Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Visā pasaulē pieaug netiešie nodokļi

Pēdējos desmit gados pasaulē ir novērojama tendence samazināt uzņēmuma ienākuma nodokļa likmes, bet vienlaicīgi tiek ieviests pievienotās vērtības nodoklis (PVN) un nodoklis precēm un pakalpojumiem (NPP). Attīstoties netiešo nodokļu sistēmām, PVN un NPP nodokļu likmes palielinās, un tie tiek piemēroti arvien plašāk, liecina veiktais pētījums par uzņēmuma ienākuma nodokli un netiešajiem nodokļiem, liecina Corporate and Indirect Tax Survey.

KPMG nodokļu nodaļas vadītājs Stīvs Austviks (Steve Austwick) atzīst, ka Baltijas reģionā uzņēmuma ienākuma nodoklis joprojām saglabājās stabili zemā līmenī, salīdzinot ar vairākumu pārējo Eiropas valstu. Savukārt Latvija, sekojot globālajām tendencēm, ir palielinājusi PVN par vēl vienu procenta punktu.

Vilberts Kannekens (Wilbert Kannekens), KPMG globālais starptautiskā uzņēmuma ienākuma nodokļa vadītājs: "Daži komentētāji pauž izbrīnu, vai šīs divējādās tendences ir tikai pagaidu anomālija, kas ar laiku mainīs virzienu. Savukārt mūsu šī gada pētījuma rezultāti apliecina, ka izredzes atgriezties stāvoklī, kāds bija līdz 2000.gadam, ir salīdzinoši mazas, un uzņēmuma ienākuma nodokļa un netiešo nodokļu izlīdzināšana turpināsies."

Saskaņā ar KPMG pētījumu, pēdējo 11 gadu laikā vidējā uzņēmuma ienākuma nodokļa likme samazinājās no 29,03% 2000. gadā līdz 22,96% 2011.gadā. Kamēr Āzijā un Klusā okeāna reģionā vidējā likme samazinājās no 23,96% 2010. gadā līdz 22,78% 2011.gadā, bet Latīņamerikā - no 25,33% līdz 25,06%, Eiropa bija vienīgais reģions, kur šis nodoklis nedaudz pieauga - no 19,98% 2010.gadā līdz 20,12% 2011.gadā.

Vidējā netiešo nodokļu likme saglabājās stabilā līmenī - ap 15,41% pēdējos trijos gados. Ja neskaita valstis, kas šo nodokli nepiemēro, Eiropā vidējā PVN likme nedaudz palielinājās - no 19,67% 2010.gadā līdz 19,71% 2011.gadā.

"Valdības arvien vairāk paļaujas uz PVN/NPP sistēmām ekonomiski pamatotu iemeslu dēļ," uzskata Naiels Kempbels (Niall Campbell), KPMG globālais netiešo nodokļu pakalpojumu vadītājs. "Salīdzinot ar ienākuma nodokļiem, PVN ir mazāk pakļauts ekonomikas svārstībām un tādēļ ir stabilāks, tā ieņēmumu bāze nav tik mobila, un tā iekasēšana reālajā laikā rada stabilāku ieņēmumu plūsmu."

Tomēr, kā norāda KPMG pētījums, bez uzņēmuma ienākuma nodokļa un PVN var tikt piemēroti arī algas, īpašuma, apgrozījuma un citi nodokļi. Starptautiskajām kompānijām ir rūpīgi jāanalizē visi šie nodokļi un to mijiedarbība. Ievērojot šos faktorus kopējās nodokļu izmaksās attiecībā uz organizācijas darbību, aktīviem un ienākumiem, kā arī ņemot vērā organizācijas atrašanās vietas specifiku, iespējams būtiski samazināt nodokļu kopējo summu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Decembrī cilvēki aizņēmušies vairāk

Pērnā gada decembrī būtiski audzis kopējais kredītu pieteikumu skaits - visvairāk klienti interesējas par iespējām iegūt naudas kredītus, liecina SIA eLizings.lv dati.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Intervijas

Vairāk Intervijas


Ražošana

Vairāk Ražošana


Karjera

Vairāk Karjera


Pasaulē

Vairāk Pasaulē


Īpašums

Vairāk Īpašums


Finanses

Vairāk Finanses