Atšķirībā gan no Saeimas, gan no Eiropas Parlamenta vēlēšanām 7. jūnijā priekšplānā vajadzētu būt pragmatiskiem, saimnieciskiem jautājumiem. Tomēr nereti politiķi cīņu par vietām domē izmanto, lai popularizētu tās vērtības, kas ir tuvas konkrētā politiskā spēka elektorātam, pat ja tām nav saistības ar ielu remontu, transporta risinājumiem, sociālo atbalstu un uzņēmējdarbības veicināšanu attiecīgās pašvaldības teritorijā.
Turklāt patlaban rodas iespaids, ka daudzu potenciālo vēlētāju politiskās simpātijas, kas varētu noteikt viņu izvēli, dodoties uz vēlēšanu iecirkņiem 7. jūnijā, pamatojas uz kādu vienu konkrētā politiskā spēka aspektu, bet tiek pilnībā ignorētas citas šī politiskā spēka iezīmes.
Tā, piemēram, ir cilvēki, kas jūsmo par vienu no opozīcijas partijām tāpēc, ka tā nebija pie varas kovidpandēmijas laikā un līdz ar to nelēma par epidemioloģiskajiem ierobežojumiem un vakcināciju. Tas, ka attiecīgais politiskais spēks nav saistīts ar pandēmijas gadu sarežģītajiem lēmumiem, daļai sabiedrības ir kļuvis par iemeslu to idealizēt, ignorējot dažādas dīvainības, to vidū raudzīšanos austrumu virzienā. Ir arī tādi politiskie spēki, kuri tiek idealizēti, koncentrējoties vien uz nacionālo aspektu. Vēl divām pretēji domājošām vēlētāju grupām par visu svarīgāks šķiet ģimenes jēdziena traktējums – vienā gadījumā glorificējot galēji konservatīvo, otrā gadījumā – kreisi liberālo pieeju.
Pēdējo nedēļu laikā par mūsu sabiedrību šķeļošu tēmu kļuvusi arī attieksme pret ASV prezidenta Donalda Trampa rīcību, it īpaši ārpolitikā, lai gan Latvijas pašvaldību kontekstā tam, ko kāds pilsētas vai novada domes deputāta un pat mēra kandidāts saka par ASV prezidentu, nav pilnīgi nekādas nozīmes.
Turklāt, ņemot vērā D. Trampa strauji mainīgos vēstījumus, rodas loģiski jautājumi, ko darīs kāds prokrievisks Trampa fans tad, ja ASV prezidents pēkšņi paudīs nelokāmu atbalstu Ukrainas centieniem turēties pretī Krievijas agresijai, vai arī ko darīs kāds latviski noskaņots, Ukrainu atbalstošs Trampa fans, ja Baltais nams stiprinās sadarbību ar Kremli? Respektīvi, viedoklim par ASV prezidentu nevajadzētu būt saistītam ar izvēli pašvaldību vēlēšanās tepat, Latvijā.
Ir svarīgi paturēt prātā to jautājumu loku, kas ir pašvaldību kompetencē. Mēs pēc trim mēnešiem balsosim par to, kāda būs vide tuvākajā apkārtnē, un tieši uz politiķu solījumiem pašmāju problēmu risināšanā arī vajadzētu koncentrēties, izdarot savu izvēli balsošanas brīdī.