Svētku pasākumi Rīgā norisināsies no 5.jūlija līdz 13.jūlijam. Dalībnieki ieradīsies pakāpeniski, atbilstoši plānotajam mēģinājumu un pasākumu grafikam. Pirmie mēģinājumi sāksies 3.jūlijā.
Rīkotāji norādīja, ka šajos svētkos domāts par optimālu skolēnu noslodzi mēģinājumos, tostarp lai izvairītos no saules un karstuma radītām veselības sekām.
"Lai bērniem svētki neizvēršas tikai par darbu Mežaparka estrādē. Lai viņiem būtu iespēja uzelpot un Rīgā vēl kaut ko redzēt," sacīja svētku Rīcības grupas vadītāja Inga Vasiļjeva, piebilstot, ka dalībnieki arī varēs apmeklēt muzejus Rīgā.
Svētku rīkotāji arī sola ņemt vērā organizatoriskās problēmas, kas konstatētas XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos 2023.gadā, piemēram, par cenām ēdināšanas zonā. Rīkotāji vēlas "likt samērīgas cenas", un šobrīd notiek darbs pie tirdzniecības vadlīnijām.
Komisijas sēdē izskanēja aicinājums rast risinājumus, lai koncertus Mežaparkā varētu apmeklēt arī ģimenes ar bērnu ratiem. Svētku rīkotāji solīja to ņemt vērā, norādot, ka par šo jautājumu plānots komunicēt tuvāk svētku nedēļai.
No valsts budžeta tiks apmaksāta dalībnieku ēdināšana, vienlaikus rīkotāji vēl nemācēja nosaukt precīzi, cik tas izmaksās, jo tiek izstrādāta vienota ēdienkarte. Dalībnieki svētku nedēļā tāpat varēs bez maksas izmantot Rīgas sabiedrisko transportu, kas valstij izmaksās ap 350 000 eiro.
Zināms arī, ka dalībniekus izmitinās 68 Rīgas pašvaldības vispārējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēs. Pašvaldības jau ir rezervējušas mācību iestādes izmitināšanas vajadzībām. Plānots, ka Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests apsekošanu sāks martā.
Svētku rīkotāji komisijas sēdē nemācēja atbildēt, cik Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki izmaksājuši pašvaldībām. Viņi norādīja, ka dalībnieku skaits pašvaldībās ir ļoti dažāds, un atšķiras arī pašvaldību rīkotie svētku sagatavošanās pasākumi. Rīkotāji solīja šo informāciju apkopot.
Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) pārstāve Ināra Dundure aicināja precizēt, vai pašvaldības skolēnu nogādāšanai uz pasākumiem varēs izmantot elektroautobusus, kas iegādāti par Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu.
Svētkiem kopumā Izglītības un zinātnes ministrijas budžetā paredzēti 9,89 miljoni eiro.
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētkiem gatavojas vairāk nekā 40 000 bērnu un jauniešu, liecina rīkotāju aplēses, noslēdzoties dalībnieku reģistrācijas pirmajai kārtai.
Lielāko daļu no kopējā dalībnieku skaita veido tautas deju dejotāji un kordziedātāji - attiecīgi 20 774 un 12 426 dalībnieki. Svētkiem gatavojas arī 3245 mūsdienu deju dejotāji, 1520 folkloras kopu dalībnieki, 1315 pūtēju orķestru mūziķi, 1018 simfonisko orķestru mūziķi, 468 koklētāji un 245 akordeonisti.
Dalībnieku pulku papildinās arī instrumentālie ansambļi, vokālie ansambļi, teātri, kapelas, profesionālo izglītības iestāžu kolektīvi, speciālo izglītības iestāžu kolektīvi un vizuālās, vizuāli plastiskās mākslas pulciņu dalībnieki.
Šie svētki daudziem bērniem un jauniešiem būšot pirmā reize - no iepriekšējiem, kuri notika 2015.gadā, nākamgad būs pagājuši desmit gadi. Ņemot vērā Covid-19 izraisītās pandēmijas apstākļus un valstī noteiktos ierobežojumus, svētki 2020.gada jūlijā nevarēja notikt.