Starptautiskā aknu veselības diena, pazīstama kā Pasaules aknu diena, tiek atzīmēta katru gadu 19. aprīlī. To sagaidot, nozares speciālisti vēlas vairot sabiedrības izpratni par aknu veselības nozīmi un veicināt profilakses pasākumus aknu slimību novēršanai. 11. aprīlī Centrālā laboratorija rīko konferenci Aknas – enerģijas laboratorija ārstiem un veselības aprūpes speciālistiem.
Globāla problēma
2025. gada Pasaules aknu dienas galvenā tēma ir Pārtika ir zāles, uzsverot sabalansēta uztura nozīmi aknu veselības uzturēšanā. Šī iniciatīva aicina pievērst uzmanību tam, kā veselīgs uzturs var kalpot kā profilaktisks līdzeklis pret aknu slimībām, piemēram, mūsdienās arvien izplatītāko aknu steatozi jeb taukaino hepatozi, tautā dēvētu arī par taukaino aknu. Tā skar gan pieaugušos, gan jauniešus. Šī slimība rodas, kad aknu šūnās uzkrājas pārmērīgs tauku daudzums. Lai gan agrīnās stadijās taukainā akna nerada acīmredzamus simptomus, ilgtermiņā tā var izraisīt aknu cirozi, aknu mazspēju un palielināt aknu vēža risku.
Pasaules Veselības organizācijas (PVO) dati liecina, ka globālā nealkohola taukainās aknu slimības izplatība pasaulē skar pat 30,2% no populācijas. Visbiežāk tā sastopama cilvēkiem ar metabolisko sindromu, kas ietver aptaukošanos, 2. tipa cukura diabētu un hipertensiju jeb paaugstinātu asinsspiedienu. Vīriešu vidū tā ir izplatītāka un skar 36,6%, salīdzinot ar sievietēm – 25,5%.
Treknu maltīšu sekas
Taukainās aknas attīstību izraisa vairāki faktori, piemēram, pārmērīga alkohola lietošana, bet otrs saslimšanas veids ir nealkohola taukainā hepatoze, kas rodas vielmaiņas traucējumu, neveselīga uztura un aptaukošanās rezultātā – pārmērīgs piesātināto tauku, ātro ogļhidrātu un cukuroto dzērienu patēriņš veicina tauku uzkrāšanos aknās. Arī mazkustīgs dzīvesveids palēnina vielmaiņu un veicina tauku uzkrāšanos.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 9 aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €0.60