Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +2 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Kabinets - operāciju zāle

Šajā nodaļā ārstējies arī kāds «Džeimss Bonds». Stāsts gan nebija priecīgs - septiņus vai astoņus gadus vecais puika, atdarinot aģentu 007, kā pats vēlāk skaidroja, bija ausī iebāzis nevis īpašo mikrofonu, bet gan mazo bateriju. Tā var nodarīt lielu skādi - atceroties notikušo, saka Inese Saudorga, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas 16.

nodaļas operāciju māsa. Viņas māsas stāžs ir tieši 35 gadi, un, pārskatot šo laika posmu, viņa var teikt, ka baterijas ausīs parādījās ne tik sen. Iepriekš pārsvarā bija zirņi, pupas, pūpoli, arī monētas. Par laimi, sen nav bijuši tarakāni, kuri, kā I. Saudorga pasmaida, - «ja ausī ielien iekšā, atpakaļgaitā ārā nelīdīs».

Tiesa, svešķermeņi ausīs ir tikai viena no nelaimēm, ar kuru šeit bērniem palīdz tikt galā mediķi. 16. nodaļā ārstē ausu, kakla, deguna slimības - veic lielās auss operācijas, operē kakla mandeles, aizdegunes mandeles, dziedē lauztu degunu, veic auss plastikas operācijas. Šī nodaļa ir pirmā un līdz šim vienīgā I. Saudorgas darbavieta. Pēdējos vismaz 15 gadus I. Saudorgas darba «kabinets» ir bijis operāciju zāle. «Operāciju ir daudz. Dienā veicam pat līdz 20 operācijām,» saka I. Saudorga. Kādreiz atvaļinājumu laikā, ja māsa ir viena, var sanākt arī piedalīties visās operācijas pēc kārtas. Tas varētu nozīmēt vairākkārtīgu pārģērbšanos. Tiesa, pacienti un viņu vecāki operāciju māsas daudz neredz.

Jau izskanējis, ka akcijā Meklējam sirdsmāsiņu pacientu un viņu tuvinieku balsojumā Bērnu slimnīcas nodaļās vai akcijas mājaslapā www.diena.lv/sirdsmasina tiks noskaidrotas 25 sirdsmāsiņas pa vienai no katras nodaļas. Taču slimnīcas vadība sadarbībā ar Māsu padomi izvirzīs apbalvošanai vēl arī vienu māsiņu no nodaļām, kuras nenonāk ilgstošā saskarsmē ar pacientiem. Tādas ir, piemēram, operāciju māsas un anestezioloģijas māsas. Akcija notiek līdz 30. septembrim, to rīko Rietumu bankas labdarības fonds ar Pētera Avena labdarības fonda Paaudze un laikraksta Diena atbalstu.

Atveda kaimiņiene

«Mani fascinē Ineses miers, tas stāv visam pāri,» par savu kolēģi saka kāda 16. nodaļas māsiņa, kura I. Saudorgu pazīst jau 22 gadus. Lai cik saspringta situācija, Inese vienmēr spējot mobilizēties, saglabāt mieru uz izdarīt tieši tā, kā vajadzētu. Kolēģe reiz pirms daudziem gadiem esot satraukusies, bija saskrējuši vairāki darbi, bet Inese viņai pateikusi - vispirms izdari vienu darbiņu, tad ķeries pie otra, un tas kamoliņš ritēs uz priekšu. «Tagad bieži to atceros un lieku lietā,» saka kolēģe. Inesei raksturīga arī spēja aizstāvēt savu viedokli, tiesa, ne stūrgalvīgi. Ja vien viņu nepārliecina ar argumentiem.

I. Saudorga māsas amatā Bērnu slimnīcas 16. nodaļā strādā no 1977. gada. Viņa pati saka - māsu skolā nonākusi diezgan nejauši. Skolas laikā viņa daudz nodarbojusies ar sportu, tāpēc bija domājusi pēc vidusskolas beigšanas doties studēt uz Sporta akadēmiju. Taču plānos iejaucās kāds nejaušs notikums - viņas kaimiņiene, tolaik 8. klases skolniece, uzaicināja Inesi, kas mācījās 11. klasē, atnākt līdzi uz atvērto durvju dienu māsu skolā. Viss beidzies ar to, ka kaimiņiene nemaz neiestājās māsu skolā, bet Inese gan. Profesija ieinteresējusi. I. Saudorga smejoties arī saka: «Bērnībā es daudz slimoju, manas vārgākās vietas bija ausis un kakls, bieži bija angīna.» Taču galvenais iemesls - viņai vienmēr patikuši bērni. 16. nodaļā sākumā Inese gan bija sanitāre, pēc tam palātas māsa, dežūrmāsa, tad procedūru māsa, aizvietojusi arī virsmāsu, pēc tam kļuva par operāciju māsu. Strādājusi gandrīz vai bez pārtraukuma, izņemot, kad dzima abas meitas un viņa divreiz devās bērna kopšanas atvaļinājumā.

Narkozes sākumā nebija

Darbs 70. un 80. gados atšķīries no mūsdienām, piekrīt I. Saudorga. Piemēram, tolaik nodaļā bija krietni lielāks bērnu skaits, vecāki nedrīkstēja uzturēties pie bērniem nodaļā. «Viņu vienīgā saziņa ar bērnu bija caur logu,» atceras Inese. Tas gan neesot bijis problemātiski, jo nodaļa atrodas pirmajā stāvā. Tolaik nebija vienreizlietojamo šļirču, tās izmantoja vairākkārt un sterilizēja autoklāvā nodaļā. Māsas arī pašas gatavoja darbam nepieciešamos medicīnas materiālus. «Taisījām plāksnītes, [marles] tuferīšus, pakojām tādos barabanos, tas viss bija mūsu rokudarbs,» atceras I. Saudorga. Tiesa, pilnībā no rokudarbiem šīs nodaļas māsas arī tagad nav atteikušās. «Mūsu nodaļā ir specifiski tamponi, kurus izmanto deguna starpsienām un lauztiem deguniem, tos arvien taisām ar rokām. Ir ārsti, kam rūpnieciski ražotie nepatīk,» saka I. Saudorga. Operācijās izmantotos instrumentus tagad pēc operācijām sūta uz sterilizāciju. Kaites gan neesot daudz mainījušās. Tiesa, līdz aptuveni 80. gadu beigām vairākas operācijas neveica narkozē, piemēram, kakla mandeļu un aizdegunes mandeļu operācijas. «Bērns sēdēja, viņu ietina autiņos, paladziņos, piefiksēja pie krēsla, māsiņa turēja galvu, un tas ātri notika,» saka I. Saudorga. Viņai arī pašai bija jāveic šis pienākums.

Tagad, kad operācijās ienākusi narkoze, patīkamāk strādāt ne tikai māsām, bet labāka jušana arī mazajiem pacientiem. I. Saudorga saka - daudziem bērniem ļoti sāpīga procedūra varot nodarīt psiholoģiski vairāk ļaunuma nekā labuma. «Ir tāda procedūra, kad iedur bungplēvītē ar adatu, - šis darbiņš ir ļoti īss, dažas sekundes, taču ļoti sāpīgs. Ja bērnam uztaisa poliklīnikā [bez narkozes], var gadīties, ka pēc tam pie ārsta vairs vispār neies,» viņa paskaidro.

Vai pavisam mazam bērnam saka, ka būs operācija? Tas esot vecāku ziņā. I. Saudorga šaubās, vai trīsgadīgam bērnam jāklāsta par operāciju, mēdzot būt, ka pasaka - atnāksi pie mums un pūtīsi baloniņā. «Un tā jau arī ir - viņam ir maska, ko zālē dod, kuras galā ir balons.» Bērnam tiek salipinātas uzlīmītes ar kaķīšiem, lai monitorā redz, kā sirsniņa strādā. Nedzirdīgos bērnus operāciju zālē mēdz ievest vecāki, atbilstoši saģērbti, kuri bērnam izskaidro notiekošo.

Operāciju māsa ir tāda kā operāciju zāles saimniece - viņai jāsaklāj operāciju galds, operācijas laikā jāstāv līdzās ārstam, jāasistē, piemēram, jāpadod instrumenti, pēc operācijas viss jānovāc, jānomazgā, operācijā izmantotie instrumenti jānosūta uz sterilizāciju. «Jāskatās, lai operāciju zālē viss nepieciešamais būtu - gan materiāli, gan operācijas veļa, lai viss ir tīrs un kārtīgs,» paskaidro I. Saudorga. Par sirdsmāsiņu akciju I. Saudorga saka: «Māsiņas jau pelnījušas, lai kāds par viņām ko labu teiktu. Uz ko tad nodaļa turas? Uz māsām, māsu palīgiem. Atnāk ārsts, padara savu darbiņu un aiziet.»

Akciju Meklējam sirdsmāsiņu atbalsta Rietumu Bankas labdarības fonds un Pētera Avena labdarības fonds Paaudze.

В этом отделении лечился даже один «Джеймс Бонд». История, правда, печальная, – мальчик семи-всьми лет, как сам он позже рассказывал – подражая «агенту 007», засунул в ухо не специальный микрофон, а маленькую батарейку. Так и до большой беды недалеко, – говорит, вспоминая этот случай, Инесе Саудорга, операционная сестра 16-го отделения Детской клинической университетской больницы. Ее сестринский стаж – ровно 35 лет, и батарейки в ушах, с оглядкой на ее опыт, появились не так давно. До этого, в основном, засовывали горох, бобы, вербные «пушистики» и монетки. К счастью, давненько не бывало тараканов, про них Инесе Саудорга с улыбкой поясняет, что «если в ухо влезет, то задним ходом не выберется».

Правда, чужеродное тело в слуховом проходе – лишь одно из несчастий, с которыми медики в этом отделении помогают справиться детям. Лечат в 16-м отделении болезни уха, горла, носа – делаю сложные операции на ухе, оперируют миндалины, аденоиды, лечат сломанные носы, проводят пластику ушных раковин. Это отделение – первое и до сих пор последнее рабочее место Инесе Саудорги. Последние полтора десятка лет ее «рабочим кабинетом» была операционная. «Операций много. В день проводим до 20 операций». Иногда, в пору отпусков, когда остается одна сестра, бывает, приходится работать на всех операциях подряд. А значит, надо каждый раз переодеваться. Правда, пациенты и их родители не часто видят операционных сестер.

Как вы уже знаете, в ходе акции Meklējam sirdsmāsiņu голосованием пациентов и их близких в отделениях Детской больницы или на сайте www.diena.lv/sirdsmasina будут определены и названы 25 самых чутких детских медсестричек – по одной из каждого отделения. А руководство больницы, в сотрудничестве с Советом медсестер, выдвинет на награждение одну медсестру из тех отделений, где пациенты недолго общаются с медперсоналом – операционные медсестры и медсестры в анестезиологии. Акция проходит до 30 сентября, ее проводит Благотворительный фонд Rietumu banka при поддержке Благотворительного фонда Петра Авена «Поколение» и газеты Diena.

Соседка привела

«Я восхищаюсь спокойствием Инесе, оно превыше всего», – говорит о своей коллеге медсестра 16-го отделения, знакомая с Сестрой Саудоргой уже 22 года. Какой бы сложной и напряженной ни была ситуация, Инесе всегда умеет мобилизоваться, сохранять присутствие духа и делать все именно так, как нужно. Много лет назад навалилось вдруг сразу много работы, все коллеги разнервничались, а Инесе сказала спокойно: сделай сначала одно дело, потом берись за другое – так клубочек и покатится. «Я часто эти слова вспоминаю и применяю в работе», – говорит коллега. Умеет Инесе и отстаивать свое мнение, правда, не любой ценой и если только ее не переубедить серьезными аргументами.

Медсестрой в 16-м отделении Детской больницы Инесе Саудорга работает с 1977 года. И, как сама она говорит, – в сестринскую школу попала, можно сказать, случайно. Школьницей она много занималась спортом и собиралась после средней школы учиться в Спортивной академии. Но планы неожиданно изменились после того, как ее соседка, учившаяся в то время в 8-м классе, позвала 11-классницу Инесе пойти с ней на День открытых дверей в сестринскую школу. И в конце концов сама соседка «на медестру» учиться не пошла, а вот Инесе – пошла. Профессия заинтересовала. Инесе смеется: «В детстве я часто болела, самым слабыми у меня были уши и горло, частые ангины». Но главная причина – она всегда любила детей. Вначале в 16-м отделении Инесе работала санитаркой, потом – палатной медсестрой, потом дежурной, заменяла и главную сестру, а потом стала операционной медсестрой. Работала практически без перерывов, только два раза уходила в декретный отпуск, когда родились ее старшая, а потом младшая дочка.

Вначале было без наркоза

Работа в 70-80-е годы отличалась от нынешней, – соглашается Инесе Саудорга. Детей, например, в те времен в отделении было гораздо больше, родителей в отделение не пускали. «Они с детьми могли увидеться только через окно», – вспоминает Инесе. Это было нетрудно, поскольку отделение располагается на первом этаже. Одноразовых шприцев тогда не было, их каждый раз после использования стерилизовали в специальном отделении в автоклавах. Медсестры сами готовили необходимый в работе перевязочный материал. «Резали марлевые салфетки, сворачивали тампоны, складывали их в такие барабаны, это все было наше рукоделие». Правда, медсестры в этом отделении и по сей день от рукоделия отказались не полностью. «В нашем отделении тампоны специфические, их используют для носовых перегородок и при переломах носа, мы их по-прежнему делаем своими руками. Некоторым врачам промышленные тампоны не нравятся». Использованные во время операции инструменты отправляются на стерилизацию. А вот болезни не очень изменились. Но Инесе Саудорга напоминает, что примерно до конца 80-х некоторые операции делались без наркоза – например на миндалинах и аденоидах. «Ребенок сидел, его заворачивали в пеленки, простынки, фиксировали на кресле, сестричка держала голову, и это быстро делалось», – рассказывает сестра Саудорга. Ей самой приходилось выполнять эту обязанность.

Теперь, когда операции делаются под наркозом, не только медсестрам работать приятнее, но и маленькие пациенты лучше себя чувствуют. Многим детям, говорит Инесе Саудорга, очень болезненная процедура может психологически принести больше вреда, чем пользы. «Есть такая процедура, когда барабанную перепонку прокалывают иголочкой – процедура очень быстрая, всего несколько секунд, но очень болезненная. Если сделать ее ребенку в поликлинике [без наркоза], может быть так, что к врачу его больше не затащишь», – поясняет Инесе.

А совсем маленьким детям говорят, что предстоит операция? Это решают родители. Инесе Саудорга сомневается, что надо трехлетнему ребенку рассказывать все об операции, бывает, просто говорят: придешь к нам и подуешь в шарик. «Так оно и есть – на ребенке маска, куда подают лекарство, а у нее на конце надувной шарик». На ребенка наклеивают наклеечки с крючочками, чтобы видеть на мониторе, как работает сердце. Если ребенок глухой, его обычно в операционную приводят родители, одетые соответственным образом, они объясняют пациенту, происходящее.

Операционная сестра – это, можно сказать, хозяйка операционного зала. Она должна накрыть стол с инструментами, во время операции надо стоять рядом с врачом, ассистировать, например, – подавать инструменты, а после операции все убрать, помыть, отправить использованные инструменты на стерилизацию. «Надо следить, чтобы в операционной было все необходимое – и материалы, и операционное белье, и чтобы все было чистое и в порядке», – поясняет Инесе Саудорга. Об акции Meklējam sirdsmāsiņu она говорит так: «Медсестры заслуживают, чтобы о них сказали что-то хорошее. На ком держится отделение? На медсестрах, на их помощниках. Врач пришел, сделал свою работу и ушел».

Акцию Meklējam sirdsmāsiņu поддерживают Благотворительный фонд Rietumu Banka и Благотворительный фонд Петра Авена «Поколение».

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima ierobežo alkohola tirdzniecības laiku

Saeimas deputāti šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus alkohola patēriņa mazināšanai sabiedrībā, kas cita starpā ierobežo laiku, kurā alkoholiskie dzērieni ir pārdodami.