Tūlīt būs aizvadīts gada pirmais ceturksnis. Kas ir būtiskākais, ko pašvaldības ir secinājušas par diezgan sarežģīto situāciju valstī kopumā gan saistībā ar ģeopolitisko, gan arī ekonomisko kontekstu? Varbūt ir izgaismojušās kādas iepriekš neprognozētas grūtības?
Šogad savu budžetu savlaicīgi ir izdevies apstiprināt visām pašvaldībām. Ja runājam par neprognozējamību – laikam jau šādā veidā nevar būt neprognozējamība, jo arī mūsu sarunas ar valdību parādīja, kā tad pašvaldībām dzīvot šogad, nepieciešamais finansējums ir garantēts, respektīvi, budžeta ieņēmumu sadaļa nevar būt mazāka par to, ko ir garantējusi valsts. Jāatzīst, pērn panāktā vienošanās starp valsti un pašvaldībām ir viena no pozitīvākajām pēdējo gadu laikā, jo ir tiešām saskaņots, ka valsts garantētais finansējums tiks nodrošināts visa gada garumā. Tas, ka šos budžetus bija sarežģīti izveidot, – jā, tā tiešām bija, jo pašvaldībām nācās paredzēt finansējumu no pašvaldības budžeta maksātā atalgojuma palielināšanai par tiem pašiem jau zināmajiem 2,6%, kā arī nodrošināt pakalpojumu izmaksu pieaugumu. Rezultātā – kādreiz pašvaldībām bija daudz lielākas iespējas domāt par attīstību, par ieguldījumiem savas teritorijas labiekārtošanā, bet šogad, jāatzīst, attīstības daļa pašvaldību budžetu izdevumu pozīcijās diemžēl samazinās. Un tas nav labs signāls nākotnei, jo, ja ieguldījumi attīstībā netiek veikti savlaicīgi, tas atstāj ietekmi uz visu pašvaldības teritoriju. Un šāda ietekme uz attīstības sadaļu noteikti tiešā veidā ir ietekme uz ekonomisko attīstību, arī uz uzņēmējdarbības vidi utt. Visam klāt vēl – daudz grūtākā situācijā ir pašvaldības austrumu pierobežā, jo tur pieejamais finansējums ir mazāks, taču jebkurā vietā Latvijā dzīvo cilvēki un visi nepieciešamie pakalpojumi iedzīvotājiem ir jānodrošina jebkurā pašvaldībā.
Svarīgi ir arī tie lēmumi, kas turpmāk var ietekmēt pašvaldību budžetus un pakalpojumu pieejamību. Mēs dzirdam, kas notiek ar sabiedrisko transportu – ka draud samazināties reisu un maršrutu skaits –, un mēs jau tagad nojaušam, kāds ir gaidāmais rezultāts – tas noteikti ietekmēs skolēnu pārvadājumus, taču pašvaldības nedrīkstēs tos nenodrošināt, un tas attiecīgi radīs papildu izmaksas. Tāpat gan jau daudzi ir dzirdējuši bažas, vai neradīsies kādas grūtības ar skolēnu nokļūšanu uz Skolēnu dziesmu un deju svētkiem, bet te varu paust – pašvaldības ir saplānojušas visus procesus šajā ziņā, līdz ar to Skolēnu dziesmu svētki noteikti būs.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 27. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60