Valsts kases apkopotie pašvaldību pārskati, kā arī uzņēmumu iesniegtie gada pārskati rāda, ka Rīgas pašvaldība ir ietekmīgāka par jebkuru Latvijas uzņēmumu un ar savām finansiālajām iespējām pārspēj pat enerģētikas nozares gigantu akciju sabiedrību Latvenergo.
Vērtējot Baltijas mērogā, Rīgas pašvaldības ieņēmumi 2023. gadā gan neizskatās tik iespaidīgi. Ja neņem vērā Baltijas valstu lielākos finanšu pakalpojumu uzņēmumus, tad aizpagājušajā gadā Lietuvas mazumtirdzniecības uzņēmums un aptieku tīklu pārvaldītājs Vilniaus Prekyba, enerģētikas uzņēmums Orlen Lietuva un enerģētikas uzņēmumu grupas mātesuzņēmums Ignitis Grupe pēc ieņēmumu apjoma ievērojami apsteidza Rīgas pašvaldības finanšu apjomu.
Nemonetārā vērtība
Pašvaldību ienākumi un izdevumi ir salīdzināmi ar uzņēmumu ienākumiem un izdevumiem, jo ikvienam uzņēmumam ir nemainīgās izmaksas, kas ir saistītas ar pamatdarbības nodrošināšanu, un tam ir līdzība ar pašvaldību izdevumiem, kas ir nepieciešami pašvaldību funkciju uzturēšanai.
Protams, salīdzināt pašvaldību ar uzņēmumu var tikai, vērtējot naudas tēriņu iespējas. Atšķirībā no uzņēmumiem pašvaldībām ir arī tā saucamā nemonetārā vērtība. Pašvaldības ne tikai iekasē ieņēmumus un veic izdevumus, bet var arī pieņemt lēmumus, kas ietekmē iedzīvotājus un uzņēmumus. Pašvaldībām ir pilnvaras veicināt vai kavēt lēmumu pieņemšanu un īstenošanu savā teritorijā. Pašvaldību vadība var atļaut vai aizliegt noteiktas ekonomiskas darbības atbilstošās pašvaldības teritorijā.
Salīdzināsim kopējos ieņēmumus pašvaldībās 2023. gadā ar Latvijas uzņēmumu apgrozījumu tajā pašā gadā. Pilns uzņēmumu Top 1000 ir pieejams pagājušajā gadā iznākušajā speciālajā izdevumā TOP500+ Latvijas lielākie uzņēmumi, ko veidojusi žurnāla Dienas Bizness redakcija.
Lai palielinātu, spiediet uz attēla!
Kā jau minēts raksta sākumā, pēc ieņēmumu kopējā apjoma Rīgas pašvaldība ir ietekmīgāka par jebkuru Latvijas uzņēmumu. Pārējās mūsu valsts pašvaldības pēc savām finansiālajām iespējām ievērojami atpaliek. Daugavpils varētu būt tikai 60. vietā starp Latvijas Top 1000 uzņēmumiem un finansiālajā aspektā ir aptuveni Rīgas piena kombināta līmenī.
Jānorāda arī, ka akciju sabiedrība Rīgas siltums pēc apgrozījuma pārspēj visas Latvijas pašvaldības, izņemot mūsu valsts galvaspilsētu.
Te jāpaskaidro, ka Rīgas domei ir ne tikai kontrole pār pašvaldības ieņēmumiem un izdevumiem, bet arī ir pār uzņēmējsabiedrībām, kas ir saistītas ar šo pašvaldību.
Tikai ne Varakļāni
Latvijas uzņēmumu Top pirmajā simtniekā varētu iekļūt vienpadsmit pašvaldības. Līdz ar jau minētajām Rīgas un Daugavpils pašvaldībām Latvijas simt lielāko uzņēmumu līmenī 2023. gadā būtu arī Liepāja, Jūrmala, Ogres novads, Jelgava, Valmieras novads, Mārupes novads, Ropažu novads, Jēkabpils novads un Tukuma novads. Tuvu Latvijas uzņēmumu Top pirmajam simtniekam būtu arī Cēsu novads un Bauskas novads.
Jāatzīmē, ka 2023. gadā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Rīgas domei piederošā uzņēmuma Rīgas namu pārvaldnieks apgrozījums bija apjomīgāks par ieņēmumiem lielākajā daļā Latvijas pašvaldību un pat pārspēja Ķekavas novada un Jelgavas novada ieņēmumu līmeni. Aizpagājušajā gadā Ventspils pašvaldība pēc ieņēmumu kopējā apjoma gan neiekļūtu starp Latvijas lielākajiem 150 uzņēmumiem. Ventspils pilsētas ieņēmumi minētajā gadā bija valsts akciju sabiedrības Latvijas autoceļu uzturētājs, kas ir uzņēmumu topa 150. vietā, apgrozījuma līmenī.
Starp divsimt Latvijas lielākajiem uzņēmumiem iekļūtu vēl arī Talsu novads, Siguldas novads, Dienvidkurzemes novads, Aizkraukles novads, Dobeles novads, Saldus novads, Ādažu novads un Madonas novads, kā arī Rēzeknes pilsēta. Salīdzinājumam: Daugavpils reģionālās slimnīcas apgrozījums 2023. gadā bija lielāks nekā Rēzeknes novada kopējie ieņēmumi.
Starp 1000 Latvijas lielākajiem uzņēmumiem iekļūtu visas mūsu valsts pašvaldības, izņemot Varakļānu novadu, kas, vērtējot pēc kopējiem ieņēmumiem 2023. gadā, atpaliktu no visiem minētajiem uzņēmumiem.