Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +2 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

EZA AstraZeneca vakcīnu atzīst par drošu; Latvija vakcināciju atsāks piektdien

Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) ceturtdien AstraZeneca vakcīnu pret Covid-19 atzinusi par drošu. Latvijā vakcinācija ar AstraZeneca vakcīnu tiks atsākta rīt, 19.martā, žurnālistiem pavēstīja veselības ministrs Daniels Pavļuts (AP).

Jau šodien Latvijā vakcinācijas punktiem tiks nodota attiecīgā informācija, savukārt rīt tiks dota atļauja atsākt vakcinēšanu ar AstraZeneca.

Ministrs skaidroja, ka patlaban visām ģimenes ārstu praksēm un citām ārstniecības iestādēm operatīvi tiek nosūtīta informācija par atļauju atsākt AstraZeneca izmantošanu. Savukārt rīt, tiklīdz AstraZeneca riska mazināšanas vadlīnijas būs apstiprinātas Eiropas Zāļu aģentūrā (EZA), tās nekavējoties tiks nosūtītas vakcinētājiem caur esošajiem komunikācijas kanāliem.

"Mēs varam operatīvi sazināties ar ārstiem, un es domāju, ka visi ģimenes ārsti un citas ārstniecības personas ļoti gaida šo ziņu, (..) ir rindas vakcinācijas kabinetos, līdz ar ko es domāju, ka viss būs labi, un vakcinācija rīt pēcpusdienā varēs atsākties," sacīja ministrs.

Kā pēc EZA drošuma komitejas sēdes preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Emera Kuka, "komiteja ir nonākusi pie skaidra zinātniski slēdziena - šī ir droša un efektīva vakcīna. Ieguvumi no tās, aizsargājot cilvēkus no Covid-19 un ar to saistītajiem nāves un hospitalizācijas riskiem, atsver iespējamos riskus".

"Komiteja arī ir secinājusi, ka vakcīna nav saistīta ar trombembolijas gadījumu vai asins recekļu riska pieaugumu," sacīja Kuka. 

Tomēr aģentūra nevar pilnībā noraidīt saikni starp retiem trombembolijas gadījumiem un vakcīnu un tāpēc sākusi papildu izpēti, lai izprastu jautājumu, norādīja Kuka.

"Izmeklēšanas un pārskata laikā mēs sākām redzēt mazu skaitu gadījumu ar retiem un neparastiem, taču ļoti nopietniem recēšanas traucējumiem un tas tad izraisīja daudz koncentrētāku pārskatu," sacīja Kuka. "Balstoties uz pieejamo informāciju un pēc padziļinātas laboratoriju rezultātu, klīnisko ziņojumu, autopsiju ziņojumu un tālākas informācijas analīzes mēs joprojām nevaram pilnībā izslēgt saikni starp šiem gadījumiem un vakcīnu."

Eksperti īpašu uzmanību pievērš cerebrālo vēnu trombozes gadījumiem.

Kā teikts atsevišķā EZA paziņojumā, Eiropas ekonomiskās zonas (EEZ) valstīs (Eiropas Savienība, Norvēģija, Islande un Lihtenšteina) un Lielbritānijā starp 20 miljoniem vakcinēto cilvēku bijuši 496 trombembolijas gadījumi. EEZ kopumā bijis 191 gadījums.

Salīdzinot šo skaitli ar gadījumu skaitu iedzīvotāju vidū vispār, EZA secinājusi, ka vispārējais trombembolijas risks nav palielinājies.

EZA atrada tikai 25 retus gadījumus, kas bija saistīti ar zemu trombocītu līmeni. Gandrīz visi šie retie gadījumi bija saistīti ar sievietēm vecumā līdz 55 gadiem.

Vienlaikus nav "liecību par problēmām" ar konkrētiem vakcīnu sūtījumiem, kas bija viens no pārskata pirmajiem jautājumiem, pavēstīja EZA. Nav arī nekādas saiknes ar kādu konkrētu vakcīnas ražotni.

Eksperti iesaka informēt ārstus un vakcīnu saņēmējus par iespējamajiem riskiem.

EZA iesaka vakcīnas brošūrās pievienot aprakstu par šiem trombembolijas gadījumiem, lai veselības aprūpes dienestu darbinieki un pacienti zinātu par šiem retajiem asins recekļu gadījumiem.

Kā norādīja Kuka, AstraZeneca  vakcīna "klīniskajos izmēģinājumos un koronavīrusa slimības novēršanā ir demonstrējusi vismaz 60% efektivitāti. Un patiesībā reālās pasaules liecības rāda, ka efektivitāte varētu būt pat vēl augstāka". 

"Ja tā būtu es, es vakcinētos rīt," viņa piebilda.

Līdz šim virkne Eiropas Savienības valstu ir uz laiku apturējušas šīs vakcīnas lietošanu līdz brīdim, kamēr EZA sniedz savu slēdzienu.

Arī Latvija papildu piesardzības nolūkā pēc Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), Imunizācijas valsts padomes (IVP), Zāļu valsts aģentūras un Veselības inspekcija (VI) rekomendācijas pirmdien uz laiku apturēja vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu.

Kā aģentūru LETA informēja ZVA, lēmums pieņemts, balstoties uz ziņojumiem no atsevišķām Eiropas Savienības valstīm par trombembolijas un līdzīgiem gadījumiem, kas novēroti dažādos laika posmos pēc vakcīnas saņemšanas.

Vienlaikus SPKC, IVP, ZVA un VI uzsver, ka līdz šim nav datu par cēloņsaistību starp vakcināciju un nopietniem veselības traucējumiem. Lēmums uz laiku līdz divām nedēļām apturēt vakcināciju ar AstraZeneca vakcīnu pieņemts tikai papildu piesardzības nolūkā līdz brīdim, kad tiks saņemta informācija par cēloņsaistības izvērtēšanu par līdz šim ziņotajiem gadījumiem.

ZVA arī akcentēja, ka veselības sarežģījumi, tostarp trombembolijas gadījumi, var tikt novēroti iedzīvotāju vidū dažādu iemeslu dēļ, neatkarīgi no zaļu lietošanas vai vakcinācijas, jo to iemesli var būt dažādi.

Līdz šim Latvijā nav apstiprināts neviens ziņojums, kurā norādītie veselības traucējumi līdzinātos citās Eiropas Savienības valstīs ziņotajiem saistībā trombembolijas signālu, kura izskatīšanu patlaban veic EZA drošuma komiteja. Informācija par ZVA saņemtiem Covid-19 vakcīnu blakusparādību ziņojumiem tiek regulāri publicēta ZVA tīmekļvietnē.

Tikmēr otrdien EZA nāca klajā ar paziņojumu, ka aģentūra ir stingri pārliecināta par ieguvumiem no AstraZeneca vakcīnas. "Mēs joprojām esam stingri pārliecināti, ka ieguvumi no AstraZeneca vakcīnas, novēršot Covid-19 un ar to saistīto hospitalizācijas un nāves risku, atsver šo blakņu risku," preses konferencē pavēstīja EZA vadītāja Emera Kuka. Arī Pasaules Veselības organizācija rekomendē turpināt izmantot AstraZeneca vakcīnu.

papildināts virsraksts un 3.-4.rindkopa

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits