Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 23. janvāris
Strauta, Grieta, Rebeka

Ierosina mazināt kompensējamo medikamentu cenas

Veselības ministrija (VM) rosina jaunu politisku iniciatīvu, kas mazinās kompensējamo zāļu cenu un pacientu līdzmaksājumu. Tā paredz zāļu kompensācijas sistēmā noteikt pieļaujamo cenu “koridoru” jeb maksimāli pieļaujamās cenu atšķirības līdzvērtīgas efektivitātes zālēm, vēsta ministrija.

Cenu ierobežošana jeb pieļaujamais cenu “koridors”, pēc ekspertu novērtējuma, sekmīgi darbojas vairākās valstīs, un rezultātā samazinās pacientu līdzmaksājumi par zālēm, kas būtu pacientu interesēs, "tāpēc es atbalstu šādas cenu politikas ieviešanu arī Latvijā," tā lēmumu uzsākt iniciatīvas sabiedrisko apspriešanu komentē veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Līdzvērtīgas efektivitātes medikamentu sastāvā ir tā pati aktīvā jeb ārstējošā viela, kas ir oriģinālajos preparātos - tāpēc to terapeitiskā efektivitāte, piemērojot tādas pašas devas, ir līdzvērtīga. Patentbrīvie medikamenti tiek reģistrēti un nonāk tirgū tikai tad, ja zinātniski ir pierādīta to bioekvivalence – spēja nodrošināt oriģinālajiem preparātiem atbilstošu ārstniecisko iedarbību, norāda VM.

Patlaban zāļu kompensācijas sistēmā cena līdzvērtīgas efektivitātes medikamentiem var atšķirties daudzkārtīgi – pat 800% apmērā. Ja pacientam ir nozīmēts dārgāks medikaments (cits, nevis lētākais līdzvērtīgas efektivitātes medikaments), pacients ir spiests ievērojami pārmaksāt par zālēm. Statistikas dati liecina, ka 2017. gadā pacienti, iegādājoties nereferences medikamentus, samaksājuši 25 miljonus eiro. Lielu daļu no šīs summas viņi būtu varējuši ietaupīt.

Tāpēc, lai paplašinātu pacientu iespējas medikamentu racionālā izvēlē un mazinātu viņu līdzmaksājumus, ministrija rosina noteikt maksimāli pieļaujamo cenu atšķirību līdzvērtīgas efektivitātes zālēm – ne vairāk kā 100% virs lētākā medikamenta cenas. Šāds cenu ierobežojums ļaus saglabāt zāļu izvēles iespējas, gadījumā, ja pacientam nav piemērotas lētākās zāles, vienlaikus nodrošinot mazākus izdevumus.

VM sagatavots grozījumu projekts Ministru kabineta noteikumiem, kas nosaka zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību. Lai tas stātos spēkā, tas jāapstiprina Ministru kabinetā. Plānots, ka jaunā kārtība stātos spēkā no 2019. gada 1. janvāra.

Top komentāri

Ieva
I
Nava vis burvīga, jo, lai arī ražotāji mēdz būt maitas, bet ar lētajiem medikamentiem ir vismaz 2 lielas problēmas: pirmkārt tajos var būt palīgvielas, ko ne visi var panest (principā tādas var būt arī dārgākajos, bet tad pērc lētos un priecājies), bet otra problēma ir daudz svarīgāka: lētākajiem medikamentiem ļoti bieži ir tikai viens stiprums. Bet cilvēkiem tāda deva iespējams būs jāsadala vairākās. Un, ja tabletes ar speciālu tablešu griezēju sadalīt var, ja vien nav artrīta, slimību kas padara rokas nejutīgas vai liek tām trīcēt, tad ar kapsulām nevari iesākt neko. Un tas ir aktuāli, ja pacientam ir noteikta mazāka deva par pieejamo stiprumu. piemēram, tāpēc, ka viņš lielāko nepanesīs vai arī devas pielāgošanas laikā, vai arī, ja ir sākušās blakusparādības, bet zāles vajag turpināt lietot.
Cik burvīga
C
ideja!!! Kāpēc neviens par to nebija iedomājies ātrāk???
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas