Izstāde Austās pasaules varēs aplūkot vairāk nekā piecdesmit eksponātu, kuru vidū ir žakarda pinumi un to izkārtojumi, ar detaļām piepildīti kolāžas zīmējumi un skulptūras. Izstādē ir iekļauts arī Spermas darbs/Sperm Piece (1991) no Moderna Museet kolekcijas – tas sastāv vairāk nekā no septiņiem simtiem stikla objektu (spermatozoīdu), kas izvietoti uz grīdas.
Kiki Smita. Spermas darbs. 1991. Skats no izstādes Austās pasaules. Foto – Helēne Toresdotera
Šajā Zviedrijas ekspozīcijā Kiki Smita pievēršas dabai. Viņas darbus var raksturot kā intīmas studijas un pasakainas fantāzijas: autores darinātajos pinumos mīt vilki, taureņi, sikspārņi un citas būtnes. Lielās formas gobelēnos Kiki Smita iekļauj sudraba pavedienus, lai radītu mirdzošu detaļu pasauli. Gobelēnu pamatā ir gandrīz tikpat lieli maketi, kas sastāv no vairāku slāņu kolāžas, savukārt skulptūru veidošanā māksliniece izmanto bronzu ar inkrustētiem dārgakmeņiem un porcelānu ar grafītu.
Savas karjeras gaitā Kiki Smita atkal un atkal ir atgriezusies pie ķermeņa, iekšējo orgānu, seksa, dzimuma un piedzimšanas tēmas. Izstādē Austās pasaules viņa vērš skatienu uz āru – tur, kur kosmiskas kopības centrā ir cilvēku, dzīvnieku un dabas attiecības. ""Māksla ir tikai veids, kā domāt," teikusi Kiki Smita. Šī izstāde ļauj mums rūpīgi sekot līdzi viņas domām – tam, kā viņa pārveido, attīsta un apdzīvo savu vizuālo idiomu," uzsver Malmes Modernās mākslas muzeja direktore Elizabete Milkvista. Kiki Smita nepārtraukti pēta jaunas tehnikas. Izstādē aplūkojamie gobelēni ir veidoti datorizētās žakarda stellēs, kas ļauj radīt sarežģītu krāsu paleti, izmantojot lielu skaitu velku pavedienu. Kiki Smita salīdzina aušanu ar grafiku – tas ir veids, kā dublēt motīvus un radīt dažādas variācijas.
Kopš XX gadsimta 70. gadiem Kiki Smitas darbi ir tikuši eksponēti Vitnijas Amerikas mākslas muzejā Ņujorkā, galerijā Whitechapel Londonā, Seulas Mākslas muzejā (SeMA) un Minhenes Haus der Kunst.
Izstāde Austās pasaules jau ir bijusi apskatāma Melnkalnes Laikmetīgās mākslas muzejā. Malmē tā būs atvērta līdz 12. oktobrim.
Informācija: modernamuseet.se