Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Kažoka: Tendences, kas pārveidos pasauli

Nevarēju atturēties, neuzrakstot arī savu gada beigu listi! Tās īpašais fokuss - notikumi, tendences, kurām manā izpratnē ir nākotni (pār)veidojošs potenciāls.

Globālos mērogos divi tūkstoši divpadsmitais bija labs gads! Un kad saku - globālos mērogos - tad to arī domāju: dažkārt ir ļoti veselīgi paskatīties ārpus savas pilsētas, valsts, pat kontinenta robežām. 

Šoreiz nevēlos izpausties par politiku, ekonomiku, kultūras notikumiem, lai gan šajās jomās bija daudz kas svarīgs. Tas, kas man pašai šobrīd interesē: kas ir tās jaunās tendences, kas pārveidos pasauli NEATKARĪGI no atsevišķiem notikumiem politikā vai ekonomikā! Un 2012.gada kontekstā tādu ir daudz. 

Tiem, kas man seko tviterī, šajā listē nekas principiāli jauns nebūs - par visām šīm tendencēm, notikumiem esmu tvītojusi. Liela daļa saraksta inspirācijas nāk arī no Fast Company un Io9 gada noslēguma "Best Of" sarakstiem, vienīgi izlaisti vairāk caur manas perspektīvas prizmu. Bet varbūt, ka arī jums kādu dienu noder svarīgākie linki apkopoti vienkopus!

Es gan noteikti nepretendēju uz to, ka esmu "uzķērusi" visu svarīgāko par 2012.gadu - vienmēr iespējams, ka pēc 100 gadiem izrādīsies, kā kāds ir, teiksim, šogad martā vai oktobrī kāds uzrakstījis revolucionāru grāmatu vai sintezējis kādu vielu, kas izmainīs visas pasaules likteni .... taču tieši 2012.gadā lielu uzmanību šis notikums sev nepiesaistīja un man ir paslīdējis garām. 

Taču, lūk, dažas norises, tendences, kas īpaši piesaistīja manu uzmanību un man šķiet būtiskākās nākotnei:

A) 3D printēšanas tehnoloģiju aizvien plašāka izplatība
Ja vēl pirms gada iespēja kādus sarežģītus mehānismus saražot nevis rūpnīcā, bet ... izprintēt teju mājas apstākļos, šķita kaut kas zinātniski fantastiks, tad 2012.gads vismaz mani ir pieradinājis pie domas, ka drīz tā būs norma! Rīgā šī gada nogalē dzirdēju pirmo apņemšanos dizaineru/mākslinieku kolektīvam iegādāties 3D printeri, - kas ir laba zīme tam, ka drīz šīs tehnoloģijas būs meinstrīms... :) 3D printēšana var pavērt šobrīd neiedomājamākās iespējas. Vienkārši raksturojumam viens no 2012.gada 3D printēšanas veiksmes stāstiem - 3D printeris tika izmantots, lai izprintētu divgadīgai meitenītei tehniski sarežģītas mākslīgās rokas, kas fabrikas versijā tik maziem bērniem nebija domātas. 

B) Lietu koplietošanas princips ne tikai virtuālajā, bet arī reālajā vidē. 
Piemēram, dažādās interneta aplikācijas - Uber, BlaBlaCar, Paker.lv - gan pasaulē, gan Latvijā, kas ļauj lēti un dažkārt bez maksas risināt savas transporta problēmas, dalot mašīnu. Cits interesants piemērs - Yerdle, ar tās maģisko moto "why shop when you can share?". Šajā lapā cilvēki var dāvināt, aizdot lietas, kas viņiem pašiem tobrīd nav vajadzīgas, un arī tikt pie dāvanām vai aizdevumiem, lietām, kas viņiem ir vajadzīgas: ja šāds koplietošanas princips iedzīvosies un izrādīsies populārs, tas arī potenciāli var mainīt mūsdienu sabiedrību ekonomiskās funkcionēšanas pamatus. 

C) Pūļa finansēšana interesantām, perspektīvām iecerēm
Nevaru beigt sajūsmināties par Kickstarter un citām līdzīgām (teiksim, Seedr) crowdfunding platformām! Nu jau vairākas ļoti interesantas idejas ir ātri atradušas savu finansējumi nevis pie kāda korporatīvā sponsora, bet pie idejas entuziastiem - iesaku apskatīt Kickstarter veiksmīgākās finansējuma piesaistes akcijas. Vienā no saviem iepriekšējiem bloga ierakstiem jau pieminēju MATTER, kvalitatīvas žurnālistikas projektu, kas aizsākās tieši Kickstarter.

D) 2012.gadā burtiski eksplodēja jau iepriekšējos gados uzsāktās bezmaksas augstas kvalitātes izglītības iniciatīvas
Šajā blogā jau rakstīju par Coursera, nākamgad man plānos ir aprakstu turpināt (Saskaitīju, ka esmu kopumā 2012.gadā izmēģinājusi un tikusi līdz veiksmīgam finišam aptuveni 10 kursos), papildinot to arī ar Udacity, Venture Lab, edX un citām iniciatīvām, kas bez maksas piedāvā online kursus. Turklāt tādus, kas kvalitātē dažkārt pārspēj tos, kuri pieejami klātienes augstskolās. Ar laiku šīm iniciatīvām ir potenciāls pašā saknē mainīt mūsu priekšstatus par izglītību! 

E) Izgudrojumi pasaules svarīgu pragmatisko problēmu risināšanai. 
Dažas no jaukajām lietiņām, kas man palika prātā: jauns dizains vienkāršai ierīcei, kas ļauj sālsūdeni pārvērst par dzeramo ūdeni, izmantojot saules enerģiju - ļoti svarīgi tām valstīm, kurās ir maz dzeramais ūdens, karsts laiks un zems dzīveslīmenis. Līdzīgiem apstākļiem, trūcīgākām sabiedrībām - kājmināmā veļasmašīna. Un lietiņa, ko pati vēlētos - LED uz saules enerģiju strādājošā lampa, ko var izmantot kā lukturi, laternu, u.tml. Šādas it kā nelielas lietas nevajag nenovērtēt: tās var par pakāpi uzlabot dzīves līmeni pasaules trūcīgākajiem iedzīvotājiem! 

F) Epopeja ap Higsa bozonu 
Un es pat nedomāju paša bozona atrašanu (piedošanu, bet saprast, kur nu vēl izskaidrot šī atklājuma tālejošākās sekas nav manos spēkos - atstāsim to zinošākiem cilvēkiem!), bet tieši intereses un entuziasma vilni, ko tik grūti izprotams zinātnisks eksperiments ģenerēja plašākā sabiedrībā. Manuprāt, tas bija ļoti iedvesmojošs process, kuram līdzīgu vismaz savā pieredzē neatceros.

G) Iespēja sazināties ar cilvēkiem komā
Ziņa, kas mani šogad īpaši aizkustināja. Pirmkārt, interesanta ir jau pati vēl salīdzinoši jaunā iespēja sazināties, raidot smadzeņu signālus. Bet, otrkārt, ja nu kādai cilvēku grupai tas ir īpaši aktuāli, tad tie ir cilvēki, kas dažkārt gadus, desmitgades pavada komā, un no kuriem, kā izrādās, daži visu laiku ir pie apziņas - kas manā izpratnē ir neiedomājami briesmīgs stāvoklis, kurā atrasties. Cerams, ka šīs jaunās tehnoloģijas ļaus saprast, kā viņiem palīdzēt. 

H) Pirmo reizi tikai un vienīgi no cilmes šūnām radīts zīdītājs: pele. 
Tas ir grandiozs panākums pats par sevi, bet .... ja izrādīsies, ka šis pats process ir izmantojams arī cilvēkiem, tad tā sekas var būt šobrīd pat grūti iedomājamas - gan indivīdu, gan sabiedrību līmenī! Tas var atrisināt neauglības problēmu (jo olšūnas/spermas šūnas var tikt sintezētas no, teiksim, ādas šūnām) - ļaujot bērniem dzimt jebkurā viņu ģenētisko vecāku vecumā, kā arī homoseksuāliem partneriem radīt savus ģenētiskus pēcnācējus. Bet šī jaunā iespēja var arī radīt daudz šobrīd neatrisinātas ētiskas problēmas (jo teorētiski jebkurš no jebkuras jūsu ķermeņa šūnas varēs, iespējams, jums nezinot, izveidot jūsu ģenētiskos pēcnācējus) - tas tad noteikti mainītu cilvēces priekšstatus par to, ko vispār nozīmē "būt par vecāku".

I) Mākslīgās nuklīnskābes 
... darbojas un, iespējams, ir izturīgākas nekā DNS un RNS. Plašs jauns lauks, mēģinot sintezēt alteratīvas dzīvības formas! 

J) Efektīvi smadzeņu implanti pērtiķiem, kas ļauj atjaunot un uzlabot viņu lēmumu pieņemšanas spējas.
Ja izrādīsies, ka tie ir izmantojami arī cilvēkiem, tas potenciāli var ļaut palīdzēt cilvēkiem, kuriem ir smadzeņu darbības traucējumi! Un ... radīt vēl vienu interesantu, karstu diskusiju par to, vai - ja izrādītos, ka tāda cilvēka, kam nav smadzeņu traumu, kognitīvās spējas var uzlabot - vai/kā to darīt? 

Tie tad man ir desmit punktos svarīgākais, ko varu pateikt par pasauli 2012.gadā. Ļoti daudz kas foršs un vērtīgs notika arī lokālākā līmenī Latvijā - gan politikā, gan kultūrā, gan dziļāk sabiedrībā. Esmu joprojām ārkārtīgi optimistiska par mūsu sabiedrības nākotni - 2012.gads šo optimismu ir tikai vairojis! Bet tā ir atsevišķa tēma, kas būtu pelnījusi īpašu izvērsumu. Un 2012.gadā man vairs nav tam laika. 

Tiekamies 2013.! 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

AirBaltic krīzes politiskie aspekti

Kārtējais cēliens ar airBaltic saistītajā nebeidzamajā krīzē nostiprina iespaidu, ka kompānijas menedžments prezidenta Martina Gausa un padomes priekšsēdētāja Klāva Vaska personā diktē noteikumus...

Dienas komentārs

Vairāk Dienas komentārs


Latvijā

Vairāk Latvijā


Pasaulē

Vairāk Pasaulē