Pirms 110 gadiem kompānijas Ford rūpnīcā ASV Mičiganas štatā
sāka darboties pirmais galvenais konveijers. Tas palīdzēja būtiski
palielināt automašīnu ražošanas tempu: 1913. gada augustā vienas
Model T izgatavošana prasīja 12 stundu, bet decembrī – jau uz
pusi mazāk.
Robežpunkts starp Latviju un Krieviju, Grebņeva. Vieta, kur ierodas
bēgļi no Ukrainas. Lai gaidītu savējos. Daži – pāris stundu, citi diennakti
un krietni ilgāk. Pēc tam viņi brauks tālāk – mēģinās iedzīvoties Latvijā,
dosies uz kādu citu valsti vai centīsies nokļūt drošākā vietā Ukrainā. Te ir
viņu pirmais pieturpunkts, bēgot prom no kara.
Ieejot virtuvē, kur gatavotajam ēdienam tiek pievienots ķiploks, vairākums cilvēku labpatikā dziļi ievelk gaisu un izbauda aromātu, taču, sastopot cilvēku, kurš tikko ēdis ķiploku, nepatikā novēršas un cenšas ieturēt distanci. Kādēļ gan viens produkts un tā radītā smarža spēj izraisīt diametrāli pretējas reakcijas?
Pirms 140 gadiem pirmajā reisā no Parīzes uz Konstantinopoli (mūsdienās Stambula) devās vilciens, ko greznā iekārtojuma un ekskluzīvā piedāvājuma dēļ jau drīz vien iedēvēja par Austrumu ekspresi.
Papardes zieds ir viena no tām organizācijām, kuras vārdu zina teju ikviens, – daudz kritizēta un izsaukusi uguni uz sevi, uzdrošinoties runāt par sabiedrībā bieži noklusētām tēmām, nākamgad biedrība svinēs 30 gadu. Šai laikā realizēti daudzi projekti, tostarp organizācijas pārstāvji piedalījušies arī likumu izstrādē. Ko šī nevalstiskā organizācija var pateikt par savu jomu, un kā tajā visvairāk trūkst?
Kopš Krievijas sāktā kara Ukrainā pagājis jau vairāk nekā pusotrs gads. Cik daudz par agresorvalsts militārajām iespējām var izsecināt no tās sniegtās oficiālās statistikas un amatpersonu izteikumiem? Un ko tas nozīmē Ukrainai?
Mūzika spēj ietekmēt ne vien cilvēku noskaņojumu, bet arī fiziskās spējas. Visvairāk treniņos tā palīdz tad, ja dziesmas bungu sitienu skaits minūtē sakrīt ar klausītāja tā brīža pulsu, apgalvo fitnesa speciālisti.
Pirms 95 gadiem skotu bakteriologs Aleksandrs Flemings pamanīja, ka kādu laiku novārtā pamestā Petri trauciņā pelējums nomācis stafilokoku baktēriju vairošanos, un spēja no šī pelējuma izdalīt aktīvo reaģentu, nosaucot to par penicilīnu. Taču aizritēja vairāk nekā 10 gadu, līdz Oksfordas Universitātes pētniekiem izdevās atklāt veidu, kā penicilīnu iegūt ievērojamos apjomos, un varēja sākties antibiotiku uzvaras gājiens.
Latvijā brīvprātīgā darba veicēju netrūkst, bet ne viena vien organizācija atzīst, ka traucē nesakārtotie likumi. Kur "caurumi" ir vislielākie, kas tiek darīts lietas labā, lai tos aizlāpītu? Un galu galā – kāpēc vispār cilvēki kļūst par brīvprātīgajiem?
Pirms 115 gadiem, nogāžoties brāļu Raitu konstruētajai lidmašīnai Wright Flyer, gāja bojā amerikāņu armijas leitnants Tomass Selfridžs. Viņš tādējādi kļuva par pirmo aviopasažieri, kas zaudējis dzīvību, avarējot lidaparātam.