Laika ziņas
Šodien
Sniegs

Rudzītis: Tēriņus palielinājušas tās mājsaimniecības, kurās bijis ienākumu kāpums

"Ja 2011.gadā mājsaimniecību tēriņu palielinājumu galvenokārt ietekmēja cenu kāpums, tad pērn patēriņa izdevumu palielināšanos vairāk ietekmēja mājsaimniecību vēlme un arī iespējas tērēt vairāk," norāda SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.Mājsaimniecību budžeta apsekojuma rezultāti liecina, ka pērn Latvijas mājsaimniecības turpināja palielināt savus tēriņus – patēriņa izdevumi faktiskajās cenās palielinājās par 5.

7%, savukārt salīdzināmajās cenās (ņemot vērā inflāciju) mājsaimniecību tēriņi 2012.gadā pieauguši par 3.3%, kas ir vairāk nekā 2011.gadā, kad pēc vairāku gadu krituma atkal bija vērojama mājsaimniecību patēriņa izdevumu palielināšanās. Visdrīzāk, ka mājsaimniecību patēriņa izdevumu pieaugums pērn tomēr ir bijis nedaudz straujāks nekā mājsaimniecību budžeta apsekojumā uzrādītie 3.3%, par ko liecina citi statistiskie dati (gan iekšzemes kopprodukts no izlietojuma puses, mazumtirdzniecības un pakalpojumu sniedzēju apgrozījuma pieaugumi u.c.). Viens no iemesliem, kādēļ uzrādītie izdevumi vidēji uz vienu mājsaimniecību locekli varētu būt mazāki nekā reālie mājsaimniecību izdevumi, ir iedzīvotāju nevēlēšanās piedalīties šajā apsekojumā, īpaši tas attiecas uz mājsaimniecībām ar augstiem ienākumiem un arī "aplokšņu algu" saņēmējiem. Ja 2011.gadā mājsaimniecību tēriņu palielinājumu galvenokārt ietekmēja cenu kāpums pārtikai un mājoklim, kā rezultātā iedzīvotāji bija spiesti tērēt vairāk cenu pieauguma dēļ, tad pērn tēriņu pieaugumu patēriņa cenu kāpums ietekmēja mazāk. 2012.gadā patēriņa izdevumu palielināšanos vairāk ietekmēja mājsaimniecību vēlme un arī iespējas tērēt vairāk, pieaugot tautsaimniecībā nodarbināto skaitam un strādājošo vidējai darba samaksai. Tāpat pietiekami lielas naudas summas uz Latviju pārskaitīja arī emigrējušie un peļņā devušies Latvijas iedzīvotāji, tādējādi pērn mājsaimniecības varēja atļauties tērēt vairāk naudas ne tikai pirmās nepieciešamības precēm un pakalpojumiem, bet arī ilglietošanas precēm un atpūtai. Pozitīvi, ka nedaudz mazinājies mājsaimniecību izdevumu īpatsvars pārtikai - no 28.8% 2011.gadā līdz 28% pērn, tomēr tas joprojām ir būtiski augstāks nekā Rietumvalstīs un liecina par salīdzinoši zemu dzīves līmeni Latvijā vairumam mājsaimniecību.Patēriņa izdevumu pieaugums bijis atšķirīgs dažādās sociālekonomiskajās grupās, un to lielā mērā ietekmēja izmaiņas ienākumos. Uzņēmēju un pašnodarbināto mājsaimniecības tēriņus palielināja par 22%, algotu darbu strādājošās mājsaimniecībās - par 4.1%, savukārt pensionāru mājsaimniecības - tikai par 1.6%. Par 1.8% palielinājušies tēriņi mājsaimniecībās, kurās ir 3 vai vairāk bērnu. Tieši daudzbērnu ģimenes joprojām pakļautas vislielākajam nabadzības riskam, jo var atļauties katram mājsaimniecības loceklim tērēt būtiski mazāk nekā mājsaimniecības bez bērniem vai ar vienu bērnu.Šogad Latvijā tiek prognozēta mērena inflācija bez straujiem cenu kāpumiem pirmās nepieciešamības precēm un pakalpojumiem, līdz ar to galvenais patēriņa izdevumu virzītājs būs iedzīvotāju ienākumu līmenis un strādājošo pirktspējas uzlabošanās. 2013.gadā mājsaimniecību tēriņu pieaugumu pozitīvi ietekmēs arī iedzīvotāju ienākumu nodokļa samazinājums un atvieglojumu par apgādībā esošu personu palielināšana.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Profesionāļu izvēli nedrīkst politizēt

Par šā gada Latvijas ekonomikas attīstības prognozēm, kā arī augstu amatpersonu izvēles pārlieku politizēšanu Guntars Gūte sarunājas ar Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektor...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē