Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Interesanti

Populārākās Jaungada apņemšanās © DIENA

Lai arī izklausās nenopietni, nekā slikta domā jaunajā gadā sākt jaunu labāku dzīvi arī ēdiena izvēlē un ēšanas paradumu maiņā nav. Pat ja nesanāks labo apņemšanos noturēt ilgāk par 2–3 nedēļām, tas tik un tā būs pirmais solis uz veselīgāku dzīvi.

Sausais janvāris © DIENA

Janvāri daudzi cilvēki sāk ar stingru apņemšanos jaunajā gadā dzīvot veselīgāk. Dzērienu izvēlē šī apņemšanās izpaužas kā vēlme samazināt alkohola patēriņu vai vispār atteikties no tā. Tā radās kustība Dry January (Sausais janvāris) – globāla iniciatīva, kuras laikā cilvēki pieņem lēmumu atteikties no alkohola visa janvāra garumā. Šo kustību 2013. gadā Lielbritānijā aizsāka organizācija Alcohol Change UK kā sabiedrības veselības kampaņu.

Izaicinājumu un izvirdumu pilns gads © DIENA

Koka čūskas gads sāksies 29. janvārī. Samērā mierīgā un gudrā būtne mudinās cilvēkus uz jauniem izaicinājumiem. Saasināsies cilvēku emocionālā jūtība, tiks ierobežota daudzu valstu brīvā griba, aktualizēsies vienlīdzības, rasu un migrācijas jautājumi. Jārēķinās, ka pie mazākās provokācijas var rasties nekontrolējami emociju izvirdumi gan indivīda, gan tautu likteņos. Neapdomāta rīcība atstās nelabvēlīgas sekas cilvēku likteņos. Latvijā būs jārisina samilzuši sociālie jautājumi, nāksies nopietnāk domāt par ekonomikas, zinātnes, izglītības, kultūras un medicīnas attīstību, par ģimenes nozīmi sabiedrībā. Lai 2025. gads ir labvēlīgs domām, gudru lēmumu pieņemšanai un ceļam uz gaismu!

Ziemassvētku dzērieni © DIENA

Pagājušajā reizē stāstīju par populārāko Ziemassvētku sezonas dzērienu – karstvīnu –, taču Eiropas tautām ir vēl citi dzērieni. Dažas variācijas par karstvīna tēmu, citi – pilnīgi atšķirīgi dzērieni.

Uz ielas cepti kastaņi © DIENA

Kad pienāk ziema, Rietumeiropā, it īpaši Vidusjūras reģiona pilsētās, uz ielām izbrauc tirgotāji ar kastaņu cepamajiem ratiņiem.

Rūgtais jēgermeistars © DIENA

Vēl viens populārs liķieris, kura garšu līdzīgi šartrēzei un benediktīnam veido garšaugu un garšvielu kombinācija, ir vācu rūgtais Jägermeister.

Noslēpumainā Šartrēze © DIENA

Vēl viens slavens un īpašs emulsijas liķieris ir franču Chartreuse – šartrēze, augu liķieris, kas tiek gatavots no vairāk nekā 130 dažādiem augiem, zālītēm un saknēm ar ārstnieciskām īpašībām. Recepte tiek rūpīgi sargāta – tā esot zināma tikai dažiem kartūziešu mūkiem (Orde de Chartreuse).

Kā uzglabāt un pasniegt sieru? © DIENA

Laiku pa laikam nākas secināt, ka siers, ko esat nopirkuši lielākā daudzumā, stāvot ledusskapī, apvilcies ar zilganu pelējuma kārtiņu. Turklāt tas nebūt nav tas pelējums, kura dēļ slavējam rokforu, stiltonu vai gorgozolu. Šis pelējums ir zili zaļgans, drusku glums un nedaudz ož pēc amonjaka. Kā līdz tam nenonākt? Kā pareizi uzglabāt sieru mājas ledusskapī?

Benediktīns © DIENA

Turpinot stāstu par saldajiem liķieriem, šoreiz kārta pienākusi benediktīnam – slavenajam franču dzērienam Bénédictine. Šis liķieris tiek ražots kopš 1863. gada un ir slavens ar savu unikālo garšu, kuru veido sarežģīta garšaugu, garšvielu, medus un stiprā alkohola kombinācija.

Kafijas un kakao liķieri © DIENA

Turpinot stāstu par saldajiem, spēcinošajiem un sātīgajiem emulsijas liķieriem, šajā reizē pienākusi kārta kafijas un kakao dzērieniem.

Medus liķieri © DIENA

Ja medu pietiekamā daudzumā atšķaida ar ūdeni, tas ātri rūgst – šī īpašība ir viena no galvenajām, kāpēc Met jeb medalus ir viens no senākajiem alkoholiskajiem dzērieniem cilvēces gadsimtu gaitā.

Slavenākie krējuma liķieri © DIENA

No visai plašā emulsijas liķieru klāsta šoreiz vairāk pastāstīšu par slavenākajiem krējuma liķieru zīmoliem. Tiem visiem vienojošais – tos sāka ražot salīdzinoši nesen, jo bija nepieciešamas attīstītas tehnoloģijas, lai apvienotu saldo krējumu un stipro alkoholu homogēnā dzērienā.

Emulsijas liķieri © DIENA

Šoreiz sākšu stāstu par saldajiem un sātīgajiem saldā krējuma un olu jeb emulsijas liķieriem. Tie ir tik saldi un spēcinoši, ka spēj aizstāt desertu. Parasti tie arī tiek pasniegti maltītes noslēgumā, lai arī tiem nepiemīt klasiskais digestīva efekts.

Obstlers mūsdienās © DIENA

Turpinās ābolu laiks, un es turpinu pagājušajā nedēļā iesākto stāstu par vāciski runājošo zemju tradicionālo destilātu – ābolu obstleru.

Vēlme strādā tuvāk mājām mudina pārtikas tehnoloģi kļūt par ķīmijas skolotāju

Vēl pirms pāris gadiem pārtikas tehnologa profesiju ieguvusī Agnese Bicāne nevarēja pat iedomāties sevi 30 bērnu priekšā. Taču jau otro mācību gadu viņa ir ķīmijas skolotāja Ābeļu pamatskolā un Jēkabpils 2. vidusskolā. 2024. gada pavasarī Agnese bija viena no sešiem jaunajiem ķīmijas un bioloģijas skolotājiem, kuri ieguva Latvijas zāļu ražotāja Olpha un Centrālās laboratorijas stipendiju trīs tūkstošu eiro apmērā. Iegūto naudu viņa ieguldīja kāda sen lolota sapņa īstenošanā – kopā ar vīru iegādājās savu bišu dravu.

Vairāk Interesanti