līdz 2,6%

Latvijā šogad jūlijā salīdzinājumā ar jūniju patēriņa cenas samazinājušās par 0,8%, bet gada inflācija - šogad jūlijā salīdzinājumā ar 2017.gada jūliju - sarukusi līdz 2,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Savukārt 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, jūlijā audzis par 2,4%.

Statistikas pārvaldē informēja, ka 2018.gada jūlijā, salīdzinot ar jūniju, precēm cenas samazinājušās par 1,3%, bet pakalpojumiem vidējais cenu līmenis palielinājies par 0,4%, savukārt salīdzinājumā ar pagājušā gada jūliju precēm cenas augušas par 2,4%, bet pakalpojumiem - par 3,2%.

Lielākā ietekme uz cenu izmaiņām mēneša laikā bija cenu kritumam apģērbam un apaviem, pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, kā arī cenu pieaugumam ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem.

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas samazinājās par 1,2%. Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kritumu grupā sezonālo faktoru ietekmē bija svaigiem dārzeņiem (-14,3%). Cenas samazinājās kafijai (-3,8%), olām (-4,7%), sieram un biezpienam (-2,1%), svaigiem augļiem (-2,1%) un žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-0,9%). Savukārt dārgāks bija sviests (+7,8%), kartupeļi (+6,8%), svaigas vai atdzesētas zivis (+8,1%), mājputnu gaļa (+1,5%) un makaronu izstrādājumi (+6,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 0,4%. Alkoholiskajiem dzērieniem cenas saruka par 0,8%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kritums alum un vīnam. Tabakas izstrādājumi, paaugstinoties akcīzes nodokļa likmei no 2018.gada 1.jūlija, sadārdzinājās par 0,2%.

Galvenokārt akciju ietekmē apģērbiem cenas jūlijā salīdzinājumā ar iepriekšējo mēnesi samazinājās par 9,3%, bet apaviem - par 11,6%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas mēneša laikā pieauga par 0,5%. Vidējais cenu līmenis palielinājās dabasgāzei, siltumenerģijai, mājokļu īrei. Savukārt, no šā gada 1.jūlija stājoties spēkā jaunajām obligātā iepirkuma un jaudas komponentēm, vidējais cenu līmenis samazinājās elektroenerģijai.

Atpūtas un kultūras grupā vidējais cenu līmenis palielinājās par 0,4%, ko noteica cenu kāpums kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem par 5,9%. Dārgāka bija barība lolojumdzīvniekiem. Vidējais cenu līmenis samazinājās daiļliteratūras grāmatām un ziediem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kritums mēneša laikā bija personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, lietotām automašīnām, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Cenu pieaugums bija pasažieru pārvadājumiem pa jūru.

Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2018.gada jūlijā, salīdzinot ar 2017.gada jūliju, bija cenu kāpumam ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, dažādu preču un pakalpojumu grupai, veselības aprūpei, kā arī cenu kritumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem.

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kritumu gada laikā bija dārzeņiem (-11,5%). Cenas samazinājās cukuram (-35%), svaigiem augļiem (-7,9%), kafijai (-8%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (-1,7%), šokolādei (-5%), miltiem un citiem graudaugiem (-6,3%), augu eļļai (-5,5%). Savukārt dārgāks bija piens (+7%) un piena izcelsmes produkti, piemēram, sviests (+18,6%), skābais krējums (+7,1%), siers un biezpiens (+3%), kefīrs (+8,4%). Cenas pieauga arī mājputnu gaļai (+5,2%), augļu un dārzeņu sulām (+8,8%), konditorejas izstrādājumiem (+2,7%), maizei (+2%) un olām (+7,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 4,2%. Alkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 3,4%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam, savukārt tabakas izstrādājumu cenas pieauga vidēji par 5,6%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem cenas pieauga par 4,6%. Dārgāks bija cietais kurināmais, siltumenerģija, dabasgāze, ūdensapgāde, mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi, kā arī atkritumu savākšana.

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 2,9%. Cenu pieaugums bija zobārstniecības un ārstu speciālistu pakalpojumiem, kā arī farmaceitiskajiem produktiem.

Ar transportu saistīto preču un pakalpojumu grupā būtiskākā ietekme uz cenu kāpumu gada laikā bija degvielai (+20,8%), tostarp dīzeļdegvielai - par 24,2%, benzīnam - par 18,5% un auto gāzei - par 7,2%. Cenas palielinājās arī personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, savukārt lētākas bija lietotas automašīnas.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 3,4%, ko galvenokārt noteica autotransportlīdzekļu apdrošināšanas sadārdzināšanās. Cenas palielinājās arī frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem un finanšu pakalpojumiem. Cenas samazinājās personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu pieaugums gada laikā bija ēdināšanas pakalpojumiem, apģērbiem, televīzijas abonēšanas maksai, telekomunikāciju pakalpojumiem. Toties lētāki kļuva kompleksie atpūtas pakalpojumi, kā arī mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses