Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Grieķi kreisajos radikāļos saskata valsts glābējus

Eiropiešu acu priekšā šajās dienās Grieķijā tiek rakstīts kārtējais politiskais eposs, kura beigas ir atkarīgas no svētdien paredzētajām parlamenta ārkārtas vēlēšanām. Tajās uzvaru prognozē galēji kreisajam spēkam Syriza, kura līderis Aleksis Ciprs vēlas pārskatīt Grieķijas finanšu palīdzības programmas stingros nosacījumus, kurus izvirzījuši starptautiskie aizdevēji. Grieķijā un Eiropas Savienībā (ES) izskan brīdinājumi, ka Atēnu atteikšanās pildīt saistības var novest pie Grieķijas izstāšanās no eirozonas un pat no ES.

Grieķi grib pārmaiņas

Pašreizējam Grieķijas premjeram Antonim Samaram no konservatīvās partijas Jaunā demokrātija priekšlaicīgas likumdevēja vēlēšanas nācās izsludināt decembra beigās, kad parlamentāriešiem ar trim piegājieniem neizdevās ievēlēt jauno valsts prezidentu, kurš pilda galvenokārt ceremoniālus pienākumus.

2012. gada jūnijā pie varas nākusī valdība A. Samara vadībā, kurā iekļāvās arī sociāldemokrātiskā partija PASOK, bija spiesta turpināt nepopulāro taupības politiku un ieviest sāpīgas reformas, kas no Grieķijas tika pieprasītas, kad valsts 2010. gadā no ES, Starptautiskā Valūtas fonda un Eiropas Centrālās bankas saņēma 110 miljardu eiro vērto palīdzības paketi (2012. gadā apstiprināja otro palīdzības paketi 130 miljardu eiro apmērā).

Aizdevuma programmas nosacījumi paredzēja radikāli samazināt Grieķijas budžeta izdevumus, tostarp atlaižot no darba tūkstošiem sabiedriskajā sektorā strādājošo. Krīzes dēļ arī privātie uzņēmumi bijuši spiesti samazināt štatu. Rezultātā valstī dramatiski pieaudzis bezdarbs, kas pērnā gada trešajā ceturksnī sasniedza 25,5%. Valsts un privātajā sektorā pēdējos gados ir samazināts atalgojums, tajā pašā laikā ir pieauguši nodokļi. "Vēlētāji uzskata, ka augsti nodokļi un bezdarbs ir lielākā problēma," socioloģe Marija Karakliumi sacīja izdevumam Bloomberg Businessweek.

Vairākums grieķu ir neapmierināti ar Samara valdības darbu un vēlas pārmaiņas. Vislabāko alternatīvu pie varas esošajām partijām viņi saskata kreiso radikāļu partijā Syriza un tās līderī Ciprā. Četrdesmit gadu vecais politiķis priekšvēlēšanu kampaņā uzsver, ka grieķiem ir tiesības pašiem izvēlēties savu nākotni. Viņš ar aizdevējiem vēlas runāt par grozījumiem glābšanas programmas noteikumos un Grieķijas parādu norakstīšanu.

Pašreizējās valdības vadītājs Samars baida, ka Cipra solītā politika novedīs pie nopietnām nesaskaņām ar starptautiskajiem aizdevējiem un citām eirozonas dalībvalstīm, bet tālāk varot sekot Grieķijas izstāšanās no eirozonas. Ciprs gan mierina, ka panikai nav pamata. "Mūsu mērķis nav iesaistīties konfrontācijā ar partneriem. Mūsu nolūks ir stabilizēt valsti un izbeigt asiņu nolaišanu Grieķijas nodokļu maksātājiem," viņš rakstīja viedokļa rakstā, kas bija publicēts vācu laikrakstā Handelsblatt. "Mēs eirozonas ietvaros vēlamies jaunu vienošanos, kas ļautu elpot grieķu tautai."

Merkele nesatraucas

Vācijas kanclere Angela Merkele noraidījusi iespēju, ka Grieķijai varētu nākties izstāties no ES vienotās valūtas savienības, bet arī skaidri pateikusi, ka sagaida no Atēnām starptautiskā aizdevuma noteikumu izpildi. Arī Eiroparlamenta deputāts no Vācijas Elmārs Broks paziņojis, ka pat daļējas parādu norakstīšanas gadījumā Grieķijai būs jāturpina taupības pasākumi un jāveic ilgstoši atliktās reformas.

Pagājušajā nedēļā izdevums The Wall Street Journal rakstīja, ka daži starptautisko aizdevēju pārstāvji pauduši bažas, vai Grieķijai pēc palīdzības programmas noslēguma šogad pietiks ar tai paredzēto "piesardzības kredītlīniju". Viņi izteikušies, ka maksātspējas nodrošināšanai Grieķijai var būt nepieciešams vēl viens aizdevums.

Neraugoties uz valdošo politiķu brīdinājumiem, pirms-vēlēšanu aptaujas liecina, ka svētdienas balsojumā uzvarēs Syriza. Par galēji kreiso spēku gatavi balsot 31,2% vēlētāju, bet A. Samara vadīto Jauno demokrātiju gatavi atbalstīt 27%, vēsta laikraksts Ekathimerini. Grieķijas vēlēšanu likums paredz, ka vēlēšanās uzvarējušai partijai pienākas papildu 50 mandātu 300 deputātu vietu lielajā parlamentā, lai nodrošinātu valdības stabilitāti. Tomēr maz ticams, ka Syriza pat ar papildu mandātiem spēs nodrošināt absolūto vairākumu, tāpēc partijai būs jāmeklē koalīcijas partneri. Par to, visticamāk, varētu kļūt Komunistiskā partija, kurai paredz 5,5% balsu. 

Mountain View

sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits