Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +2 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Partiju programmas

Šķiet, programmas raksta dzejnieki. Saruna ar Jāni Ikstenu

"Brīžiem starp rindiņām jālasa, jāskatās, kas vienai vai otrai partijai agrāk paticis, par kādām idejām tā runājusi, tikai tad varbūt var pa īstam saprast, kas tur domāts," par partiju priekšvēlēšanu programmām intervijā Romānam Meļņikam klāsta politologs, Latvijas Universitātes prorektors Jānis Ikstens, kurš atzīst - tā nav vieglākā lasāmviela, nereti pat esot sajūta, ka programmas raksta dzejnieki.

Zanders: "Izbrauks" ar personībām?

Parasti partijas, kuru popularitātes reitingi ir zem 5 (vēl jo vairāk 4) procentiem, tiek uztvertas skeptiski. Tomēr būtu augstprātīgi un arī neloģiski uzskatīt, ka šajās grupās nevar rasties noderīgas idejas, tādēļ iespēju robežās aplūkosim arī šo pretendentu uz Saeimas krēsliem 4000 zīmju programmas.

Šlesers kā jau Šlesers

Interesantas mums tās abas reformu partijas. Zatlera Reformu partijai ir patiešām sīki un samērā visaptveroši izstrādāta programma, turpretim jautājumi rodas par tās konkrētiem izpildītājiem. Šlesera Reformu partijai savukārt ir otrādi - ir pieredzējusi iespējamo ministru komanda (var, protams, dažādi vērtēt šo pieredzi, bet tā tomēr ir), bet programmas vietā drīzāk fragmentāru ideju, bieži vien gana paradoksālu, kopums.

Vienkāršots kreisums

Politisko partiju apvienība Saskaņas centrs ir vienīgā no šo vēlēšanu smagsvariem, kas ne reizi nav bijusi valdībā. No vienas puses, tā ir priekšrocība, jo apvienībai nevar pārmest solījumu nepildīšanu un to, ka tā šobrīd piedāvā ko tādu, ko būtu varējusi agrāk darīt. No otras puses, tas rada kārdinājumu savā programmā solīt lietas, par kuru izpildes reālistiskumu nemaz nav sākts pat domāt. Saskaņas problēma ir, kā vārdu salikumā, ko viņi proponē kā savu mērķi - sociāli atbildīga valsts politika -, sabalansēt «sociālo» un «atbildību».

Tā nav premjera partijas programma

Būt valdībā un nebūt tajā vienlaikus. Būt labējiem un būt kreisiem vienlaikus. Būt zaļiem un būt zemniekiem vienlaikus. Zaļo un Zemnieku savienībai (ZZS) šāda iluzionistu cienīga politika it labi padodas - nemitīgo kompromisu politikai pielāgota arī stipri noapaļotā partijas 4000 zīmju programma.

Piesardzība uz stinguma robežas

Vienotība kā premjera partija, formulējot savu piedāvājumu, objektīvi saskaras ar grūtībām, kas raksturīgas valdošo partiju komunikācijā ar vēlētāju. Proti, daudzas no idejām, solījumiem vēlētājs var noraidīt, apjautājoties, kas tad cienījamiem politiķiem traucējis tās īstenot iepriekšējos gados. Arguments, ka sliktie koalīcijas partneri, varētu nepārliecināt, jo kāda gan garantija, ka ar nākamajiem izdosies sastrādāties labāk.

Diskutablo reformu partija

Zatlera Reformu partijas ministru kandidāti sabiedrību ir paspējuši pārsteigt ar vairākiem reformistiskiem paziņojumiem - par maksas augstākās izglītības ieviešanu, par nepieciešamību īstenot vēl lielāku budžeta griezienu, konsolidējot to vēl vairāk, nekā to paredz pašreizējā Valda Dombrovska valdība - nosakot 2,5% budžeta deficītu 2012. gadā. Pat pašreizējais finanšu ministrs Andris Vilks ne par ko tādu nerunā.

Starp lāpu gājieniem un nodokļiem

Nacionāļi tradicionāli tiek uzskatīti par vienas tēmas politisko spēku, tomēr Nacionālās apvienības (NA) priekšlikumu garākā versija (nevis t. s. 4000 zīmes, bet vairāk nekā 30 lappušu garš teksts) šo priekšstatu maina. Interesanti, ka, lai gan politikas vērotāji uzsver radikālākās daļas ietekmes palielināšanos apvienībā, ekonomikas jautājumi programmā apskatīti plaši.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide