Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Laikraksts: DĀR nepiešķīra vīzu dalailamam, jo nevēlējās sabojāt attiecības ar Ķīnu

Dienvidāfrikas Republika atteicās piešķirt vīzu dalailamam, jo bažījās, ka Tibetas budistu garīgā līdera ierašanās būtiski kaitēs Dienvidāfrikas tirdzniecības attiecībām ar Ķīnu, svētdien ziņo Dienvidāfrikas nedēļas laikraksts City Press.

"Ķīnas Tautas Republika ir Dienvidāfrikas lielākais tirdzniecības partneris un [ekonomiskie sakari ar Ķīnu] bija viens no svarīgākajiem faktoriem, lai izvairītos no pēdējās recesijas," sacīts Dienvidāfrikas Ārlietu ministrijas slepenā dokumentā, kas nonācis laikraksta rīcībā.

Dokumentā teikts, ka Dienvidāfrikas "stratēģiskās attiecības" ar Ķīnu ir atkarīgas no tā, ka Pretorija bez nosacījumiem atbalsta vienotās Ķīnas politiku, kas nepieļauj Tibetas neatkarību, vēsta City Press.

Dalailama šonedēļ atcēla vizīti Dienvidāfrikas Republikā, jo nesaņēma šīs valsts vīzu. Dalailama bija ielūgts uz Nobela Miera prēmijas laureāta bijušā Keiptaunas arhibīskapa Desmonda Tutu 80.dzimšanas dienas svinībām piektdien.

Dalailamas izplatītajā paziņojumā teikts, ka viņš "ir pārliecināts, ka kaut kāda iemesla vai iemeslu dēļ Dienvidāfrikas valdībai ir neērtības" izsniegt viņam vīzu, tāpēc viņš vizīti atceļ.

Dienvidāfrikas Ārlietu ministrija noliedza apsūdzības, ka pakļaujas Ķīnas spiedienam. Vienlaikus Dienvidāfrika jau 2009. gadā atteica dalailamam vīzu, atzīstot, ka nevēlas saniknot Ķīnu.

14. dalailama Tenzins Gjaco, kuram jūlijā apritēja 76 gadi, martā paziņoja, ka atkāpjas no tibetiešu trimdas kustības politiskā vadītāja amata un nodos savas politiskās pilnvaras jaunajam premjerministram, tomēr saglabās nozīmīgāko garīgā līdera amatu.

Indijas ziemeļu pilsētā Dharamsalā, kur atrodas Tibetas trimdas valdības rezidence, 8.augustā stājās amatā jaunais šīs valdības premjerministrs Lobsangs Sangajs.

1959. gadā pēc neveiksmīgas sacelšanās pret Ķīnas komunistu režīmu dalailama bija spiests bēgt no Tibetas. Pēc bēgšanas viņš Dharamsalas pilsētā Indijā izveidoja Tibetas valdību trimdā. Dalailama uzsver, ka vēlas panākt Tibetas autonomiju, savukārt Ķīna apgalvo, ka viņš ir separātists, kas cīnās par pilnīgu Tibetas neatkarības atgūšanu, tādēļ nosoda dalailamas vizītes jebkurā pasaules valstī. 1989.gadā dalailama saņēma Nobela Miera prēmiju.

Ķīna ir okupējusi Tibetu kopš 1951. gada un daudzkārt apsūdzēta centienos izskaust tibetiešu kultūru, īstenojot politiskas un reliģiskas represijas, kā arī veicinot ķīniešu migrāciju uz Tibetu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits