Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +1 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 9. janvāris
Aksels, Alta, Kaspars
Modi par raķetes izmēģinājumu paziņoja uzrunā TV

NASA nav sajūsmā par Indijas veikto satelīta notriekšanu

ASV kosmosa izpētes aģentūras NASA vadība pārmetusi Indijai bezatbildīgu rīcību pēc tam, kad Indija raķetes izmēģinājuma laikā notrieca Zemes orbītā riņķojošu satelītu. Proti, NASA norāda, ka rezultātā radušās atlūzas palielinājušas apdraudējumu Starptautiskajai kosmosa stacijai (SKS). Indija pārmetumus noraida un uzsver, ka atlūzas un SKS ap Zemi riņķo dažādu augstumu orbītās, tāpēc sadursmes riska neesot.

NASA šefs Džims Braidenstīns norādīja, ka pēc Indijas veiktās satelīta uzspridzināšanas risks, ka SKS varētu sadurties ar atlūzām, 10 dienu laikā pieaudzis par 44%. Tomēr viņš uzreiz piebilda: "SKS pagaidām ir drošībā. Ja mums būs nepieciešams veikt manevrus (lai izvairītos no iespējamās sadursmes - red.), tad tā arī darīsim."

Izmēģinājumu, ar kuru Indija ļoti lepojas un par kuru premjers Narēndra Modi norādīja - Indija nu kļuvusi par kosmosa lielvaru -, NASA nodēvēja par "briesmīgu rīcību".

"Tā ir briesmīga, briesmīga rīcība - radīt atlūzu mākoni, kas savas orbītas apogejā (no Zemes tālākajā eliptiskas orbītas punktā) ir augstāk par SKS. Šāda rīcība nav savietojama ar kosmosa izpētes nākotni," kritiku paudis NASA šefs. 

NASA pēc Indijas veiktā izmēģinājuma identificējusi 400 jaunas atlūzu vienības orbītā aptuveni 300 kilometru augstumā virs Zemes virsmas. Aptuveni 60 atlūzu vienību izmērs ir lielāks par 10 centimetriem. Ja šāds Zemes orbītā milzu ātrumā riņķojošs objekts sadurtos ar SKS, postījumi būtu milzīgi. SKS ap Zemi riņķo 408 kilometru augstumā.

Tieši šo argumentu kritikas noraidīšanā izmanto Indija, uzsverot, ka apzināti satelīta uzspridzināšanu veica zemākā orbītā, lai atlūzas neapdraudētu SKS un citus satelītus, turklāt atlūzas īsā laikā nonāks Zemes atmosfērā, kur berzes rezultātā sadegs. NASA vadītājs atzina, ka atlūzas tik tiešām ir gana zemā orbītā, lai tas ar laiku notiktu.

Līdzīgus raķešu izmēģinājumus, notriecot satelītus, veikušas vēl vairākas valstis, tostarp 2007. gadā to izdarīja Ķīna. Pēc šī incidenta daļa atlūzu tomēr palikušas riņķojam orbītā. ASV militārie satelīti šobrīd izseko aptuveni 10 000 atlūzu orbītā ap Zemi. Teju trešdaļa no tiem esot tur palikusi pēc Ķīnas veiktā izmēģinājuma.

Top komentāri

Haha
H
Indieši māk kakāt uz ielām.
pepe
p
NASA nav sajūsmā par mērkaķu veikto satelīta notriekšanu
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits