Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Krievijai karš izmaksā vairāk, nekā tā iegūst no energoresursu pārdošanas

Karš Ukrainā Krievijai sācis izmaksāt vairāk nekā līdzšinējie rekordaugstie ieņēmumi no energoresursu – naftas un gāzes – pārdošanas, kas ir būtisks valsts budžeta ieņēmumu avots, vēsta Financial Times.

Krievijas finanšu ministrs Antons Siluanovs šonedēļ paziņojis, ka budžeta deficīts Krievijā pērn sasniedza 3,35 triljonus rubļu (44,7 miljardi eiro), kas ir 2,3% no iekšzemes kopprodukta. Bloomberg atzīmē, ka tas ir otrs lielākais budžeta deficīts modernās Krievijas vēsturē. Lielāks bijis vien koronavīrusa pandēmijas laikā 2020. gadā. 

Pirms Krievijas iebrukuma Ukrainā februārī Krievijas valdība prognozēja, ka valsts budžetā būs 1% pārpalikums, taču jau decembrī šī prognoze tika nomainīta uz 2% deficītu. Šī budžeta izpildes problēmu oficiālā atzīšana nākusi laikā, kad ieņēmumi no naftas un gāzes pārdošanas energoresursu augstās cenas dēļ un pateicoties daļējai to pārdošanas pārorientēšanai uz Austrumu tirgiem bijuši rekordaugsti. 

2022. gadā Krievijas budžeta ieņēmumi auguši par 10%, taču kopējie izdevumi uzlēkuši par 26%. Budžeta izdevumu sadalījums Krievijā vairs netiek publiskots, jo Finanšu ministrija tos jūnijā noslepenoja ar pamatojumu, ka to atklāšana "pakļauj Krieviju ES, ASV un citu nedraudzīgu valstu spiedienam".

Renaissance Capital ekonomiste Sofja Doņeca intervijā Financial Times saka: «Mēs nezinām izdevumu struktūru, bet varam pieņemt, ka lielākoties tie novirzīti bruņoto spēku finansēšanai. Septembrī plānotie izdevumi tika palielināti par diviem triljoniem rubļu (26,7 miljardi eiro), salīdzinot ar vasarā plānotajiem. Un tad decembrī atkal tika palielināti par tādu pašu summu.» Krievija segusi budžeta deficītu, pārvirzot naudu no Krievijas Nacionālā ieguldījumu fonda, no valsts aizņemšanās un vienreizēja Gazprom peļņas nodokļa iekasēšanas.

A. Siluanovs valdības sēdē optimistiski paziņojis, ka "ir izpildīti visi plānotie uzdevumi, neskatoties uz ģeopolitisko situāciju, ierobežojumiem un sankcijām". Taču, kā atzīmē Financial Times, Rietumu sankcijas, kas pilnībā stājas spēkā šogad, vairāk ierobežos Krievijas budžeta ieņēmumus. Krievijas jēlnafta Urals pašlaik tiek pārdota par cenu, kas ir zemāka nekā 40 dolāri par barelu, kas ir ievērojami mazāk nekā 70 dolāri, kas paredzēti Krievijas 2023. gada budžeta aprēķinos.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits