Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Piektdiena, 10. janvāris
Tatjana, Dorisa

Eksperti: progresīvā nodokļa ieviešana būtu grūti vadāma

Priekšlikums, kas tapis tikai tādēļ, lai saņemtu kārtējo aizdevuma daļu, nedomājot, kā tas viss strādās dzīvē — šāds ir ekspertu vērtējums par valdības piedāvājumu progresīvā nodokļa ieviešanai Latvijā. Ekonomisti uzskata: ierosināto shēmu Latvijas iestādes nespēs vadīt un kontrolēt, tādējādi ekonomika ieslīdēs vēl dziļāk pelēkajā zonā. Galīgā valdības izšķiršanās par šo jautājumu gaidāma ceturtdien ārkārtas sēdē.

VID netiktu galā

Šī nav saprātīga sistēma, Dienai kritiski teic Gunta Kauliņa, KPMG Baltics nodokļu menedžere. Viņa pētījusi nodokļus daudzās valstīs, taču neko līdzīgu neatminas. Parasti progresīvajam nodoklim ir trīs likmes — pazeminātā maziem ienākumiem, standarta likme vidējiem un palielinātā lieliem ienākumiem. Saskaņā ar Dienas rīcībā esošo neoficiālo informāciju Finanšu ministrija valdībai gatavo priekšlikumu, kas nākamgad paredz iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) atkal palielināt no 23% līdz 25%. To piemērotu algai līdz Ls 400 (uz papīra), pēc tam par katriem Ls 100 pieliekot vēl 2%. "Tas nevar normāli strādāt, jo likmju skaits pārsniegs 10," skaidro eksperte. Valsts ieņēmumu dienests (VID) netiek galā ar minimālās algas administrēšanu, bet šāda sistēma prasītu milzīgus resursus gan nodokļu maksātājiem, gan VID ar jaunām programmām, ienākumu deklarācijām, kontroli u.c. Jāatgādina, ka plānots no Ls 90 uz Ls 45 samazināt arī ar nodokļiem neapliekamo minimumu.

Aizdevuma saņemšanai


"Acīmredzot situācija ir tik kritiska, ka esam gatavi ieviest vienalga ko, lai tikai dabūtu naudu," domā G.Kauliņa. Jaunie priekšlikumi "varbūt ir labi, taču, ja tie nav smalki izsvērti, tie nestrādās, piekrīt Latvijas krājbankas valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Bondars. Viņš uzskata, ka šāda valdības rīcība neiekļautos ne valsts un sabiedrības, ne reģiona situācijas kontekstā, jo nesaskan ar realitāti, kur vairākums cilvēku ar grūtībām pilda savas finanšu saistības.

Baltijas Starptautiskā ekonomikas politikas studiju centra (BICEPS) direktors Alfs Vanags stāsta, ka progresīvā nodokļu sistēma ir gandrīz visur pasaulē, izņemot daļu Austrumeiropas, taču Latvijā jāņem vērā "padomju mantojums" — nepatika maksāt nodokļus, tāpēc daudzi varētu mēģināt jauno sistēmu apiet. To grūti mainīt, jo neatkarības gados politiķu un valsts aparāta darbošanās nav pārliecinājusi iedzīvotājus, ka nodokļi tiek tērēti viņu labā.

Labumu pārdalei

Arī valdības pārstāvis — ekonomikas ministrs Artis Kampars (JL) — Dienai atzīst, ka progresīvais nodoklis pašlaik "būtu kā sociālais instruments bez lielām cerībām uz fiskālo pienesumu budžetā, lai dotu signālu sabiedrībai, ka labumi tiek pārdalīti". Finanšu ministrs un premjers trešdien atradās Briselē un šo priekšlikumu Dienai nevarēja izskaidrot.

Progresīvā nodokļa sistēma ir sarežģīta, tāpēc pieņemšana pāris dienās rada bažas, ka tā būs nekvalitatīva, teic Latvijas Hipotēku un zemes bankas Atbalsta programmu pārvaldes Altum vadītājs Juris Cebulis. Viņaprāt, nodokļu sistēma politiķiem bija jāmaina tad, kad valsts ekonomika bija stabila. Tagad tā ir haotiska un drudžaina rīcība, kurai sekas nav paredzamas.

Vērtējot alternatīvas, eksperti par līdzvērtīgu budžeta ieņēmumu papildinājumu neuzskata ne nekustamā īpašuma nodokļu palielināšanu, ne alkohola un cigarešu akcīzes pacelšanu vai azartspēļu nodevu palielināšanu, jo tad strauji augot nelegālais tirgus. Savukārt pret kapitāla pieauguma nodokļa tūlītēju ieviešanu iebilst VID, jo varot to aprēķināt tikai gada beigās, skaidro A.Kampars.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

sdsd

Izmaiņas

Kā neapliekamā minimuma (NM) un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) iespējamās izmaiņas ietekmētu cilvēkus*

Tagad: NM — Ls 90, IIN — 23%, darba ņēmēja maksātais sociālais nodoklis — 9%

Alga uz papīra Alga uz rokas

Ls 400 Ls 300,98

Ls 600 Ls 441,12

Ls 1000 Ls 721,40

Ja pieņems plānotās izmaiņas**: NM — Ls 45, IIN — 25% līdz

Ls 400, virs tā +2% par katriem

Ls 100, darba ņēmēja maksātais sociālais nodoklis —9%

Alga uz papīra Alga uz rokas

Ls 400 Ls 284,25

Ls 600 (IIN 29%) Ls 400,71

Ls 1000 (IIN 37%) Ls 589,95

* Piemēri aprēķināti personām bez apgādājamajiem

** Diena aprēķinus veica pēc pagaidām neapstiprināta valdības nodoma samazināt neapliekamo minimumu līdz Ls 45 un iekasēt progresīvo IIN virs bruto algas 400 lati, par katriem 100 latiem likmi palielinot par 2%

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas