Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Izņemamās vs. fiksētās zobu protēzes: plusi, mīnusi un ko izvēlēties?

Zobu zaudēšana ir ne vien estētiska neērtība, bet ilgtermiņā ietekmē arī vispārējo veselību, apgrūtinot runas un ēdiena sakošļāšanas funkcijas. Mūsdienās zobu protezēšana piedāvā efektīvus risinājumus, lai atjaunotu zobu funkcijas un smaida estētiku, tādējādi ievērojami uzlabojot dzīves kvalitāti.

Lai palīdzētu orientēties plašajā zobu protēžu klāstā, šajā rakstā Veselības un skaistuma centra Adoria zobārste Polina Bite stāsta, kādas ir būtiskākās atšķirības starp izņemamām un fiksētām zobu protēzēm.

 

Fiksētās zobu protēzes: ilgtermiņa risinājums

Fiksētās jeb pastāvīgās zobu protēzes ir ilgtermiņa zobu protezēšanas risinājums. Fiksēto protēžu galvenās priekšrocības ir stabilitāte, dabiskā sajūta un augstā estētika. Tās ir ērtas lietošanā, neprasa izņemšanu un tīrīšanu pēc katras ēdienreizes, un nodrošina dabisku košļāšanas funkciju. Kvalitatīvi uzstādītas, fiksētās protēzes izskatās ļoti dabiski un ir grūti atšķiramas no dabīgajiem zobiem.

Tomēr jārēķinās, ka fiksēto protēžu uzstādīšana var būt dārgāka un laikietilpīgāka, īpaši, ja tiek izvēlēti zobu implanti, kuru ievietošanai nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās. Tāpat arī fiksētas protēzes var nebūt piemērotas visiem pacientiem, atkarībā no veselības stāvokļa un žokļa kaula apjoma. Pie fiksētajām protēzēm pieder tādi protēžu veidi kā zobu kroņi, tilti un uz implanta balstītas konstrukcijas, un katram no tiem ir savas specifiskās priekšrocības un pielietojums.

Zobu kroņi

Zobu kroņi ir efektīva ilgtermiņa zobu protezēšanas metode, kas tiek rekomendēta gadījumos, kad zoba audu bojājums ir tik apjomīgs, ka to vairs nav iespējams restaurēt ar plombu. Precīzi izgatavots un fiksēts, zobu kronis pilnībā pārklāj bojāto zobu, tādējādi atjaunojot tā sākotnējo anatomisko formu, izmēru un pilnvērtīgu funkciju.

Ja nepieciešams, ar zobu kroņiem var aizstāt visu zobu rindu, taču pie nosacījuma, ka zoba sakņu sistēma joprojām ir stabila un klīniski vesela. Zobu kroņi tiek izgatavoti no dažādiem materiāliem, tostarp, metālkeramikas, keramikas, porcelāna un cirkonija. Kroņa materiāla izvēle ir individuāla, ņemot vērā vairākus faktorus, tostarp finansiālos, jo tieši kroņa materiāls sastāda būtiskākās šīs protezēšanas metodes izmaksas.

Zobu tilti

Zobu tilti ir fiksētas protēzes, ko izmanto, lai aizvietotu vienu vai vairākus blakus trūkstošus zobus. Lai gan zobu tilti efektīvi atjauno zobu estētiku un funkciju, būtiski ņemt vērā, ka to uzstādīšanai nepieciešama balsta zobu pieslīpēšana. Šī procedūra ietver daļēju veselu zobu audu noņemšanu, kas ir neatgriezenisks process; ja zobam jau ir plomba, tad slīpēšana notiek plombas līmenī/ uz plombas rēķina. 

Zobu tilts var būt piemērots risinājums arī gadījumos, kad pacientam nav pietiekams kaulaudu apjoms zobu implantu ievietošanai, kā arī pacientam ir ierobežotas finansiālās iespējas citu fiksēto protēžu uzstādīšanai.

 

Zobu implanti

Mūsdienu zobārstniecībā par inovatīvāko un ilgtermiņā efektīvāko risinājumu zobu protezēšanai tiek atzīti zobu implanti. Šī metode nodrošina pilnvērtīgu trūkstošā zoba saknes aizvietošanu, garantējot izcilu stabilitāti un optimālu funkciju atjaunošanu. Zobu implanti ir mākslīgi veidotas zoba saknes, kas izgatavotas no augsti bioloģiski saderīga materiāla – titāna jeb cirkonija.

Tie tiek precīzi ķirurģiski implantēti žokļa kaulā. Pēc implanta pilnīgas saaugšanas ar kaulu, uz implanta tiek fiksēti zobu kroņi, tilts vai izņemama protēze. Zobu implanti ne tikai nodrošina visdabiskāko sajūtu, funkcionalitāti un estētisko izskatu, bet arī neietekmē blakusesošos, veselos zobus. Turklāt, zobu implantācija veicina žokļa kaula dabīgas slodzes saglabāšanu, kas ir būtiski ilgtermiņa mutes veselības uzturēšanai.

Lai gan zobu implantoloģija ir salīdzinoši dārgākā protezēšanas metode, taču pareizi kopti un uzturēti, zobu implanti var kalpot pat vairākas desmitgades, kas ir vērā ņemama priekšrocība.

Izņemamās zobu protēzes: ekonomisks risinājums

Salīdzinot ar fiksētajām protēzēm, izņemamās zobu protēzes ir cenas ziņā pieejamākas un to izgatavošana un uzstādīšana parasti ir ātrāka. Izņemamās protēzes var kalpot kā pastāvīgs zobu protezēšanas risinājums gadījumos, kad pastāv medicīniski ierobežojumi, kas liedz veikt fiksēto protēžu uzstādīšanu vai pacientam ir ierobežotas finansiālās iespējas, vai kā pagaidu risinājums, kamēr tiek plānota un veikta fiksēto protēžu uzstādīšana. 

Tomēr izņemamās protēzes mūsdienās tiek uzskatīts par pagaidu protežēšanas variantu, jo gan estētiski, gan funkcionāli var nebūt optimālākā izvēle. Turklāt tās prasa regulāru un rūpīgu kopšanu, kas ikdienā var sagādāt neērtības.

Pilnās izņemamās protēzes

Pilnās protēzes tiek izmantotas, ja žoklī savi zobi nav saglabājušies. Pilnās protēzes balstās uz smaganām un aukslējām piesūkšanās efekta rezultātā veidojoties vakuumam. Lai nodrošinātu maksimālu stabilitāti un komfortu, nepieciešamības gadījumā to fiksācijai izmanto speciālās protēžu līmes.

Pilnās protēzes ir ekonomisks risinājums, taču pēc to uzstādīšanas jārēķinās ar adaptācijas periodu, kad pacientam var būt apgrūtinātas runas un ēšanas funkcijas, un var būt nepieciešama vairākkārtēja protēžu korekcija, lai nodrošinātu komfortablu lietošanu.

Daļējās jeb parciālās protēzes

Daļējās protēzes izmanto, lai aizvieto vairākus trūkstošus zobus. To uzstādīšanai nepieciešami veseli balsta zobi, jo tās tiek stiprinātas pie  zobiem ar speciāliem metāla āķīšiem. Daļējās protēzes ir stabilākas nekā pilnās, un adaptācijas periods tām parasti ir īsāks. Tomēr āķīši var būt redzami un neestētiski, un tie var radīt diskomfortu un bojāt balsta zobus.

Pie daļējām protēzēm ir pieskaitāmas arī tādas protēžu konstrukcijas kā viena zoba plate, kas ļauj aizstāt vienu trūkstošu zobu, kā arī lokveida protēzes, kas mutē aizņem mazāk vietas, salīdzinot ar plastmasas parciālajām protēzēm, un tām ir īsāks adaptācijas periods.

  • Lai izņemamās protēzes kalpotu pēc iespējas ilgāk un to lietošana ikdienā būtu maksimāli komfortabla, tām jānodrošina pareiza kopšana. Kā to pareizi darīt, lasi rakstā “Kā pareizi kopt izņemamās zobu protēzes?

Kā izvēlēties piemērotāko zobu protezēšanas metodi?

Izvēloties starp izņemamām un fiksētām zobu protēzēm, nav vienas pareizās atbildes, kas derētu visiem. Labākais risinājums ir atkarīgs no individuālās situācijas, zobu zaudējumu apjoma, pacienta veselības stāvokļa, finansiālajām iespējām un personīgajām vēlmēm. Lai pieņemtu pareizu lēmumu, ieteicams konsultēties ar zobārstu, kas sniegs detalizētu informāciju par katras metodes norisi, izmaksām, kopšanas prasībām un prognozējamo rezultātu.

Zobu protezēšana Rīgā, Veselības un skaistuma centrā Adoria

Veselības un skaistuma centrs Adoria Rīgā, A. Čaka ielā 70-3 piedāvā pilnu zobu protezēšanas pakalpojumu klāstu, izmantojot mūsdienīgas tehnoloģijas un augstas kvalitātes materiālus. Mūsu pieredzējušie zobārsti palīdzēs atgūt skaistu smaidu un veselus zobus, pielāgojot ārstēšanas plānu katra pacienta individuālajām vajadzībām un vēlmēm.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli


Reklāmraksti

Vairāk Reklāmraksti