Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +18 °C
Daļēji apmācies
Otrdiena, 8. jūlijs
Adele, Antra, Ada

Drošs internets

Kā pasargāt bērnus un jauniešus no tiešsaistes krāpšanas?

Līdz ar mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģiju attīstību krāpniekiem šobrīd ir pieejama virkne rīku, kas padara viņu atmaskošanu par sarežģītu uzdevumu pat ļoti vērīgiem un uzmanīgiem pieaugušajiem ar spēcīgu intuīciju. Krāpnieki veikli orientējas digitālajā pasaulē un izmanto labi pārdomātus paņēmienus, lai uzrunātu un apmānītu potenciālos upurus ziņojumapmaiņas lietotnēs, sociālajos medijos, arī spēļu platformās, Diemžēl par krāpšanas upuriem nereti kļūst bērni un jaunieši, kas krāpniekiem ir viegls mērķis. Pašu neuzmanība, ierobežotas zināšanas vai nepietiekama medijpratība ir tikai daži no iemesliem, kāpēc tiek apkrāpti nepilngadīgie.

Kā rīkoties vecākiem, lai mazinātu Roblox negatīvo ietekmi?

Vasara ir brīdis, kad vairums bērnu un jauniešu internetā pavada vairāk laika, nekā ierasts, –vecākiem ir sarežģīti atrast bērniem saturīgas nodarbes visas vasaras garumā. Šobrīd bērnu un jauniešu vidū ļoti iecienīta ir Roblox ‒ tiešsaistes spēļu platforma, kur pieejamas pašu lietotāju izstrādātas spēles. Tā ir īpaši populāra sākumskolas vecuma bērnu vidū un pieejama dažādās ierīcēs — viedtālruņos, datoros, planšetēs un spēļu konsolēs. Tāpat kā jebkura tiešsaistes platforma, Roblox prasa uzmanību no vecāku puses un zināšanas par iespējamiem riskiem, ar kuriem var saskarties bērni.

Kā mazināt sociālo mediju radīto “informācijas burbuļa” efektu?

Daudz nekļūdīšos, ja teikšu – teju ikvienam no mums kaut uz brīdi ir radusies sajūta, ka sociālo mediju platformas uzmin pat domas. Tiklīdz sāc interesēties par kādu noteiktu tēmu, piedāvātais saturs – reklāmas, video, ziņas un raksti – burtiski pieskaņojas tavām interesēm. Neviļus rodas jautājums – kā sociālie mediji var zināt, kas tevi interesē?

Kā plānots uzlabot bērnu drošība sociālo mediju platformās?

Būt par vecākiem digitālajā laikmetā nav vienkāršs uzdevums – virtuālā pasaule vecāku nepieskatītiem bērniem ir ne mazāk bīstama kā reālā pasaule. Vecumam neatbilstoša informācija, vardarbība, krāpnieki, personas ar seksuālu interesi par bērniem, vienaudžu īstenots mobings – tie ir tikai daži riski, no kuriem mums ir jāsargā savi bērni.

Ko vērts mācīt bērniem dezinformācijas laikmetā?

Kā atšķirt faktu no viedokļa? Kādas pazīmes liecina par tā dēvēto dziļo viltojumu, kas tapis, iesaistot mākslīgo intelektu. Kā cīnīties ar dezinformāciju – apzināti radītu, nepatiesu vai maldinoša informāciju? Lai orientētos un izdzīvotu mūsdienu digitālajos džungļos, gan jauniešiem, gan viņu vecākiem nepieciešamas labas prasmes. Teju ikvienam vecākam ir divi būtiski izaicinājumi. Pirmkārt, atrast laiku, lai mācītos kopā ar bērnu. Otrkārt, kur papildināt savas trūkstošās zināšanas un kur atrast materiālus, kas palīdzētu mācīties kopā ar bērniem?

Bērniem jāmāca izmantot internetu jēgpilni

Neatkarīgi no tā, vai ģimenē aug pirmklasnieks vai bērndārznieks, jauns mācību gads vecākiem ir izaicinājumiem piepildīts. Rūpēs par jaunajam mācību gadam nepieciešamajām lietām parasti neatliek laika, lai padomātu un pārrunātu ar atvasēm būtisko – drošību, tostarp internetā. Bieži vien mācību gada sākums ir brīdis, kad bērnam tiek pasniegts pirmais viedtālrunis vai dators.

Seši padomi bērnu drošībai internetā vasaras brīvlaikā

Vasaras brīvdienās bērni mēdz pavadīt internetā ilgākas stundas nekā skolas laikā. Tādēļ vecāku pienākums ir parūpēties, lai bērni pavadītu savos datoros un viedierīcēs pēc iespējas mazāk laika, un lieku reizi atgādināt, ka internets nedrīkst aizstāt saziņu un attiecības klātienē. Gādājot par bērnu drošību internetā, ir vērts izrunāt ar viņiem virkni būtisku kiberhigiēnas jautājumu.

Vai ticēt skaļiem virsrakstiem par slavenībām?

Ziņa par slavenības nāvi, aicinājums izlasīt rakstu par nepatikšanām, kas skārušas vienu vai otru sabiedrībā pazīstamu cilvēku, jau ilgstošu laiku ir neatņemama krāpniecisku kampaņu sastāvdaļa. Iemesls ir viens – netrūkst cilvēku, kuri, daudz nedomājot, klikšķina uz ziņām ar skandaloziem virsrakstiem, iekrītot krāpnieku veikli izliktos slazdos.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide