Šajā sezonā daudz vairāk un plašāk gan pie mums, gan starptautiski izskanējis Latvijas vārds šautriņu mešanā. Jūlija vidū Latvijas Darts Organizācija Rīgā noorganizēja Eiropas Kausu jauniešiem, kas ir līdz šim nozīmīgākais turnīrs šautriņu mešanā, kāds pie mums noticis. Ne tikai rīkošanas, bet arī rezultātu ziņā šis kauss bija īpašs, jo Marta Roga ar trešo vietu sarūpēja Latvijai pirmo godalgoto vietu šāda mēroga sacensībās.
Arī mūsu jaunā cerība Ralfs Laumanis šogad sasniedza nebijušus panākumus – gada vidū bija kļuvis par pasaules ranga līderi jauniešiem U18, bet gada beigās kvalificējās pasaules čempionātam, kur tiek tikai astoņi labākie pēc ranga, kļūstot par pirmo latvieti jauniešu konkurencē, kas ko tādu paveicis. Līdz ar šādu ļoti sekmīgu sezonu ar nebijušiem panākumiem un sasniegumiem 2024. gadā ar savu vērtējumu dalās Latvijas Darts organizācijas prezidents Žanis Buklovskis.
Kāda bijusi sezona kopumā?
Šī bijusi labākā sezona Latvijas šautriņu mešanas vēsturē visādās nozīmēs. To var attiecināt gan uz mūsu jauno sportistu panākumiem, gan arī nozīmīgu sacensību organizēšanā. Sezona iesākās ļoti labi, jo Latvijas čempionātā tika sasniegts jauns sacensību apmeklētības rekords, uz kuru bija ieradušies vairāk nekā 200 vietējie spēlētāji. Protams, pats galvenais sezonas notikums bija Eiropas kauss jauniešiem, kurš pirmo reizi vēsturē notika Latvijā. Nekas tāds iepriekš nav noticis nedz Latvijā, nedz Baltijā. Protams, tas bija liels izaicinājums, bet šo eksāmenu mēs nokārtojām uz teicami. Gan Pasaules Darts Federācija, gan dalībvalstis atzīmēja, ka šis ir bijis ja ne pats labākais Eiropas kauss vēsturē, tad noteikti viens no vislabāk noorganizētajiem. Un mēs varam būt patiesi lepni par to, ko kopā paveicām. Un protams ķirsītis uz šīs medus kūkas bija Martas Rogas izcīnīta bronza, kas ir pirmā šāda līmeņa medaļa Latvijai izlašu līmenī. Tāpat arī visu sezonu sekojām mūsu talantīgā jaunieša Ralfa Laumaņa startiem starptautiskā arēnā un visi klusībā cerējām, ka mums būs pirmais jauniešu vecuma spēlētājs pasaules čempionātā. Un tā arī notika. Lai gan pašā pasaules čempionātā starts nepadevās tik veiksmīgs, kā pašam gribējās, tad jebkurā gadījumā kvalificēšanās pasaules čempionātam starp vairāk nekā 400 reitinga spēlētājiem jau ir grandiozs sasniegums, un tas noteikti dos stimulu pašam Ralfam turpināt attīstīties, kā arī noteikti parādīs citiem jauniešiem, ka tas ir iespējams. Tāpat ir zīmīgi, ka nākuši klāt divi jauni klubi no Ādažiem un Dobeles. Šogad beidzot tika ieviesta līgu sistēma Latvijas Komandu čempionātā un cīņas sezonas izskaņā izvērtās ļoti spraigas. Kopumā sezona vērtējama ar treknu plusu, bet, protams, ir vēl daudz pie kā piestrādāt. Galvenā atziņa ir tāda, ka tad, kad tiek atmesti aizspriedumi un vienojamies kopējam mērķim, tad spējam sasniegt neiedomājamas lietas, par kurām iepriekš varētu likties, ka tas nav reāli. Vēlos pateikties klubiem un spēlētājiem, kuri ar savu aktīvu iesaisti ir palīdzējuši sasniegt to, ko esam sasnieguši, un ceru uz aizvien vairāk klubu iesaisti mūsu sporta veida attīstībā.
Kā aizritēja Eiropas jauniešu kauss jūlijā Rīgā?
Patiesībā viss sākās vēl 2022. gadā, kad pirmo reizi ar pilnu jauniešu (zēnu) komandu devāmies uz Eiropas kausu jauniešiem Ungārijā. Es devos kā komandas menedžeris un paralēli šiem pienākumiem pavadīju neskaitāmas stundas ar citu valstu pārstāvjiem, cenšoties noskaidrot, ko un kā dara šīs valstis. Tad arī sarunu laikā ieminējos, ka mums potenciāli būtu interese par Eiropas kausa organizēšanu. Atgriežoties mājās, par šo daudz runājām, bet bija tik daudz nezināmo, kas nepieciešams, kādas izmaksas, kā tas viss notiek. Tad jau 2023. gadā devāmies uz Eiropas kausu Austrijā, bet jau ar citām domām un jautājumiem un šis brauciens patiesībā bija diezgan izšķirošs lēmuma pieņemšanā. Te man būtu lielā mērā jāpasakās Austrijas un Nīderlandes federāciju vadītājiem, kuri pozitīvā veidā mūs paspieda nopietni šo jautājumu apsvērt. Tāpat ļoti nozīmīga loma bija LDO valdei, jo, lai gan neviens neko par šo nezinājām, tad bija jūtams atbalsts un, atgriežoties mājās, varējām ķerties klāt pie kalkulēšanas. Tāpat viens no neteicošiem faktoriem bija klubu aptauja par gatavību iesaistīties sacensību tiesāšanā kā brīvprātīgajiem, jo tas parasti ir viens no smagākajiem jautājumiem. Tā kā aptauja deva pozitīvu iznākumu un arī iepriekšējie aprēķini rādīja, ka visam vajadzētu sanākt, tad tika pieņemts lēmums pretendēt uz tiesībām organizēt Eiropas kausu jauniešiem Latvijā. Un jau 2023. gada rudenī savu kandidatūru prezentējām WDF kopsapulcē, kurā saņēmām vienbalsīgu atbalstu mūsu kandidatūrai. Tālāk atlika tikai gatavoties. Uzreiz bija skaidrs, ka tas būs liels izaicinājums, jo pieteicās rekordliels dalībnieku skaits, ar ko sākotnēji īsti nebijām rēķinājušies. Viennozīmīgi pareizs lēmums bija piesaistīt profesionāļus savās jomās - transporta kompāniju transfēru nodrošināšanai, profesionāla skatuve un apskaņošana atklāšanas ceremonijai, TV4 piesaiste sacensību translēšanas nodrošināšanai. Bellevue Park Hotel Riga viesnīca nodrošināja delegāciju izmitināšanu un ēdināšanu, kā arī sacensību zāles. Kad visi iesaistītie iegulda savu sirdi un dvēseli, tad rezultāts var būt tikai un vienīgi izcils. Un tieši tā es vērtētu šīs sacensības. Joprojām dodoties uz dažādām sacensībām ārpus Latvijas un sastopot spēlētājus, kuri piedalījās šajā jauniešu Eiropas Kausā, saņemu pozitīvas atsauksmes, un var redzēt, ka jauno sportistu acīs esam iedeguši jaunu uguntiņu. Milzīgs paldies no visas sirds katram, kurš iesaistījās šī pasākuma tapšanā un veiksmīgā norisē. Kopā varam! Un tas ļauj sākt sapņot par nākamiem izaicinājumiem.
Noteikti jāizceļ arī mūsu spēlētāju starti, jo no sešiem mūsu sportistiem tikai diviem bija izlašu pieredze, bet meiteņu izlase tika izveidota pirmo reizi. Tā kā jauniešu izlašu sacensību apritē esam vēl jauni, tad katras sacensības liek domāt, ko un kā varam darīt labāk, lai kļūtu labāki, bet galvenais, protams, ir, lai jaunieši izbauda šo pieredzi, jo tā ir mūsu nākotne pieaugušo konkurencē. Tāpat šie sasniegumi kalpoja arī par grūdienu pamainīt nākamās 2025. gada sezonas jauniešu sacensības, lai varam piesaistīt aizvien vairāk spēlētāju un to starpā atrast labākos, kuri varētu pārstāvēt Latviju.
Kā vērtē Latvijas reitinga turnīru norisi sezonas garumā?
2024. gadā tika aizvadīti 11 Latvijas reitinga sacensību posmi, no kuriem divi bija arī pasaules reitinga sacensību posmi. Kopumā ir ievērojami pieaudzis licencēto spēlētāju skaits. Ja 2023. gadā bija 275 kungi, 48 dāmas, 21 jaunietis un 13 juniori, tad 2024. gadā bija 350 kungi, 65 dāmas, bet jauniešu turnīros tika atsevišķi. 2024. gadā bija 11 licencētas meitenes, 22 jaunieši (U-18) un 11 juniori (U-15). Īpašs prieks par to, ka katru gadu pieaug dalībnieku skaits, kā arī izplešas šautru ģeogrāfija visā Latvijas teritorijā, lai gan joprojām ir daudz vietu, kur nav klubu. Svarīgākais notikums, protams, ir Latvijas čempionāts, kurš šogad pulcēja rekordlielu vietējo spēlētāju skaitu. Tajā piedalījās 184 kungi, 33 dāmas, 5 jaunietes (U18) 15 jaunieši (U18) un 9 juniori (U15). Tāpat šogad tika atjaunots Rīgas čempionāts, kurš iepriekšējo reizi tika aizvadīts 2015. gadā kā Rīgas atklātais čempionāts.
Vairākus gadus Latvijas šautriņu mešanas sacensību vizītkarte starptautiskajā arēnā bijušas “Latvia Open” sacensības?
Šogad jau 17. reizi pēc kārtas tika aizvadītas pasaules reitinga sacensības Latvia & Riga Open 2024. Šīs sacensības kā pasaules reitinga turnīrs tiek aizvadītas kopš 2006. gada (nenotika 2020. un 2021. gadā dēļ Covid ierobežojumiem). Šo gadu laikā šīs sacensības ir izaugušas ne tikai par lielākajām un nozīmīgākajām sacensībām Latvijā, bet visā Baltijā un ir arī vienas no lielākajām/prestižākajām Baltijas un Skandināvijas reģionā. Ja 2023. gadā sacensībām bija rekordliels dalībnieku skaits – virs 300 dalībniekiem, tad šogad bija neliels kritums, bet tas ir skaidrojams ar visai saspringto sacensību grafiku. Tāpat šīm sacensībām ir iespaidīgs balvu fonds – virs 13 000 EUR. Šogad kungu konkurencē čempionu titulus izcīnīja lietuviešu labākais spēlētājs Darius Labanauskas (Latvian Open) un soms Jonas Masalins (Riga Open), savukārt dāmu konkurencē dubultuzvara nīderlandietei Ancai Zijlstrai. No Latvijas spēlētājiem Latvia Open čempiona titulus pēdējo reizi izcīnīja Ieva Brikmane-Buklovska 2009. gadā un 2016. gadā Madars Razma, bet Riga Open sacensības 2012. gadā Elīna Putniņa un 2013. gadā Madars Razma.
Marta Roga kļuva par pirmo latviešu medaļnieci Eiropas kausā jauniešiem?
Šī ir fantastika, par ko tikai retais varēja sapņot pirms šī Eiropas kausa. Īpaši jāņem vērā, ka Marta tikai otro gadu nodarbojas ar šautriņu mešanu, un šī bija pirmā reize, kad izveidojām meiteņu izlasi. No vienas puses, protams, nav nekāda spiediena, jo pirmajā reizē no tevis, iespējams, neviens neko negaida, bet tajā pašā laikā, no otras puses, tu pirmo reizi pārstāvi Latviju, un tas notiek mājās. Te gan lauvas tiesa panākumu jādod Martas tētim Reno, kurš ved Martu uz sacensībām gan Latvijā, gan ārpus tās. Dalās ar pieredzi, pamāca un ļoti, ļoti atbalsta. Tāpat šogad izlasēm netika uzstādīti mērķi, bet galvenais bija, lai dodas un katrā spēlē cīnās līdz pēdējam, un šoreiz par to tikām atalgoti. Protams, tagad skaidrs, ka šo atkārtot būs daudz sarežģītāk, bet, kā redzam, tad viss ir iespējams, un mums šādi piemēri ir nepieciešami. Noteikti ir milzīgs prieks par Martas sasniegumu, un viņa viennozīmīgi to ir pelnījusi ar ieguldīto darbu un attieksmi.
Ralfs Laumanis sezonā guva panākumus, reitinga līderis un kā pirmais latvietis kvalificējās pasaules čempionātam jauniešiem
Ralfam šī sezona ir bijusi gan ļoti veiksmīga, gan ļoti smaga visādā ziņā. Sezona iesākās ar labām un lielām uzvarām, bet tad sekoja formas kritums, un uzvaras nāca grūti. Iespējams, papildus psiholoģiskais slogs bija tas, ka šogad Ralfs arī parakstīja līgumu ar vienu no inventāra ražotājiem, un tas, protams, uzliek psiholoģisko slogu, jo var šķist, ka nu visi sagaida tikai pirmās vietas. Diemžēl šāds spiediens bija vairāk no Ralfa apkārtējā loka, un tas noteikti traucē gan objektīvi izvērtēt uzvaras un zaudējumus, gan arī parādīt savu labāko sniegumu. Taču svarīgākais ir tas, ka viņš ar šo visu vairāk vai mazāk tika galā un sezonas izskaņā spēja pats sev nodrošināt vietu pasaules čempionātā, nevis paļauties tikai uz veiksmi. Protams, galvenā pateicība ir Ralfa vecākiem, kuri maksimāli viņu atbalsta un palīdz viņa mērķu realizācijā. Taču vēlos arī atkārtoti pateikt lielu paldies visiem Latvijas klubiem, kuri palīdzēja Ralfam šogad aizbraukt uz sezonas pēdējām sacensībām Ungārijā, lai Ralfs varētu pats pacīnīties par savu vietu pasaules čempionātā. Pieredze, ko Ralfs šogad ir ieguvis, ir milzīga un noteikti dos motivāciju jaunajai sezonai, kura Ralfam būs pēdējā kā jauniešu spēlētājam. Novēlu viņam atkārtoti kvalificēties pasaules čempionātam un kas zina, kas var sanākt nākamgad…
Kādi ir iespaidi par pasaules čempionātu jauniešiem Anglijā?
Iepriekš esmu bijis visāda līmeņa sacensībās, jo daudz braukāju apkārt, kad pats biju aktīvs šautriņu metējs, bet Leiksaidā uz pasaules čempionātu līdz šim nebiju bijis. Piedāvāju, ka varētu doties kopā ar Ralfu un viņa tēvu uz pasaules čempionātu, jo vajadzēja gan izvēdināt galvu pēc saspringtās sezonas, gan beidzot klātienē izbaudīt pasaules čempionāta gaisotni, kā arī, protams, atbalstīt Ralfu. Protams, līdz šim iegūtā pieredze izlašu menedžera statusā palīdzēja visu ātri sakārtot un saorganizēt, lai Ralfam nav jāuztraucas par to, kur un kā nokļūsim.
Braucot uz pasaules čempionātu, protams, bija zināmas gaidas un ticība, ka Ralfs varētu arī beigās pacelt galveno trofeju virs galvas, jo visi 8 spēlētāji ir ļoti līdzīgi un visu noteiks mazās nianses, un kurš tajā brīdī būs psiholoģiski spēcīgāks vai gatavāks. Tai pat laikā redzot izlozi, zināju, ka mums ir izkritusi visniknākā loze, bet kā saka, lai vinnētu, ir jāuzvar visus. Šoreiz jaunais beļģis izrādījās labāks, bet īpašs priekš, ka Ralfs nevienu mirkli nepadevās un cīnījās līdz galam un tā ir galvenā īpašība, ko cenšamies mūsu jaunajiem spēlētājiem iemācīt no paša sākuma.
Par pašu pasaules čempionātu varu pateikt, ka tas, ko redzam TV ekrānos un kas ir uz vietas, tad tās ir dažādas lietas. Biju patīkami pārsteigts, ar kādu cieņu pret spēlētājiem izturas skatītāji uz vietas. Lai gan zāle pie iemesta maksimuma "180" “uzsprāgst”, tad tiklīdz otrs spēlētājs ir nostājies uz metiena līnijas, skatītāji norimst, lai ļautu spēlētājiem koncentrēties savai spēlei. Protams, ir atšķirība vai tev zālē ir 10 cilvēki un tu dzirdi katru atsevišķi, vai tev ir pusotrs tūkstotis, un tā ir viendabīga fona skaņa, kas nekādi netraucē spēlētājiem. Te gan jāsaka, ka šo nekādi nevar salīdzināt ar PDC, kur tas jau sen ir palaists pašplūsmā un dažādi izbļāvieni zem rokas un ūjināšana ir parasta parādība, ko diemžēl daudzi skatītāji nu jau uzskata par neatņemamu šī sporta veida sastāvdaļu. Noteikti ieteiktu katram spēlētājam vai skatītājam vismaz reizi aizbraukt un izbaudīt šo gaisotni klātienē. Un ļoti ceru, ka nākošgad atkal būs iemesls tur atgriezties.
Noslēgumā vēlos pateikties visiem klubiem un spēlētājiem, kuri atbalsta un iesaistās šautriņu mešanas sporta attīstība, par viņu ieguldījumu, un novēlu spēkus un izturību jaunajā sezonā. Tāpat gribu novēlēt šautriņu metējiem kļūt vienotākiem un atbalstošākiem, iestāties par godīgu spēli un būt neiecietīgiem pret noteikumu pārkāpumiem. Tikai tā mēs šo sporta veidu padarīsim tīru, respektablu un cienījamu.
Aicinu ikvienu vismaz pamēģināt šautriņu mešanu - atrodiet tuvāko klubu vai vietu, kur var uzmētāt un dodieties izmēģināt spēkus. Šautras var būt gan nopietns sporta veids, gan arī teicams izklaides un atpūtas veids labā kompānijā. Katrs izvēlas to, kas tam ir tuvāks. Priecīgu visiem svētku laiku un Laimīgu Jauno gadu!