Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 16. janvāris
Lida, Lidija

Propagandas vēsture Jēdzienu "propaganda" skaidro dažādi, bet pēc jēgas tā pastāv vairāk nekā 2000 gadu. Paņēmieni cilvēku uzskatu ietekmēšanā ir ļoti seni, par kuriem "Ilustrētā Pasaules Vēsture" stāsta īpašā rakstu sērijā.

Ambīciju propaganda pasaules izstādēs

Kopš Romas imperatora Augusta laikiem un pat vēl senāk propagandas mērķiem ir izmantota arhitektūra, ar ēku ārējo veidolu, dekorējumu un uzrakstiem cenšoties sabiedrībā nodot kādu vēstījumu. Ilustrētā Pasaules Vēsture piedāvā skatīt pāris piemēru, kā savulaik Pasaules izstādēs, ko mūsdienās pazīstam ar nosaukumu EXPO, ar ekspozīcijas plānojumu un celtņu arhitektonisko risinājumu daudzināja imperiālismu un laikmetīgumu. Precīzāk, kā divas valstis dažādos laikos – ASV 19. gadsimta beigās un fašistiskais režīms Itālijā – centās sevi demonstrēt kā modernu un pasaulē ietekmīgu lielvalsti.

Sagrozītā realitāte vācu okupētajā Latvijā

Nav tāda komunikācijas līdzekļa, ko nevarētu izmantot propagandā, savulaik rakstīja brits Edvards Bernejs, viens no propagandas teorijas izstrādātājiem. Pēc Latvijas okupācijas 1941. gada 22. jūnijā nacisti izmantoja visus iespējamos kanālus sabiedriskās domas izkropļošanai. Ar brīvības kā "mūsu kopējā mērķa" saukļiem vācu okupācijas vara iesaistīja civiliedzīvotājus militārajās struktūrās, izkalpināja Vācijā, piespieda ziedot armijas atbalstam. Sagrozīja valsts vēsturi un manipulēja ar Latvijas proklamēšanas dienas svinībām. Sēja šausmas, izplatīja bailes un baumas, lai turētu grožos nepakļāvīgos.

Romas imperatora Augusta triki

Romas Senāts 27. g. pr. Kr. konsulam Oktaviānam piešķīra titulus princeps (viscienījamākais senators) un Augusts (svētīgais, augstais, cēlais), un no šī brīža līdz pat savai nāvei 14. g. pēc Kr. viņš bija pirmais pilsonis Romā, kurš faktiski vienpersoniski valdīja pār impēriju, tāpēc viņu sauc par pirmo Romas imperatoru. Augustu mēdz dēvēt arī par pirmo propagandas lielmeistaru pasaules vēsturē, jo viņš izmantoja dažādus manipulatīvus paņēmienus savas varas stiprināšanai un tautas simpātiju iekarošanai. Ar propagandas palīdzību Augusts leģitimizēja princepa varu un attaisnoja savu rīcību, vienlaikus radot iespaidu par Romas republikas atjaunošanu. Imperatoram bija svarīgi parādīt, ka tieši viņš pārtrauca pilsoņu karus un ir dievu sūtīts, lai impērijai nestu mieru un labklājību. Ar propagandas palīdzību Augusts mudināja romiešus atgriezties pie senām vērtībām – patriotisma, pieticības, tikumības un drosmes, kā arī atjaunot reliģijas lomu romiešu vērtību sistēmā. Viņa propaganda bija meistarīgi izplānota, labi strukturēta un iedarbīga. Šajā materiālā vairāk tikai par dažiem Augusta izmantotajiem propagandas līdzekļiem.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide