Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Glābējiem pilnas rokas

Katru gadu līdz ar termometra stabiņu kāpj arī statistika par cietušajiem, cilvēkiem gan uzturoties saulē, gan veldzējoties ūdenī. Lai arī šajā laikā liela daļa cilvēku jūt tikai diskomfortu, tomēr jāatceras, ka veselības stāvoklis var krietni saasināties vecākiem cilvēkiem, hroniskiem pacientiem un maziem bērniem – šīm riska grupām jāpievērš lielāka uzmanība. 
Tāpat karstā laikā darba krietni vairāk ir ne tikai mediķiem, bet arī ugunsdzēsējiem – deg meži un purvi. Šogad kopumā jau izdegusi 474,1 hektāra liela platība. Nav rimuši arī ugunsgrēki, kur deg sausā zāle.

Cieš bērni

Kā Dienai stāsta Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) pārstāve Ilze Bukša, karstajā laikā bieži cieš bērni un arī pagājušās nedēļas nogale nav bijis izņēmums – no 10 saulē pārkarsušiem cilvēkiem četri bijuši bērni. Kāda 14 gadu veca pusaudze pēc noskrietas piecu kilometru distances veikalā zaudējusi samaņu pārkaršanas un fiziskas slodzes dēļ. Cietis arī gadu vecs bērniņš, ilgstoši uzturoties sakarsušā mašīnā. Mediķu gādībā nonācis 10 gadu vecs bērns, kurš ilgstoši uzturējies ārā, un 17 gadu veca meitene, kura dienas vidū vairākas stundas  sauļojusies pie jūras. Tāpat, strādājot fizisku darbu, cietuši pieaugušie un gados vecāki cilvēki, kuriem saasinājušās veselības problēmas. Tieši pagājušo brīvdienu statistika arī iezīmē lielākās riska grupas – bērni, cilvēki, kuri veic fizisko slodzi vai sporto, un cilvēki gados, kam ir arī dažādas hroniskas saslimšanas. 

Bērni paši par sevi parūpēties nevar, tādēļ viņu pasargāšanā īpaša loma ir vecākiem. Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) neatliekamās medicīniskās palīdzības pārstāve Marina Ļežņina Dienai uzsver, ka īpaši liels risks pārkarst ir maziem bērniem. Turklāt, lai rastos pārkaršanas pazīmes, bērnam nav jāatrodas tiešos saules staros. Līdz ar to vislabāk karstajā laikā ar bērnu ir uzturēties vēsās iekštelpās vai ēnā. Nedrīkst aizmirst arī par atbilstošu apģērbu – gaišas, vēlams kokvilnas auduma drēbes un cepure. Līdzi vienmēr ir jābūt ūdenim, lai bērns varētu padzerties. Kā pārkaršanas pazīmes speciāliste min paaugstinātu ķermeņa temperatūru, ādas apsārtumu, vājumu, apātiju, sliktu dūšu, vemšanu un galvassāpes. Bet noteikti pie mediķiem jāvēršas, ja ir augsta temperatūra, vemšana, apziņas traucējumi, krampji un samaņas zudums.

Elementāra drošība

Ik gadu karstā laikā krietni palielinās arī gūto traumu skaits. Ierasti NMPD ikdienā dodas aptuveni 250 izsaukumos, kas saistīti ar traumām, bet, piemēram, šajās brīvdienās izsaukumu skaits dienā sasniedza pat 350. 

Iestājoties vasaras brīvlaikam, arī BKUS mediķi aicina vecākus pastiprināti pievērst uzmanību bērnu drošībai, tādējādi mazinot iespējamo traumu un negadījumu rašanos. Piemēram, pērnvasar kopumā slimnīcā palīdzība sniegta 5383 bērniem, no kuriem 13% hospitalizēti. Turklāt, kā Dienai uzsver slimnīcas speciālisti, bērnu traumatismu izdotos ievērojami samazināt, ja tiktu ievēroti elementāri drošības pasākumi un lietoti nepieciešamie aizsarglīdzekļi. Īpaša uzmanība vecākiem jāpievērš, ar bērniem atrodoties pie ūdenstilpēm. Diemžēl statistikas dati liecina, ka ik gadu Latvijā noslīkst vidēji 10 bērnu.

Visu Annas Bērziņas rakstu Glābējiem pilnas rokas lasiet otrdienas, 16.jūnija laikrakstā Diena

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas