Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Igaunija apsteigs Latviju?

Latvija, līdzīgi kā daudzas Eiropas valstis, saskaras ar būtiskām demogrāfiskajām problēmām, kuru sekas būs jūtamas nākamajās desmitgadēs. Dzimstības līmenis nav pietiekams, lai kompensētu iedzīvotāju skaita samazinājumu. Tas rada ilgtermiņa izaicinājumus gan valsts sociālajai sistēmai, gan ekonomiskajai izaugsmei. Šī problēma nav jauna, taču izskatās, ka politikas veidotāji Latvijā nespēj atrast risinājumu vai pat neuzskata šo problēmu par prioritāru.

Bieži dzirdams arguments, ka iedzīvotāju skaits samazinās visur, taču tas nevar kalpot par attaisnojumu pasivitātei. Globālas demogrāfiskās izmaiņas tiešām notiek arī citur, piemēram, iedzīvotāju skaita samazināšanās sākusies pat Ķīnā, tomēr daudzviet ir vērojami centieni situāciju stabilizēt, investējot ģimenes atbalsta politikā.

Salīdzinot situāciju ar mūsu kaimiņvalsti Igauniju, redzams, ka adekvāts valsts atbalsts ģimenēm var sniegt pozitīvus rezultātus. Igaunija ir izvēlējusies skaidru ģimenes atbalsta politiku, un prognozes liecina, ka Igaunijā iedzīvotāju skaita samazinājums būs ievērojami lēnāks nekā Latvijā. Saskaņā ar Eurostat datiem ap 2060. gadu Igaunija pat varētu apsteigt Latviju iedzīvotāju skaita ziņā, kas būtu smags trieciens mūsu valsts pašapziņai. Šāds iznākums patiešām būs iespējams, ja Latvijas politiķi nespēs pieņemt ilgtspējīgus lēmumus un risināt problēmas, kas prasa ilgtermiņa plānošanu un ieguldījumus.

Latvijā pastāv dažādi atbalsta mehānismi, to vidū vecāku pabalsti, kas nodrošina finansiālu palīdzību, līdz bērns sasniedz pusotra gada vecumu, taču problēmas sākas tieši pēc šī perioda. 

Mūsu valsts tiešām ir paveikusi labu darbu, nodrošinot vecākiem atbalstu pirmajā bērna dzīves gadā. Jaunās māmiņas vai tēvi, izvēloties palikt mājās, var saņemt pabalstu, kas aizstāj viņu darba ienākumus, un šajā ziņā Latvija atrodas starp līderēm Eiropā. Taču atbalsts bieži beidzas pēc gada vai pusotra, un tad ģimenes sastopas ar nopietnām grūtībām, īpaši jautājumā par bērnudārzu pieejamību.

Bērnudārzu trūkums ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ģimenes vilcinās plānot otro vai trešo bērnu. Kad beidzas atbalsta periods, lielākajai daļai vecāku ir jāatgriežas darba tirgū, bet, ja pirmsskola nav pieejama vai neapmierina tās kvalitāte, vecāki ir spiesti izvēlēties starp karjeras attīstību un rūpēm par bērnu mājās. Rezultātā ģimenes, kas lemj par labu bērniem, bieži nonāk finansiāli neizdevīgā situācijā.

Pirmsskolu pieejamības jautājums ir stāsts ne tikai par praktisku atbalstu vecākiem, bet arī par valsts ilgtermiņa politiku. Atbalsta sistēma jāpielāgo tā, lai novērstu situāciju, kurā ģimenes tiek sodītas, piemēram, par privātās pirmsskolas izvēli. Lai ģimenes justos droši un būtu gatavas plānot bērnus, jādomā gan par kvalitatīvu pirmsskolas izglītību, gan par mājokļu pieejamību.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Darba tirgū maz ienācēju

Latvijas ekonomikai 2025. gads sola nedaudz pārliecinošāku izaugsmi, nekā tas bija 2024. gadā, taču sarežģītos apstākļos. Lielākie riski ir saistīti ar energoresursu cenām, Krievijas izraisīto karu...

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses