Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Skanīgi, priekpilni un neikdienišķi. Galvenie gadumijas koncerti notiks Rīgā, Cēsīs, Rēzeknē un Liepājā

Svētki bez mūzikas ir grūti iedomājami, tāpēc apkopojam un izceļam dažus pieturpunktus krāšņajā gadumijas koncertu piedāvājumā. Tajā – gan senas tradīcijas un rituāli, gan oriģinālas un improvizētas mūziķu tikšanās

Gadumijas svinības Operā

Gadumijas koncertos Latvijas Nacionālajā operā (LNO) Mārtiņa Ozoliņa muzikālajā vadībā un Elitas Bukovskas režijā skatītāji var izbaudīt Gaetāno Doniceti, Volfganga Amadeja Mocarta un Džoakīno Rosīni operu melodijas, kā arī Johana Štrausa valšus un polkas. Masku balles un karnevāla atmosfērā LNO galvenie solisti, koris un orķestris ļauj sajust patiesu svētku noskaņu un sākt jauno gadu ar spilgtu muzikālo piedzīvojumu. Piedalās Annija Kristiāna Ādamsone, Ilona Bagele, Laura Grecka, Inga Šļubovska-Kancēviča, Tatjana Trenogina, Jūlija Vasiļjeva, Jānis Apeinis, Mihails Čuļpajevs, Rinalds Kandalincevs, Rihards Mačanovskis, Krišjānis Norvelis, Edgars Ošleja un Artjoms Safronovs. Koncertu vada aktieris Jānis Grūtups. Jaunus tērpus solistēm radījusi kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka. Gadumijas koncertu virkne Operā aizsākās jau 18. decembrī, un tie izskanēs vēl septiņas reizes līdz 29. decembrim. Ja nav izdevies tikt pie biļetēm, nav ko bēdāt, jo 28. decembra koncerts plkst. 19 būs pieejams Latvijas Radio 3 tiešraidē, savukārt 1. janvārī plkst. 20.20 šī koncerta ierakstu demonstrēs LTV1. Pēc tam tas būs pieejams REplay.lv.

Beletāžā izstādītas Viļa Rīdzenieka fotogrāfijas no iestudējumiem Džonijs uzspēlē (1929), Riekstkodis (1928), Gulbju ezers (1926) un Zirdziņš kuprainītis (1930), kā arī gleznotājas un scenogrāfes Līgas Purmales meti Ādolfa Adāna baleta Korsārs (2003) uzvedumam. Otrā balkona galerijā aplūkojams gleznotājas Frančeskas Kirkes Triptihs, kura modele un iedvesmotāja ir balerīna Ieva Grotuse.

 

LNSO Cēsīs, Rēzeknē un Rīgā

Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) Gadumijas koncerts izskanēs vairākās pilsētās: 29. decembrī koncertzālē Cēsis, 30. decembrī – Latgales vēstniecībā Gors, 3. un 4. janvārī Hanzas peronā Rīgā. Kopā ar orķestri diriģenta Aivja Gretera vadībā muzicēs jaunais ukraiņu vijoles spēles virtuozs Bohdans Lutss. Programmā – Johana Štrausa krāšņie un svinīgie valši un polkas, Morisa Ravela spilgtā un piesātinātā Čigāniete un slavenais Bolero, Karla Nilsena operas Maskarāde dzirkstošā uvertīra, Bēlas Bartoka ugunīgās, folklorā balstītās Rumāņu tautas dejas, spāņu komponista Pablo de Sarasates Introdukcija un tarantella, kā arī Antonīna Dvoržāka astotā Slāvu deja.

Ukraiņu vijolnieks Bohdans Lutss dzimis Ļvivā 2004. gadā un patlaban studē Starptautiskajā Menuhina Mūzikas akadēmijā Šveicē. Viņš ieguvis augstus apbalvojumus dažādos starptautiskos konkursos, arī pirmo vietu prestižajā Karla Nilsena Starptautiskajā vijolnieku konkursā 2022. gadā Dānijā, un uzstājies ar pasaulē atzītiem orķestriem dažādās Eiropas valstīs. Viņa nākotnes projekti ietver solo ierakstu ar Odenses simfonisko orķestri un uzstāšanos ar ievērojamiem Ziemeļeiropas orķestriem. Vijolniekam šī būs pirmā viesošanās Latvijā. Lielās mūzikas balvas laureāts Aivis Greters vienlaikus ir asistentdiriģents Parīzes orķestrī un Gēteborgas operā. Viņš ir uzstājies arī ar Norvēģijas Radio orķestri, Bambergas simfonisko, Berlīnes Vācu simfonisko un citiem orķestriem.

 

Mūzikas garšu daudzveidība

Čellu trio Melo-M Vecgada koncerti VEF Kultūras pilī jau vairāk nekā desmit gados ir kļuvuši par tradīciju. Šogad tajos būs īpašs viesis – viens no pazīstamākajiem Latvijas šefpavāriem Lauris Aleksejevs. Izrādās, viņš ir tikpat prasmīgs ģitārspēlē, kā virtuvē, un viņam šī būs unikāla iespēja uzstāties kā ģitāristam. Šoreiz Melo-M sniegs veselus trīs (!) koncertus vienā dienā: 28. decembrī plkst. 12., 16 un 20.

Kā arvien, koncertprogrammu raksturo daudzveidība un pārsteigumi. Daudzveidīgajā repertuārā ir latviešu rokmūzikas klasika, pasaules mūzikas šedevri, kinomūzika, pašu komponēti skaņdarbi, kā arī skaņdarbi, kas asociējas ar ziemas saulgriežu un Jaungada svinībām. Trio sastāvā muzicē Miķelis Dobičins, Kārlis Auzāns un Jānis Pauls, kuriem piebiedrojas arī perkusionists Miķelis Vīte.

Vecgada koncertā Raimonds Ozols un viņa draugi Dzintaru koncertzālē 29. decembrī uzstāsies Raimonds Ozols (vijole), Raimonds Macats (taustiņinstrumenti), Mārcis Auziņš (ģitāra), Norberts Skraucis (bass) un Ainis Zavackis (bungas). Raimonds Ozols ir viens no retajiem vijolniekiem, kurš aizrautīgi spēlē gan klasiku, gan rokdziesmas. Koncertprogramma ir radīta par godu Raimonda Ozola jubilejai.

Slavenie Vīnes filharmoniķi savu Jaungada koncertu jau kopš 1941. gada svin ar Johana Štrausa valšiem un polkām, un arī Jaungada koncertā Dzintaru koncertzālē 31. decembrī svinēsim gadumiju ar Johana Štrausa un Volfganga Amadeja Mocarta skaņdarbiem. Mocarta 21. klavierkoncerta soliste būs spilgtā latviešu jaunās paaudzes pianiste Evelīna Jēkabsone, Festivāla orķestri diriģēs Mārtiņš Ozoliņš.

 

Tango kaislības un ērģelnieki

2024. gada izskaņā Liepājas simfoniskais Vecgada koncerts virmos tango kaislībās kopā ar mūsu pasaulslaveno akordeonisti Kseniju Sidorovu, jauno un talantīgo vijolnieci Elzu Siliņu un virtuozo dejotāju Artūru Nīgali. Orķestris sava galvenā diriģenta Gunta Kuzmas vadībā piedāvās ceļojumu uz tālo Argentīnu, kas slavena ar kaislīgiem tango ritmiem un melodijām. Trīs svētku koncertos 28., 29. un 30. decembrī koncertzālē Lielais dzintars muzikālais kodols būs tango karaļa Astora Pjacollas slavenākie skaņdarbi, ko papildinās Karlosa Gardela, Anibala Troilo, Arturo Markesa, Franka Andželisa, Džordža Gēršvina un Artura Maskata tango noskaņās radītā mūzika.

Vēl var paspēt arī uz pēdējo Operetes teātra Jaungada koncertu Viva!, kas notiks VEF Kultūras pilī 29. decembrī plkst. 19. Tajā tiks piedāvātas Imres Kālmāna, Franča Lehāra, Johana Štrausa un Latvijā mazāk pazīstamā īru izcelsmes amerikāņu komponista Viktora Herberta operešu ārijas un ansambļi. Piedalīsies Sonora Vaice (soprāns), Anta Jankovska (soprāns, Itālija), Emīls Kivlenieks (tenors), Dainis Skutelis (tenors) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas 1. kursa studente, starptautisko konkursu laureāte Patrīcija Kozlovska (soprāns), dejotāji Ieva Kemlere, Zane Stūre, Rolands Šteinbergs un Operetes teātra simfoniskais orķestris diriģenta Atvara Lakstīgalas vadībā. Skatuvisko vidi uzburs scenogrāfe, multimediju māksliniece Ineta Sipunova.

Gada nogalē no 27. decembra līdz 1. janvārim, arī Vecgada vakarā, jau tradicionāli izskanēs ērģeļmūzikas koncerti. Šogad septiņos vakaros muzicēs septiņpadsmit latviešu ērģelnieku un izskanēs ērģeļmūzika no Johana Sebastiāna Baha, franču tokātām līdz latviešu komponistu mūzikai. Koncertā Ērģeļu skaņās atvadās gads Rīgas Domā 31. decembrī plkst. 16 muzicēs Kristīne Adamaite, Larisa Bulava, Aivars Kalējs, Vita Kalnciema un Aigars Reinis, 1. janvārī plkst. 17 spēlēs Jolanta Barinska, Ilona Birģele, Roberts Hansons un Diāna Jaunzeme-Portnaja.

Savukārt 3. janvārī ērģelnieki Aigars Reinis un Ilze Reine aicina uz jaunā CD Rihards Dubra. Ērģeļmūzika atklāšanas koncertu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja