Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +3 °C
Apmācies
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Tuvplānā

Šahbokss. Izkāpt no komiksu uzliktajiem rāmjiem © DIENA(1)

Ja nepieciešams nosaukt kādu sporta veidu, kurš varētu šķist anekdotisks, viens no pirmajiem, kas nāk prātā, ir šahbokss. Tomēr tas ir reāls sporta veids un pērnā gada beigās Latvija aptuveni 100 sportistu konkurencē no 15 valstīm izcīnīja divas zelta medaļas pasaules čempionātā amatieriem šahboksā. Viens no pasaules čempiona titulu izcīnījušajiem sportistiem bija Oļegs Petrovskis.

Sporta vēsture Dienā: Februāris © DIENA(2)

Par to, vai februāris ir ziemas mēnesis, mūsdienās var strīdēties, bet ziemas olimpisko spēļu mēnesis tas ir bijis vienmēr – gan tad, kad ziemas olimpiskās spēles rīkoja vienā gadā ar vasaras spēlēm, gan no 1994. gada, kad ziemas un vasaras spēļu gadi tika šķirti. Latvija, viena no pirmajām ziemas olimpisko spēļu dalībvalstīm, pēc neatkarības atjaunošanas vēl paguva piedalīties pēdējās "apvienotā olimpiskā gada" spēlēs – 1992. gadā Albērvilā Francijā. Tās bija ne tikai pirmās olimpiskās spēles atkal brīvajai Latvijai, bet arī pirmās olimpiskās spēles Dienas mūžā. Pirmās vienmēr ir īpašas.

Atšķirt graudus no pelavām. Kāpēc jādodas pie sertificētiem speciālistiem? © DIENA

Mēs dzīvojam interesantā laikā. Agrāk par mediju tika uzskatītas tādas skaidri definētas parādības kā radio, televīzija, avīze, žurnāls, bet tagad, pateicoties internetam, katrs cilvēks pats var kļūt par mediju. Tikai dažas nesarežģītas darbības datorā vai telefonā, un tev jau ir savs blogs vai profils Instagram, kurā brīvi var paust savas domas un piedāvāt pakalpojumus. Vislielāko popularitāti iegūst slavenību, sportistu, aktieru un sabiedrības krējuma profili, kā arī virkne ar influenceriem, kuri piedāvā unikālu, krāšņu saturu un šķietami izglīto par dažādām tēmām – kosmētiku, ceļošanu, sportu un uzturu. Pēdējiem diviem pievērsīsimies šajā rakstā – kāpēc nedrīkst vērsties pie tādiem sporta un uztura speciālistiem, kuriem nav atbilstošas izglītības.

No Siguldas uz Alpiem. Kalnu slēpošanas bizness Latvijā © DIENA

Kaut gan daļa cilvēku klusībā cer, ka aukstums un sniegs Latvijā ziemas laikā tā arī nepienāks, ir ļoti daudz arī pretēji domājošo, kuri jau rudenī sapņos redz tikai vienu – kā ziemas vakaros kāpj uz slēpēm tuvākajā kalnu nogāzē, jo tas ir viņu un viņu bērnu iecienītākais hobijs. Kāda ir situācija ar slēpošanas kalniem Latvijā un ko darīt iesācējiem, kuri vēlas sākt nodarboties ar kalnu slēpošanu?

Zelts sešus gadus pēc olimpiskajām spēlēm © DIENA(8)

Oskars Melbārdis, Daumants Dreiškens, Arvis Vilkaste un Jānis Strenga 15. februārī svinīgā ceremonijā Siguldā Pasaules kausa posma un Eiropas čempionāta laikā saņems 2014. gada Soču olimpisko spēļu četrinieku sacensību zelta godalgas, bet divniekos Melbārdis un Dreiškens tiks pie bronzas. Latvijas bobslejistus paaugstināja pēc Krievijas vadošo pilotu Aleksandra Zubkova un Aleksandra Kasjanova diskvalifikācijas un apbalvošana būs kā simbolisks punkts cīņai par sportisko taisnību.

Kibersports. Miljardus vērta industrija © DIENA(2)

Pasaulē un arī Latvijā vairāk un vairāk "īstajam sportam" tiek tuvināts arī konservatīvo paraugvecāku bieds – elektroniskais sports jeb kibersports. Kas tas tāds un kādas ir Latvijas jaudīgāko censoņu pozīcijas?

Sporta vēsture Dienā: Janvāris © DIENA

Mūža pirmais janvāris 1990. gada nogalē dibinātajai avīzei Diena sākās tikpat dramatiski kā visai Latvijai – 1991. gada 2. janvārī OMON ieņēma Preses namu un pārtrauca Tautas fronti atbalstošo preses izdevumu iespiešanu. Diena visu janvāri iznāca mazā formātā, uz slikta papīra, sporta ziņu bija maz (tie sportisti, kas bija Latvijā, atradās barikādēs), lielākoties vēstīja par sportistu un sporta organizāciju politiskajiem lēmumiem. 1991. gada 4. janvāra Dienas sporta rubrikā bija kāda interesanta īsziņa: "Kanādā notiekošajā pasaules junioru čempionātā hokejā pēc piecām spēlēm vadībā ar 10 punktiem ir PSRS izlase, kuras sastāvā ir arī divi rīdzinieki – Sandis Ozoliņš un Sergejs Žoltoks."

Peldes ziemā. Vai veselīgi? © DIENA

Tuvojoties ziemai, tiek meklētas siltākas drēbes un arī sportošanai svaigā gaisā nākas no skapja vilkt ārā kādu papildu apģērba gabalu, lai saglabātu ķermeņa siltumu, kad temperatūra noslīd zem nulles. Bet izrādās, ka viens no mūsu bubuļiem – aukstums – ir pieradināms un aukstuma sajūta bieži vien tiek apzināti vai neapzināti pārspīlēta. Fizioloģiski aukstums ir cilvēka ienaidnieks, un nevienam nav noslēpums, ka hipotermija cilvēkam dzīvību var atņemt ļoti īsā laika sprīdī, tomēr aukstumam un tā iedarbībai uz mūsu organismu ir dažādas izpausmes. Šoreiz pievērsīsimies peldēšanai ziemā.