Latvija 2023. gadā pēc ienākumiem no saliekamo betona konstrukciju eksporta apjoma, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, bija otrajā vietā pasaulē, atpaliekot tikai no Īrijas.
Latvijas daļa globālajā betona konstrukciju eksportā 2023. gadā sasniedza 1,7%. To rāda Starptautiskā tirdzniecības centra International Trade Center (ITC) dati. Jāatgādina, ka ITC atbalsta ANO tirdzniecības un attīstības aģentūra (nosaukums angļu valodā – UN Conference on Trade and Development), Eiropas Savienība un Pasaules Tirdzniecības organizācija.
Māls un kaļķi
Cilvēce jau izsenis ir centusies atrast celtniecības materiālus, kas varētu uzlabot dažāda veida koksnes un koksnes šķiedru materiālu īpašības, ugunsdrošību un tamlīdzīgi. Viens no senākajiem risinājumiem bija apmest ar māliem pītas zaru un cita veida kokšķiedru būves. Dabiskā saistviela – māli – bija piemērota sausā un tuksnešainā klimatā, bet mitrā klimatā bija visai slikts būvmateriāls. Nākamais solis tehnoloģiju attīstībā bija pāreja uz kaļķu vai ģipša javas izmantošanu.
Kaļķu javu izsenis lietoja Babilonijā, Indijā un Ķīnā. Ir liecības, ka Krētā kaļķu java tika lietota jau ap 3600. gadu pirms mūsu ēras. Lielais Ķīnas mūris, kuru sāka celt trešajā gadsimtā pirms mūsu ēras, tika būvēts, izmantojot kaļķu javu, kuras sastāvā viena trešdaļa bija kaļķi, bet pārējais – papildvielas. No Senās Grieķijas kaļķu javas tehnoloģiju pārņēma romieši. Romieši kaļķu javas tehnoloģiju
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 9. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.40