Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +2 °C
Daļēji saulains
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Maķedonijā varētu izsludināt jaunas parlamenta vēlēšanas

Pēc koalīcijas sarunu izjukšanas Maķedonija svētdien pavirzījusies soli tuvāk jaunām parlamenta vēlēšanām.

Konservatīvā partija VMRO-DPMNE (Iekšējā Maķedonijas Revolucionārā organizācija - Demokrātiskā partija par Maķedonijas nacionālo vienotību), kas ar niecīgu balsu vairākumu uzvarēja decembrī notikušajās parlamenta vēlēšanās, tā arī nav spējusi panākt vienošanos ar etnisko albāņu Demokrātiskās integrācijas savienību (DUI).

"Vienošanās ar DUI nav panākta. Jaunas vēlēšanas ir rūpīgi pārdomāts krīzes risinājums," paziņoja VMRO-DPMNE.

VMRO-DPMNE 11.decembrī notikušajās parlamenta vēlēšanās izcīnīja 51 no 120 deputātu vietām, bet DUI ieguva desmit mandātus.

Tajā pašā laikā opozīcijā esošie sociāldemokrāti (SDSM) ieguva 49 vietas, bet to iespējamie sabiedrotie - trīs mazākas etnisko albāņu partijas - parlamentā pārstāvētas ar desmit deputātiem.

Maķedonijas prezidents Ģorge Ivanovs uzticēja valdības veidošanu VMRO-DPMNE līderim Nikolam Gruevskim, bet tagad to var uzticēt kādas citas partijas līderim. Tomēr, ja arī nākamās koalīcijas sarunas būs nesekmīgas, valstī būs jāizsludina jaunas parlamenta vēlēšanas.

Apmaiņā pret iesaistīšanos koalīcijas valdībā, DUI pieprasīja konservatīvajiem, lai tie atbalsta albāņu valodas pasludināšanu par oficiālo valodu visā valsts teritorijā, nevis tikai apvidos, kur albāņi veido vairākumu.

No 2,1 miljona lielā Maķedonijas iedzīvotāju kopskaita apmēram ceturtdaļa ir etniskie albāņi, kas pirms 15 gadiem plašos nemieros panāca sev lielākas tiesības. Visvairāk albāņi dzīvo Maķedonijas ziemeļu un rietumu provincēs.

Stingrās prasības acīmredzot ir DUI reakcija uz sliktajiem rezultātiem vēlēšanās. Partijai tika pārmesta etnisko interešu nodošana un piekāpšanās konservatīvajiem.

Parlamenta vēlēšanās daudzi albāņi pirmo reizi kopš 2001.gada konflikta balsoja sociāldemokrātiem.

Politiskā krīze Maķedonijā sākās 2015.gada februārī, kad opozīcijā esošo sociāldemokrātu līderis Zorans Zaevs sāka publiskot ierakstus, kuros atklājās oficiāla un plaša sarunu noklausīšanās, korupcija augstākajos varas ešelonos un citi noziegumi.

Abu nometņu atbalstītāji rīkoja ielu protestus, bet ar Eiropas Savienības (ES) starpniecību tika panākta vienošanās, kas cita starpā paredzēja pirmstermiņa vēlēšanas. Skandāla rezultātā atkāpās nepilnus desmit gadus pie varas bijusī VMRO-DPMNE līdera Gruevska vadītā valdība.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits