Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Irēna Bondare: Pacienti vērtē, kolēģi palīdz

Madonas slimnīcas vecākās māsas Irēnas Bondares kabineta durvis mūsu sarunas laikā virinātas tiek vairākkārt. Kāda māsiņa nevar atrast, kur stāv ārsta parakstītās zāles, bet ārsts ienes kaudzi ar mapēm, kurās ir slimības vēstures. Pa durvju spraugu grib ieskatīties kāds mazais slimnieciņš, kuram gluži vienkārši kļuvis garlaicīgi. Vecākās māsas Irēnas Bondares pārziņā ir Madonas slimnīcas trīs nodaļas - Bērnu, Neiroloģiskā un Ginekoloģiskā.

Vienīgā darbavieta

«Mans darba stāžs šajā slimnīcā ir jau vairāk nekā trīsdesmit gadu. Uzreiz pēc Rīgas 4. medicīnas skolas absolvēšanas pēc sadales nonācu šajā slimnīcā,» stāsta māsa Irēna Bondare. Viņas karjera sākās tieši kā bērnu māsiņai vēl tad, kad nodaļa atradās vecajā slimnīcas korpusā. «Mana vienīgā un pirmā darbavieta,» Irēna to saka ar lepnumu, lai gan itin labi zina teoriju, ka vienā darbavietā optimālais ir septiņu gadu cikls. Viņai pārmaiņas darba ritmā notiek savādāk - kāpjot pa karjeras kāpnēm.

Kad 2001. gadā tika uzcelts slimnīcas jaunais korpuss, mainījās nodaļu sadalījums, un kopš tā brīža Irēnas amata atbildības robežas palielinājās, jo viņa ir trīs nodaļu vecākā māsa. «Mazliet jau tā Bērnu nodaļas aura ir zudusi, bet mazo pacientu palātas ir nodaļas vidū un tieši mana kabineta durvīm pretī. Visu dzirdu un redzu!» smaida māsiņa Irēna.

Viņas tiešais darbs šobrīd nav saistīts ar bērniņu aprūpi nodaļā, bet visa dokumentācija iet caur viņas rokām - medikamenti, aprīkojums, organizatoriskais darbs. «Pirms kļuvu par vecāko māsu, bija ilgs laiks, kad strādāju naktsmaiņās. Tāpat arī tagad, ja kāda kolēģe saslimst vai iet atvaļinājumā, ja vajag aizvietot, tad to bez problēmām varu izdarīt,» par saviem pienākumiem stāsta Irēna.

Pēc Irēnas Bondares teiktā var saprast, ka faktiski tāda strikta dalījuma māsiņu pienākumos nodaļas ietvaros nav. «Ja vien ir kāds darbs darāms, ir kāda vajadzība, tad ar bērniem nodarbojas arī neiroloģijas un ginekoloģijas māsas. Esam kopā 12 māsas, es pati trīspadsmitā,» tā par nodaļas ikdienu stāsta Irēna Bondare un piebilst: «Ir gan pieredzējušas māsiņas, bet nāk arī jaunās. Man viegli sastrādāties ar visām. Māsas mums ir zinošas, viena otrai palīdz un atbalsta.» Saskaņa darba kolektīvā ir tik svarīga, lai ik rītu ar prieku varētu iet uz darbu, kreņķus un rūpes atstājot ārpusē.

Plašs darbalauks

Bērnu nodaļā ārstējas bērni līdz 18 gadu vecumam. «Ar kuriem vieglāk tikt galā?» smejot pārjautā Irēna un skaidro: «Parasti jau ir tā, ka pirmā māsiņa, kas sagaida, iestājoties slimnīcā, ir arī tā pati mīļākā. Viņa parāda gultiņu, viņa pastāsta, kur ko var atrast, kad būs pusdienas. Tad jau mazie pieķeras kā dadzīši un visu dienu staigā balkus. Grūtie pusaudži? Mēs jau smejamies, ka slimnīcā visi niķi aizmirstas, jo te jau ir savādāka aura, situācija ir tik atšķirīga no atmosfēras mājās. Šeit ar viņiem visu var sarunāt, var vienoties. Te viņi nav ne agresīvi, ne noraidoši, ne sabozušies. Drīzāk gan viņi ir mazliet nobijušies un samulsuši.»

Irēna uzskata, ka tad, kad bērns ir slimnīcā, prom no sev tik ierastās vides un vecāku rūpēm, māsai ir jātop ne tikai par viņa mammu, bet arī par viņa skolotāju. Ar katru bērnu jāatrod sava kopīga valoda. «Ja mazam bērniņam var pateikt, ka ieliks «taurenīti», tad piecgadīgs bērns jau pats pateiks, ka tas nav nekāds taurenītis, bet katetrs,» tā par saprašanos stāsta Irēna.

Bet māsa nav tikai špricētāja un tablešu devēja, viņai jāorientējas arī katras vecuma grupas aktualitātēs, jāzina, kādas filmas viņiem patīk un grāmatas lasa, kādas spēles ir topā un kā tās spēlē. Makvīni, spaidermeni, hellokitijas, smūrfiji - tie ir bērniem saprotamie svešvārdi.

Mīlestība un pieredze

Kad Irēna mācījās pamatskolā Krāslavā, tad ilgu laiku uz jautājumu, par ko dienās vēlētos kļūt, viņa atbildējusi, ka gribot kļūt par skolotāju. «Man bija lieliska latviešu valodas un literatūras skolotāja. Vienmēr teicu, ka esmu izvēlējusies strādāt skolā, jo man patīk bērni,» saka Irēna Bondare un uzreiz arī piebilst, ka sapņi piepildījās tikai mazliet savādākā veidā. «Šajā profesijā - būt par māsu - vissvarīgākais ir mīlestība. Klāt jāliek arī pieredze, kas nāk ar gadiem. Būtiski ir prast sarunāties gan ar bērniem, gan ar pieaugušajiem. Bieži vien tieši vecāki ir tie, kas jāpārliecina, jāmierina vairāk nekā paši bērni. Ja darbs patīk, tad - nekas nav neizdarāms,» saka medmāsa.

Profesija prasa nemitīgu zināšanu papildināšanu. Tie ir ne tikai kursi, semināri, jaunu tehnoloģiju un ārstēšanas metožu apgūšana. Irēna šovasar jūnijā pabeidza Rīgas Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžu. «Mācījos trīs gadus un ieguvu pirmā līmeņa augstāko izglītību māszinībās. Šogad esmu iestājusies Latvijas Universitātē bakalaura programmā interno māsu specialitātē,» mazliet palepojas Irēna. Kursā no Madonas ir vairākas māsas. Visas viņas ir strādājošas un dažas ne vienā vien darbiņā. Ir viņām arī privātā dzīve un ģimene, bet mācības tagad ir prioritāte.

Irēna jau smejas, ka vienlīdz svarīgas ir gan teorētiskās zināšanas, taču tikpat svarīgas ir arī tās, ko iegūst praksē. «Jāsteidzas līdzi laikam! Kopš es sāku strādāt medicīnā, ir tik daudz teoriju mainījušās. Piemēram, aprūpē! Nu kaut vai - kā bērniņu pareizi klēpī paņemt. Agrāk šprices vārīja, sterilizēja, bet tagad izmantojam tikai vienreizlietojamus instrumentus un materiālus. Tas it kā ikdienu ir atvieglojis, bet grūtāk ir tieši no psiholoģiskā viedokļa. Vecāki visu informāciju par slimībām, ārstēšanu iegūst internetā. Taču visiem jau nav viena ārstēšanās recepte! Tāpēc bieži ir jāatrod pareizie vārdi, kā izskaidrot. Ir svarīgi ar vecākiem saprasties bērnu ārstēšanās laikā, jo tad atveseļošanās process kļūst ātrāks un rezultatīvāks. Saskarsmes kultūra - sauksim tā,» stāsta Irēna Bondare. Tāpēc arī brīvajā laikā Irēna daudz lasa. «Pēdējos gados gan daiļliteratūru mazāk, jo grāmatas vairāk saistītas ar mācībām,» pasmejas medmāsa. «Bibliotēkā paņemu grāmatu kaudzi un tik taisu kursa darbus.»

Bet vai pie mācīšanās nav jāpieskaita arī norvēģu, dāņu vai vācu valoda? Tās ir zemes, uz kurām mūsu māsiņas mēdz vilināt strādāt. «Ja būtu jauna māsiņa, kas tikko sākusi strādāt, tad varbūt arī aizbrauktu uz kādām svešām zemēm. Taču ne tāpēc, lai tur paliktu, bet pieredzes dēļ. Nav bijusi izdevība redzēt, kas notiek citur,» par darbu svešumā atbild Irēna. Viņa gan zina pastāstīt, ka viņas bijusī kolēģe, ar kuru kopā strādāts Bērnu nodaļā, tagad strādā ārzemēs, bet tur viņas darbs ir saistīts ar veco ļaužu aprūpi. «Naudas ziņā - tas ir plus, bet krasi jāmaina sava dzīve,» domīga paliek Irēna.

Izvēli - būt par māsiņu, Irēna Bondare nav nožēlojusi nekad. Lai gan viņa ir arī gājusi piketēt. «Bet… jēgas īsti nav bijis. Gribas, lai valdības līmenī sadzird,» viņa bilst un uzsver: «Pacienti jau novērtē mūsu darbu. Man prieks, ka ir anketu kaudzīte akcijai Meklējam sirdsmāsiņu un ka gan bērni, gan vecāki sirsnīgi pauž savu pateicību. Labie vārdi dod enerģiju.»

Balso šeit par 22 Latvijas slimnīcu bērnu māsiņām, pasaki paldies viņām par rūpēm un iejūtību!

Akciju Meklējam sirdsmāsiņu atbalsta Rietumu Bankas labdarības fonds.

Двери кабинета старшей сестры Мадонской больницы Ирены Бондаре во время нашего разговора то и дело открывались. То сестричка не может найти, где стоят прописанные доктором лекарства, то врач занесет кипу папок с историями болезни. То, едва приоткрыв щелочку, пытается заглянуть в кабинет маленький пациент, которому просто стало скучно. В ведении старшей сестры Ирены Бондаре три отделения Мадонской больницы – Детское, Неврологическое и Гинекологическое.

Единственное место работы

«Мой трудовой стаж в этой больнице уже больше тридцати лет. Сразу после окончания Рижской медицинской школы №4 попала по распределению в эту больницу», – рассказывает Ирена Бондаре. Ее карьера, как раз детской медсестрой, началась еще в то время, когда отделение находилось в старом больничном корпусе. «Мое единственное и первое место работы», – Ирена говорит об этом с гордостью, хотя очень хорошо знакома с теорией об оптимальном цикле – по семь лет на одном месте работы. У нее трудовой ритм изменяется иначе – с восхождением по карьерной лестнице.

Когда в 2001 году построили новый корпус больницы, распределение отделений изменилось, и с тех пор границы должностной ответственности Ирены расширились, поскольку она – старшая сестра на три отделения. «Та аура Детского отделения немного утратилась, но палаты маленьких пациентов располагаются посередине и как раз напротив двери моего кабинета. Все слышу, все вижу!», – улыбается Ирена.

Уход за маленькими пациентами не входит сейчас в круг ее прямых обязанностей, но вся документация проходит через ее руки – медикаменты, оборудование, организационная работа. «Прежде чем стать старшей сестрой, мне долгое время пришлось работать в ночные смены. Вот и сейчас, если кто-то из коллег заболеет или уйдет в отпуск, если надо подменить, я могу это сделать без проблем», – рассказывает о своих обязанностях Ирена.

Со слов Ирены Бондаре становится понятно, что фактически не существует строгого разделения обязанностей медсестер по отделениям. «Если надо что-то сделать, если понадобится, то с детьми занимаются и сестрички из неврологии и гинекологии. Нас всего тут 12 медсестер, я – тринадцатая», – описывает больничные будни Ирена Бондаре и добавляет: «Есть опытные медсестры, но приходят и новенькие. Мне легко сработаться со всеми. Сестры у нас знающие, помогают и поддерживают друг друга». Согласие в коллективе очень важно, чтобы по утрам с радостью приходить на работу, оставив за дверями все печали и заботы.

Широкое поле деятельности

В детском отделении лечатся дети младше 18 лет. «С кем легче справиться?», – смеясь, переспрашивает Ирена и отвечает: «Обычно бывает так, что первая сестричка, которая встречает при поступлении в больницу – она и есть самая любимая. Она покажет кроватку, расскажет где что, когда будет обед. Малыши привязываются как репей и целый день ходят за ней хвостиком. Трудные подростки? Мы уже смеемся, что в больнице все свой норов забывают, потому что тут особая аура, ситуация совсем не такая, как дома. Здесь с ними обо всем можно договориться. Они здесь не агрессивные, не встопорщенные, нет в них духа отрицания. Они, скорее, немного напуганные – заболевшие дети».

