Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Iraīda Lavrenova: Katru dienu esi sardzē par dzīvību

Daugavpils reģionālās slimnīcas Bērnu nodaļā tikusi fotografēta un slavēta arhitektūras žurnālā. Nodaļai atvēlēts vesels stāvs, un tās vadītājs Aleksandrs Papsujevičs ir lepns visu izrādīt. Telpas plašas, un loģisks to izkārtojums, mēbeles gandrīz kā jaunas. Nekas nav mainīts 13 gadus, kopš nodaļa sāka darbu. Jāslavē būvnieki par tik kvalitatīvu remontu. Noteikti arī nodaļas darbinieku rūpīgā attieksme ir pieminēšanas vērta. Modernās tehnoloģijas slimnīcā atvieglo personāla darbu.

Piemēram, māsiņām uz galda ir pāris tālruņu, ar kuru palīdzību var sazināties ar kāpņu telpā stāvošo apmeklētāju, jo visur ir durvju kodu sistēma un videonovērošanas kamerās var redzēt atnākušo. Operatīva saziņas sistēma ir ar katru palātā gulošo slimnieku, jo pie katras gultas ir trauksmes poga. Nodaļa paredzēta 50 slimniekiem, ir arī gultasvietas vecākiem. Kopš likvidētas bērnu nodaļas Krāslavas un Preiļu slimnīcā, mazos ved uz Daugavpils reģionālo slimnīcu. Taču, lai cik arī modernas būtu telpas un tehnoloģijas, efektīvi medikamenti, nekas nevar aizstāt sirsnīgu un atsaucīgu, profesionālu un mīļu medmāsu. Daugavpilieši par savu sirdsmāsiņu sauc Iraīdu Lavrenovu.

Jau 43 gadus

«Jā, man ir prieks par savu darbavietu. Un es lepojos par savu profesiju!» saka Iraīda Lavrenova. Eleganta, smaidīga, tikšanās dienā mazliet uztraukusies medmāsa. «Vienmēr jau par mediķu darbu prese interesējas tikai tad, kad ir kāda sūdzība vai problēmas,» viņa taisnojas.

Iraīdas Lavrenovas «valstība» ir Bērnu nodaļas tā sauktā apakšnodaļa, kurā ir vismazākie bērniņi. Ja kādreiz gadās aizstāt kolēģi pie lielākajiem bērniem, tad Iraīda mazliet mulstot. Pašai mazdēls gan jau ir pusaudzis, bet pie vismazākajiem viņa jūtas vislabāk. «Esmu mazajiem vajadzīga. Zīdainis jau nevar pateikt, kas viņam sāp. Pēc sejas izteiksmes, acu skatiena un raudāšanas toņa varu noteikt viņa garastāvokli un sajūtas,» Iraīdas balsī, stāstot par zīdainīšiem, ir liels mīļums.

Iraīda Lavrenova par māsu strādā jau 43 gadus. Jau skolas laikā zinājusi, ka savu dzīvi grib saistīt ar medicīnu, un uzreiz pēc vidusskolas stājās medicīnas institūtā. Bet… konkurss bija liels, Iraīda palika «aiz strīpas». Ko nu? Vietējā avīzē viņa izlasīja sludinājumu, ka slimnīcai vajadzīgas sanitāres. Aizgāja, pieteicās. «Pirmajā dienā biju apjukusi - steiga, burzma, bērni raud. Biju tik nogurusi un nobijusies. Taču gāju uz darbu arī nākošajā dienā. Izturēju. Pēcāk iestājos tepat Daugavpils Medicīnas skolā un pēc tās absolvēšanas atgriezos slimnīcas bērnu nodaļā, bet jau citā kvalitātē. Kolektīvu pazinu, jo arī skolas brīvlaikos nācu piestrādāt uz nodaļu. Lai arī darbs nebija no vieglajiem, tas mani nenobiedēja,» stāsta Iraīda.

Ja salīdzina veco slimnīcu ar šodienas apstākļiem, tā ir kā nakts pret dienu. «Te viss ir civilizēti,» viņa smejas un piebilst, «septiņdesmitajos gados nebija ne tādu diagnosticēšanas iespēju, ne tehnikas. Atceros, kā šprices sterilizējām. Atceros lielos skābekļa balonus un smagos skābekļa spilvenus, kurus vajadzēja nēsāt šurpu turpu.»

Bet, lai kā mainītos tehnika un apstākļi, nemainīga paliek medmāsas sirds. Maiga, pacietīga, līdzcietīga? «Mainās gan. Ar gadiem esmu palikusi emocionālāka,» atzīstas Iraīda Lavrenova un skaidro, «pārdzīvoju par mazulīšiem, kreņķējos līdz ar mammām, grūtāk aizmirstu ciešanas… Kad biju jaunāka, tad varēju ātrāk pārslēgties no darba problēmām uz sadzīvi, bet tagad ilgi domāju, meklēju atbildes uz jautājumiem - kāpēc tā notiek… Sajūtu visu daudz asāk un emocionālāk. Mēdzu arī raudāt.» Medmāsa gan uzreiz piebilst, ka raudot tikai tā, lai neredz bērnu mammītes. Vecāku acīs viņa vienmēr ir stipra, zinoša, varoša, pārliecināta.

Mazulītis izaudzis

«Kad sāku strādāt un pirmo reizi saskāros ar priekšlaikus dzimušu bērniņu, man bija bail. Maziņš, tieviņš, bezpalīdzīgs… Rūpējāmies, auklējāmies. Pēc vairākiem gadiem reiz uz ielas pretī nāca sieviete ar skaistu jaunekli robežsarga vai muitnieka formas tērpā. Izrādās - tas mazulītis izaudzis, izskolojies. Mamma mani atpazina un teica paldies, ka ar ārsti toreiz bijām tik nesavtīgi palīdzējušas gan viņai, gan bērniņam. Toreiz slimnīcā viņi pavadīja pāris mēnešus,» stāsta Iraīda.

«Vispār jau medmāsas profesija ir ekstremāla,» viņa atzīst. «Katru dienu esi sardzē par dzīvību. Un tad vēl arī jārūpējas par vecākiem. Ko mammai nozīmē slims bērns? Tas ir milzīgs stress. Man viņai jāpalīdz pārvarēt satraukumu. Ir mammas, kas mobilizē savus spēkus, bet citas krīt histērijā. Dažas jaunās mammas spēj koncentrēties un ir ļoti vērīgas, bet citas mammas, kurām ir pieredze, ceļ paniku nevietā. Jāzina, ar kuru var bargāk runāt, bet kuru vajag paņemt azotē un mierināt.»

Nodaļas vecākā ordinatore, ārste Elita Grunda slavē medmāsu Iraīdu Lavrenovu: «Iejūtīga, mierīga, izpalīdzīga, izdarīga. Man ar viņu patīk strādāt. Ja viņa, ko dara, tad zinu, ka būs izdarīts perfekti pareizi, par visiem simts procentiem un man nevajadzēs uztraukties. Man ir svarīgi, ka strādāju ar cilvēku, uz kuru varu paļauties.»

Filmiņas par kaķi

«Tā ir mana ģimene, kas mani saprot un uzmundrina,» sirsnīgi saka Iraīda. Viņas spēka avots ir dārza darbi vasarnīcā. Medmāsas mīļākās puķes ir asteres. Iraīda rudeņos saplūc lielu, krāsainu pušķi un ved mājās. «Aug arī tomāti, gurķi. Bet man nav tik svarīga raža, bet gan pats process - kopšana, rūpēšanās. Gluži tāpat kā savā ikdienas darbā,» salīdzina Iraīda.

Ja varētu laiku pagriezt atpakaļ, Iraīda nemainīgi būtu izvēlējusies medmāsas profesiju un nenožēlo, ka nekļuva par ārsti. «Kad sāku strādāt par māsu, es sapratu, ka arī šī profesija ir ļoti svarīga un vajadzīga. Meita arī nav piepildījusi manu sapni, strādā tirdzniecībā. Mazdēls piektklasnieks pagaidām sapņo kļūt par režisoru. Jau uzņēmis filmiņas par savu kaķi,» ar lepnumu stāsta Iraīda. Bet viņa zina teikt, ka jaunieši medmāsas profesiju nelabprāt izvēlas: «Mūsu nodaļā visas esam vismaz ar piecpadsmit gadu pieredzi. Vecais kalums.»

Fiziski arī nav viegli. Pēc 12 stundu dežūras, kad visu dienu būts uz kājām, knapi tiekot līdz mājām. Bet bija laiks, kad viņa piestrādāja arī par medmāsu nakts dežūrās. «Naudas dēļ… Nu nav jau medmāsas darbs adekvāti atalgots. Bet man ir svarīgs arī «paldies», ko pasaka gan vecāki, gan ārsti, gan kolēģi. Tāpēc arī šī akcija Meklējam sirdsmāsiņu ir tik svarīga. Lai gan es uzskatu, ka katru dienu ir jācenšas visu izdarīt pēc labākās sirdsapziņas, nevis censties kampaņveidīgi.»

Profilaksei - svaigs gaiss

Iraīdai kā medmāsai padomu prasa radi un draugi. Padoms ir vienkāršs. «Ne tikai tad, kad tuvojas elpceļu slimību un vīrusu infekciju laiks, vienmēr galvenais dakteris ir svaigs gaiss. Nav jābaidās no sniegiem, vējiem, bet pareizi jāsaģērbjas un svaigā gaisā aktīvi jākustas. Tas attiecas gan uz bērniem, gan pieaugušajiem. Netuntuļoties un arī neskriet plikiem! Gripas laikā nevajag iet uz pasākumiem, kur sanāk daudz cilvēku, bet atrast laiku pastaigai svaigā gaisā,» viņa skaidro un piebilst, «mazdēlam neļauju sēdēt mājās pie datora, vienmēr mudinu iet ārā.»

Vēl tikai šodien var nobalsot par bērnu māsiņām 22 Latvijas slimnīcās!

Детское отделение Даугавпилсской региональной больницы и фотографируют, и в архитектурном журнале похвалили, Отделению отведен целый этаж, и его руководитель Александр Папсуевич с гордостью всё показывает. Помещения просторные, логично расположенные, мебель почти как новая. Ничего не меняли 13 лет, с тех пор, как отделение открылось. Хвалить надо строителей за отличный ремонт. Конечно, нельзя не упомянуть и бережное отношение работников отделения. Современные технологии облегчают работу персонала больницы.

У сестричек, например, на столе стоит пара телефонов, с помощью которых можно связаться с посетителем, стоящим на лестничной клетке – потому что везде система дверных кодов и камеры видеонаблюдения показывают пришедших. Есть и оперативная связь с каждым лежащим в палате пациентом, возле каждой кровати – кнопка вызова. Отделение рассчитано на 50 детей, есть кроватные места и для родителей. С тех пор, как ликвидировали детские отделения в больницах Краславы и Прейли, малышей везут в Даугавпилсскую региональную больницу. Но никакие современные помещения и технологии, никакие эффективные медикаменты не заменят добрую и отзывчивую, профессиональную и ласковую медсестричку. Жители Даугавпилса своей милой медсестричкой называют Ираиду Лавренову.

Уже 43 года

«Да, я довольна своей работой. И я горжусь своей профессией!» – говорит Ираида Лавренова. Элегантная, улыбчивая, немного взволнованная в день нашей встречи медсестра. «Ведь работой медиков в прессе интересуются только тогда, когда есть какая-то жалоба или проблемы», – оправдывается она.

«Царство» Ираиды Лавреновой – так называемое нижнее отделение Детского отделения больницы, где лечатся самые маленькие. И когда случается замещать коллегу у детей постарше, Ираида немного смущается. У нее у самой внук уже подросток, но с малышами ей лучше всего. «Я маленьким нужна. Грудничок не может сказать, где у него болит. Но по выражению личика, по глазам, по интонации плача я могу понять его настроение и самочувствие», – в голосе Ираиды, когда она говорит о малышах, слышится ласка и доброта.

Ираида Лавренова работает медсестрой 43 года. Еще в школе поняла, что хочет связать свою жизнь с медициной, и сразу после школы поступала в медицинский. Но… конкурс был большой, Ираида не прошла. Что делать? Прочла в местной газете объявление, что в больнице требуются санитарки. Пошла, подала заявление. «В первый день совсем растерялась – спешка, суета, дети плачут. Я тогда так устала и испугалась. Но пошла на работу и на следующий день. Выдержала. Потом поступила тут же, в Даугавпилсе, в Медицинскую школу, а после ее окончания вернулась в детское отделение, но уже в другом качестве. Коллектив знаю, потому что и в школе на каникулах подрабатывала в отделении. Хотя работа была не из легких, меня это не испугало», – рассказывает Ираида.

Если сравнить старую больницу с нынешними условиями – это как ночь и день. «Тут все цивилизованно», – смеется Ираида и добавляет: «В семидесятые годы не было ни таких возможностей диагностики, ни техники. Помню, мы шприцы стерилизовали. Помню большие баллоны с кислородом и тяжелые кислородные подушки, которые приходилось таскать туда-сюда».

Но как бы ни менялась техника и условия, неизменной остается душа медсестры. Нежная, терпеливая, сострадательная? «На самом деле меняется. С годами я стала более эмоциональной», – признает Ираида Лавренова и поясняет: «переживаю за малышей, расстраиваюсь вместе с мамами, стало труднее забывать страдания… Когда была моложе, умела быстро переключаться с рабочих проблем на быт, а теперь подолгу думаю, ищу ответы на вопросы – почему так происходит… Переживаю все острее и более эмоционально. Бывает, и всплакну». Но медсестра сразу же добавляет, что плакать она себе позволяет только так, чтобы не видели мамы детишек. Для родителей пациентов она всегда сильная, знающая, умелая, уверенная.

Малыш вырос

«Когда я начала работать и впервые столкнулась с недоношенным ребеночком, мне было страшно. Маленький, худенький, беспомощный… Заботились, нянчились. Спустя несколько лет как-то на улице идет мне навстречу женщина с красивым молодым человеком в форме пограничника или таможенника. Оказалось – тот малыш вырос, выучился. Мама меня узнала и сказала спасибо за то, что врачи так бескорыстно помогли и ей, и ребенку. Они в больнице тогда провели пару месяцев», – рассказала Ираида.

«Вообще, профессия медсестры – экстремальная, – признает она. – Каждый день ты на страже жизни. Да еще надо о родителях заботиться. Что такое для мамы больной ребенок? Это огромный стресс. Я должна помочь ей преодолеть тревогу. Некоторые мамы мобилизуют все свои силы, а другие – впадают в истерику. Некоторые молодые мамы способны сосредоточиться и очень зорко следят за малышами, а бывает, уже опытные мамы попусту поднимают панику. Надо знать, с какой можно говорить строже, а какую надо приобнять и успокаивать».

Старший ординатор отделения, врач Элита Грунда хвалит медсестру Ираиду Лавренову: «Чуткая, спокойная, всегда готова помочь. Мне нравится с ней работать. Если она что-то делает, то я знаю, что сделано будет безупречно правильно, на все сто процентов и мне не о чем беспокоиться. Для меня это важно – работать с человеком, на которого я могу положиться».

Фильмы про кота

«Это моя семья, которая меня понимает поддерживает», – тепло говорит Ираида. Источник её сил – садовые работы на даче. Медсестра больше всего любит астры. Осенью Ираида собирает пышный яркий букет и везет домой. «Растут и помидорчики, и огурчики. Но мне не так важен урожай, как сам процесс – растить, заботиться. Совсем как на работе», – сравнивает Ираида.

Если бы можно было повернуть время вспять, Ираида снова выбрала бы профессию медсестры, и не жалеет, что так и не стала врачом. «Когда начала работать медсестрой, поняла, что и эта профессия очень нужная и важная. Дочка тоже не исполнила мамину мечту, работает в торговле. Внук-пятиклассник пока мечтает стать режиссером. Снимает фильмы про своего кота», – с гордостью рассказывает Ираида. Но, по её словам, молодежь неохотно выбирает профессию медсестры: «У нас в отделении мы все с опытом в полтора десятка лет работы как минимум. Старой закалки».

Работа и физически нелегкая. После 12 часов на дежурстве, все время на ногах, едва добираешься до дома. А было время, она еще и ночными дежурствами подрабатывала. «Ради денег… Ну не оплачивается работа медсестры адекватно. Но для меня важны и те «спасибо», что говорят и родители, и врачи, и коллеги. Поэтому так важна эта акция «Meklējam sirdsmāsiņu». Хотя я считаю, что надо каждый день стараться все сделать на совесть, а не усердствовать во время кампаний».

Профилактика – свежий воздух

За советом к Ираиде – ведь она медсестра – обращаются и друзья, и родные. А совет простой. «Не только тогда, когда приближается пора инфекций и заболеваний дыхательных путей, а в любое время главный доктор – свежий воздух. Не надо бояться ни снега, ни ветра, надо правильно одеваться и активно двигаться на свежем воздухе. Это касается и детей, и взрослых. Не кутайтесь, но и раздетыми не бегайте! В гриппозную пору не следует ходить на многолюдные мероприятия, но нужно находить время прогуляться на свежем воздухе», – поясняет Ираида Лавренова и добавляет: «не разрешаю внуку сидеть дома за компьютером, все время выгоняю его гулять».

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli