Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +1 °C
Daļēji saulains
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars

"Interneta pāri" nelaimīgāki laulībā

Iepazīšanās lietotnēs viens otru atradušie cilvēki joprojām saskaras ar sabiedrības aizspriedumiem, un tas atstāj negatīvu iespaidu uz attiecībām.

Iepazīšanās platformas nogājušas garu evolūcijas ceļu – no neslēptām nievām, ka šādās vietnēs iepazīstas tikai dīvaiņi un bezcerīgie, līdz vispārējai pazīstamībai un miljoniem aktīvu lietotāju. Dažādu aptauju dati rāda, ka šodien jau aptuveni trešdaļa no visām Rietumu pasaulē noslēgtajām laulībām sākusies kā iepazīšanās globālajā tīmeklī. Tomēr vēl kāds pētījums atvēsinājis tos, kuri cer šādā veidā atrast dzīves laimi. Proti, Arizonas štata universitātes psihologi noskaidrojuši, ka tie amerikāņu pāri, kuri iepazinušies Tinder, Bumble, Singles with Food Allergies un citās iepazīšanās lietotnēs, laulībā ir nelaimīgāki par tiem, kuri izvēlējušies tradicionālo ceļu, veidojot attiecības ar jau iepazītu draugu, skolasbiedru, kolēģi vai kādā ballītē satiktu simpātiju.

Par moderno iepazīšanās vietņu ciltstēvu tiek uzskatīts 1995. gadā izveidotais Match.com. Kopš tā laika tīmekli ir pārņēmušas tūkstošiem iepazīšanās lietotņu, un tās lieto simtiem miljonu cilvēku. Piemēram, ASV 21,9% no visiem pieaugušajiem ir reģistrējušies kādā iepazīšanās vietnē.

VĪLUŠIES PARTNERĪ

Arizonas štata universitātes pētniekus ieinteresēja, kā jaunā iepazīšanās forma atsaucas uz pāra attiecībām ilgtermiņā. Tādēļ viņi iesaistīja pētījumā 923 precētus dalībniekus, kuri tika aptaujāti par apmierinātību ar laulību un attiecību stabilitāti.

Gandrīz puse jeb 49,3% dalībnieku bija satikuši savu partneri tiešsaistē, izmantojot tādas iepazīšanās lietotnes kā Grindr, Tinder vai Bumble. Pārējie 50,7% bija sastapušies reālajā pasaulē: darbā, mācību iestādē, bārā vai klubā.

Jau pirmā aptaujas kārta atnesa interesantus rezultātus. Izrādījās, ka internetā biežāk attiecības izveido gados jauni cilvēki ar nelielu attiecību pieredzi, nevis izmisuši pusmūža vecuma vientuļnieki. Jaunības maksimālisma dēļ šie cilvēki ir prasīgāki un no partnera sagaida vairāk.

Darba otrajā daļā tika noskaidrots, ka "interneta pāri" laulībā jūtas nelaimīgāki un nestabilāki. Proti, viņiem šķiet, ka partneris īsti neatbilst prasībām. Arī jautājums par laulības šķiršanu ģimenē izskanējis gana bieži.

AIZSPRIEDUMI NEIZGAIST

Lai gan neapmierinātības cēloņi netika padziļināti pētīti, zinātnieki izsaka pieņēmumus, kādēļ tā notiek.

"Mūsu pētījumi atklāj, ka internetā iepazinušos cilvēku attiecības sabiedrībā tiek stigmatizētas un tas rada lieku stresu pašiem pāriem. Viņi saskaras ar augstāku sabiedrības marginalizācijas līmeni, jo, visticamāk, ir dažādu tautību pārstāvji, viendzimuma pāri vai arī izjūt apkārtējo cilvēku nosodījumu par dzīvesbiedra izvēlēšanos tiešsaistē," ziņojumā raksta darba vadošā autore Līzela Šarabi. Viņa gan piebilst, ka tieši šīs stigmas apzināšanās var palīdzēt uzlabot izredzes uz laimīgu laulību.

"Apzinoties šos šķēršļus, tiešsaistes pāriem var būt garāka, stabila un laimīga nākotne kopā," piebilst pētniece.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

Žurnāla "SestDiena" publikācijas

Vairāk Žurnāla "SestDiena" publikācijas


Aktuāli


Šonedēļ SestDienā

Vairāk Šonedēļ SestDienā


SestDienas salons

Vairāk SestDienas salons


Pasaule

Vairāk Pasaule


Politika

Vairāk Politika


Tēma

Vairāk Tēma


Pieredze

Vairāk Pieredze


In memoriam

Vairāk In memoriam


Tuvplānā

Vairāk Tuvplānā


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


Latvijai vajag

Vairāk Latvijai vajag


SestDienas receptes

Vairāk SestDienas receptes


Dienasgrāmata

Vairāk Dienasgrāmata