Ирена считает, что когда ребенок находится в больнице, вдали от привычной среды и родительской заботы, сестричка должна ему стать не только мамой, но и учителем. С каждым ребенком надо найти общий язык. «Если малышу еще можно сказать, что поставят «бабочку», то пятилетний уже сам заявит, что никакая это не бабочка, а катетер», – описывает Ирена разные подходы к детям.

Но медсестра – это не только раздавальщица уколов и таблеток, она должна ориентироваться и в интересах каждой возрастной группы, надо знать, какие фильмы им нравятся и какие книги они читают, какие игры в топе и как в них играть. Маквины, спайдермены, хеллоКити, смурфики – это понятные детям иностранные слова.

Любовь и опыт

Когда Ирена училась в основной школе в Краславе, и у нее спрашивали, кем она хочет быть, она долгое время отвечала, что хочет стать учителем. «У меня была замечательная учительница латышского языка и литературы. Я всегда говорила, что хочу работать в школе, потому что люблю детей», – вспоминает Ирена Бондаре и сразу же замечает, что мечта исполнилась, только немного по-другому. «В этой профессии – быть медсестрой – самое важное это любовь. Надо еще добавить опыт, который приходит с годами. Важно уметь разговаривать и с детьми, и со взрослыми. Зачастую как раз родителей приходится убеждать и успокаивать больше, чем самого ребенка. Если работа нравится, то – нет ничего невыполнимого», – уверена старшая медсестра.

Профессия требует постоянного пополнения знаний. И это не только курсы, семинары, освоение новых технологий и методов лечения. Этим летом в июне Ирена окончила Медицинский колледж Красного Креста Рижского университета им.П.Страдиня. «Училась три года и получила высшее образование первого уровня по сестринскому делу. В этом году я поступила в Латвийский университет на программу бакалавра по специальности медсестра по внутренним болезням», – слегка похвасталась Ирена. На курсе несколько медсестер из Мадоны. Все они работают, некоторые даже не на одной работе. Есть у каждой и семья, и личная жизнь, но учеба сейчас – приоритет.

Ирена даже смеется: важны и теоретические знания, но не менее важно и то, что осваиваешь на практике. «Надо идти в ногу со временем! С тех пор, как я начала работать в медицине, столько теорий поменялось. Например, в уходе за больными! Ну хотя бы – как правильно взять ребенка на колени. Раньше шприцы кипятили, стерилизовали, а теперь мы пользуемся только одноразовыми инструментами и материалами. Это как будто облегчает ежедневный труд, но труднее стало с психологической точки зрения. Родители получают всю информацию о болезнях и лечении из Интернета. Но у всех же разные рецепты лечения! Поэтому часто приходится подбирать правильные слова, чтобы объяснить. Важно найти взаимопонимание с родителями во время лечения ребенка, тогда и процесс выздоровления идет быстрее и результативнее. Культура общения – назовем это так», – рассказывает Ирена Бондаре. Поэтому в свободное время она много читает. «В последние годы, правда, не столько художественную литературу, все больше книги по учебе, – посмеивается Ирена. – Возьму в библиотеке гору книг и пишу курсовые».

А не надо ли к учебе добавить еще и изучение норвежского, датского или немецкого языка? В эти страны обычно и сманивают работать наших медсестер. «Была бы я молодой сестричкой, только начавшей работать, может быть, и уехала бы в другую страну. Но не для того, чтобы там остаться, а за опытом. У меня не было случая посмотреть, как работают за границей», – поясняет Ирена. Но вот одна ее бывшая коллега, с которой они вместе трудились в Детском отделении, сейчас работает за рубежом, но там ее работа заключается в уходе за престарелыми людьми. «По деньгам это плюс, но пришлось бы резко менять свою жизнь», – задумчиво говорит Ирена Бондаре.

О том, что решила стать медсестрой, Ирена не пожалела ни разу. Хотя и она ходила в пикет. «Но… смысла в этом на самом деле не было. Хотелось, чтобы нас услышали на уровне правительства», – замечает она и подчеркивает: «Ведь пациенты ценят нашу работу. Я рада, что собраны кучи анкет по акции «Meklējam sirdsmāsiņu», что и дети, и родители тепло высказывают свою благодарность. Добрые слова прибавляют энергии».

Голосуйте здесь за детских медсестер 22 латвийских больниц, скажите им свое «спасибо» за чуткость и заботу!

Акция «Meklējam sirdsmāsiņu» проходит при поддержке Благотворительного фонда Rietumu Banka.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.