Pirms gadiem 20–30 informācijas tehnoloģiju (IT) joma Latvijā bija vēl salīdzinoši maz zināma, kādam varbūt jau bija pirmie datori ne tikai birojā, bet arī mājās. Taču datori bija drīzāk sava veida statusa apliecinājums, nevis ikdienas darba instruments. Šodien IT asociējas ar pavisam citām lietām, tostarp aizvien lielāku lomu sāk spēlēt mākslīgais intelekts. Jūsu skatījumā – ko šodien sevī ietver IT, tostarp uzņēmējdarbība šajā jomā? Vai varam teikt, ka IT patlaban ir savā ziņā galvenā virsnozare, kas vienlaikus gan palīdz īstenot biznesu dažādās citās jomās, gan vienlaikus ir pakārtota tām?
Piekritīšu, ka uz IT jomu šobrīd vairs nevaram raudzīties kā uz atsevišķu nozari, tā ir starpdisciplināra joma, kas aizvien vairāk kļūst par neatņemamu sastāvdaļu ikvienā citā nozarē, ikvienā darbībā. Tā ir mūsu ikdienā gan privātajā dzīvē, gan darbā un būtībā klātesoša teju visos procesos. Un, ja arī pastāv vēl kādas atsevišķas nodarbošanās, kur var iztikt bez tehnoloģijām, tomēr, lai jebkuru procesu varētu īstenot plašākā mērogā, piemēram, uzreiz sasniegt mērķauditoriju, atkal IT ir klātesošs – tostarp komunikācijā. Mēs arī šobrīd redzam saistībā ar valsts pārvaldi un jebkuriem citiem procesiem – lai iesniegtu kādas atskaites, samaksātu nodokļus, noslēgtu līgumus elektroniski, to visu nodrošina IT. Tāpēc procesu digitalizācija pamazām ieņem aizvien lielāku daļu mūsu ikdienā. Turklāt tas notiek visā pasaulē, ne tikai Latvijā. Tas ir līdzīgi, kā notika dzīves transformācija laikā, kad ieviesa rakstību un lasīšana kļuva par absolūti nepieciešamu prasmi. Tieši tāpat arī šobrīd tehnoloģijas pilnībā maina visu, kā mēs darām lietas un dzīvojam, kā dēļ digitālās prasmes kļūst par neatņemamu dzīvas sastāvdaļu.
Cik lielā mērā jūsu pašas ikdiena ir saistīta ar tehnoloģijām? Kuras funkcijas ir tās, kas ikdienā tiek izmantotas?
Ikdienā es darbojos divos virzienos. Viens ir biedrība Riga TechGirls, kurā arī ir sava veida trīs vertikāles, un otra lieta, ko aizsākām pirms gada, ir StartSchool – tehnoloģiju biznesa skola, kurā šogad mācās pirmie 100 studenti. Viens no Riga TechGirls darbības virzieniem ir atbalsts sievietēm, kuras vēlas pārkvalificēties, turklāt – ne tikai sievietēm, bet būtībā ikvienam, kurš vēlas atrast savu lomu tehnoloģiju jomā. Patlaban piedāvājam jau dažādas apmācību programmas, sākot no lielākās, kurā cilvēki vispār iepazīst tehnoloģijas, kurā stāstām par dažādām profesijām un attiecīgi tajās nepieciešamajām prasmēm, tāpat ir pieejama mentoru programma, kā arī profesionālās izglītības programma.
Visu sarunu lasiet avīzes Diena piektdienas, 25. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60